W niedzielę wybory uzupełniające do Senatu na Podkarpaciu

27 lipca, 2020
Category: rózne

dwunastu kandydatów będzie rywalizować na temat fotel senatora w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu w Krośnie, gdzie sluzace do obsadzenia wydaje sie byc mandat po zmarłym 21 marca senatorze Prawa jak i równiez Sprawiedliwości Andrzeju Mazurkiewiczu.

Głosowanie rozpocznie się w niedzielę na temat godz. szesc rano jak i równiez potrwa az do godz. 20. Uprawnionych az do głosowania wydaje sie ponad 700 tys. osób.

Okręg wyborczy nr 21 obejmuje powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki oraz w zamian na prawach powiatu: Krosno, Przemyśl.

W wyborach oprócz reprezentantów głównych ugrupowań politycznych startują także m. in. politycy będący jeszcze ostatnio na pierwszych stronach gazet, obecnie będący na marginesie głównego nurtu życia politycznego. Startują ludzie związane z Podkarpaciem, jakim sposobem też pochodzące nawet z odległych regionów Polski.

Uprawnienie i Sprawiedliwość wystawiło przy tych typach posła Stanisława Zająca, który tradycyjnie startując w tym okręgu otrzymuje ogromne poparcie (w wyborach 2007 r. a mianowicie prawie 33 tys. głosów).

Platforma Obywatelska postawił dzieki radnego i lekarza Macieja Lewickiego, natomiast SLD w przedsiębiorcę Wacława Posadzkiego (SLD).

Wśród kandydatów jest też b. polityk PiS, b. marszałek Sejmu, obecnie lider Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek, który w ostatnich wyborach startował do Senatu sposród Piotrkowa Trybunalskiego, ale po 2001 r. dostał się do Sejmu z listy PiS w Rzeszowie; kierownik Samoobrony Andrzej Lepper startujący zwykle w swoim okręgu w woj. zachodniopomorskim oraz łódzki polityk, b. wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski z Ligi Polskich Rodzin.

O mandat krośnieńskiego senatora ubiegają się także Jerzy Wróbel (Polska Partia Pracy), prawnik Stanisław Sagan (KW Stronnictwo Demokratyczne), jeden z przywódców strajków rolniczych przy Rzeszowie przy 1981 r. Jan Kułaj (KW Partii Demokratycznej-demokraci. pl ), b. poseł Zygmunt Wrzodak („Kongres Polski”), b. poseł jak i równiez detektyw Krzysztof Rutkowski (KWW Krzysztofa Rutkowskiego), b. poseł SLD Tadeusz Kaleniecki (KW Polskiej Lewicy).

W trakcie konfrontacji z kandydowania zrezygnowała b. posłanka i b. liderka podkarpackich struktur Samoobrony Maria Zbyrowska. Zaapelowała o poparcie kandydata PiS.

Kampania wyborcza, która poprzedziła niedzielne decyzje była bez uprzedzenia intensywna. W tym momencie Podkarpacie odwiedzili zarówno prezydent Lech Kaczyński jak i premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, ministrowie obecnego i poprzedniego rządu, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przywódce Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski jak i równiez Wojciech Olejniczak.

1 czerwca na Podkarpaciu przebywali zarówno prezydent jak i premier. Lech Kaczyński sposród żoną Marią spotkali się z dziećmi na dziedzińcu dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu k. Krosna. Na tym zebraniu prezydencka dwójka gościła u Stanisława Zająca w Jaśle.

W tym samym czasie Donald Tusk zwiedził m. in. kompleks sportowy w Izdebkach, który powstał w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”, po Przemyślu spotkał się wraz z licealistami, zas w Jarosławiu ze studentami tamtejszej akademii.

Prezydent powtórnie przybył w Podkarpacie 17 czerwca. Odwiedził wówczas Przemyśl, gdzie odsłonił tablicę upamiętniającą 100-lecie powstania Związku Batalii Czynnej a takze odznaczył 20 osób, głównie kombatantów II wojny światowej. Podczas wizyty towarzyszyli mu m. in. posłowie PiS oraz Stanisław Zając.

PiS do głosowania na swego kandydata namawiało na spotkaniach wyborczych oraz w ramach dzialaniu „Dni rospostarte PiS”, w czasie której kilkudziesięciu parlamentarzystów tejze partii na rynkach w zamian powiatowych rozmawiało z wyborcami, odbierało od nich interwencje, udzielało wskazówek i wskazywało na swojego kandydata w wyborach.

Platforma Obywatelska przekonywała do swego kandydata głównie na schadzkach wyborczych. Ważnym elementem rywalizacji Platformy były wizyty przedstawienie premierowe i ministrów w regionie.

Poseł PO Jarosław Gowin podkreśla, że dla Platformy dzierzy duże znaczenie to, żeby na Podkarpaciu – które dla WEDLUG było w kazdej sytuacji trudnym regionem – podjąć walkę sposród bardzo wielkim kandydatem PiS.

Marek Jurek kampanię PiS i PO nazwał „nalotami dywanowymi polityków z całej Polski”. Po jego weryfikacji, jest „to kpina z uczciwych reguł kampanii wyborczej”.

Głównym wątkiem kampanii była polityka regionalna. Rada Polityczna PiS, która 7 czerwca obradowała w Krośnie, oceniła że wybory obecnego rządu „w sposób drastyczny” podważają zasady polityki spójności UE i jednocześnie „radykalnie odrzucają program działań zmierzający sluzace do wyrównania mozliwosci poszczególnych regionów naszego kraju”.

W przyjętej uchwale podkreślono, że biezacy rząd pozbawił okręg, gdzie odbywają się wybory projektów inwestycyjnych dzieki kwotę 530 mln euro. Rada Polityczna PiS uznała też, że „sposób rozdzielania funduszy tych popularnych, jaki został przyjęty przez rząd Donalda Tuska, podważa konstytucyjną zasadę równości obywateli i prowadzi do marginalizacji społecznej i gospodarczej ziem wschodnich RP, a przy szczególności terenów dawnych województw przemyskiego jak i równiez krośnieńskiego”.

Zarzuty odpierali politycy PO, metrów. in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. „Toczy się kampania oskarżeń, że podobno Podkarpacie jest karane przez biezacy rząd jak i równiez UE. Mam nadzieję, że nikt temu wiary nie da” a mianowicie powiedział marszałek podczas konferencji prasowej w Krośnie. „Poprzednia ekipa spisała pobożne życzenia, a nic nie załatwiła. Pobożne życzenia były spisywane, bo szły wybory” a mianowicie mówił. (PAP)

kyc/ par/ mow/