W MSP aukcja udziałów i akcji trzech spółek

W MSP aukcja udziałów i akcji trzech spółek
27 lipca, 2020
Category: inne

18 grudnia odbędzie się aukcja udziałów jak i równiez akcji 3 spółek należących do Skarbu Państwa – poinformował przy środę resort skarbu. Są to zakłady produkujące machiny, urządzenia drogowe i wykonujące usługi elektroenergetyczne. Zgłoszenie udzialowcy mogą składać w MSP do 14 grudnia.

Wadium uprawniające do udziału w licytacji wynosi: w wypadku spółki „Madro” Białystok a mianowicie 438 tys. 396 zł; Przedsiębiorstwa Budowy Maszyn Na drodze we Wrocławiu – przeszlo 229 tys. 491 zł; Przedsiębiorstwa Elektryfikacji i Robót Instalacyjnych „Eltor – Warszawa” w Wołominie – ponad 217 tys. zł. Sumy te stanowią 10 proc. ceny wywoławczej tych spółek.

Spółka „Madro” z Białegostoku produkuje maszyny i urządzenia drogowe. Świadczy również usługi w zakresie robót ślusarsko-spawalniczych, obróbki metali, natomiast także przeprowadza remonty maszyn drogowych. Ponadto zarządza targowiskiem oraz wynajmuje własne nieruchomości. „Madro” ogniskuje swoją działalność na rynku krajowym, ponad połowa jej odbiorców to podmioty z województwa podlaskiego. Sluzace do Skarbu Państwa należy stu proc. udziałów spółki.

Wrocławskie przedsiębiorstwo produkuje m. in. cysterny, akwaria metalowe, piece oraz palniki. Ponadto absorbuje się produkcją maszyn metrów. in. na rzecz górnictwa, kopalnictwa i budownictwa. Spółka w 100 proc. należy sluzace do Skarbu Państwa.

Przedsiębiorstwo Elektryfikacji i Robót Instalacyjnych „Eltor – Warszawa” w Wołominie świadczy usługi elektroenergetyczne (w tym m. in. w ramach wykonywania miarki elektroenergetycznych oraz stacji transformatorowych). Spółka frapuje się również wynajmem należących do tej dziewczyny nieruchomości, w niniejszym m. in. powierzchni biurowych, magazynowych oraz stacji paliw. Firma świadczy też usługi transportowe a takze odprowadzania ścieków do oczyszczalni. Spółka działa na rynku krajowym, głównie na terytorium województwa mazowieckiego; do Skarbu Państwa należy 100 proc. jej udziałów.

Nie odbędzie się jakkolwiek zaplanowana na piątek licytacja 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Żyrardowie. Inwestorzy nie złożyli żadnych ofert. Spółka świadczy usługi przewozów pasażerskich; wykonuje również przewozy zamknięte (m. in. pracowników az do zakładów roboty czy dzieci do szkół), a także turystyczne a mianowicie krajowe i zagraniczne. Sluzace do obsługi przewozów pasażerskich PKS w Żyrardowie wykorzystuje 70 autobusów. Spólka wykonuje na dzien 533 kursy. Zajmuje się również najmem nieruchomości.

Prywatyzację w drodze licytacji umożliwia nowelizacja ustawy na temat komercjalizacji jak i równiez prywatyzacji z grudnia 2004 r., dzięki której udzialowcy mogą kupować całe spółki, a nie jak wcześniej do dziesiec proc. udziałów.

Na liście 68 spółek, które mogą być sprzedane poprzez aukcje publiczne, wyszukuje się 20 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, a także spółki z większościowym i mniejszościowym udziałem SP. (PAP)

dol/ bos/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy