W Kostrzynie n: Odrą kolejny ciag ekshumacji szczątków żołnierzy radzieckich

27 lipca, 2020
Category: inne

W Kostrzynie morzem Odrą (Lubuskie) trwają operacje ekshumacyjne związane z wydobyciem szczątków żołnierzy Armii Radzieckiej z rejonu b. cmentarza wojennego. To kontynuacja ekshumacji z jesieni ub. roku kalendarzowego – poinformował PAP rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.

Operacje wykonuje Pilska Grupa Historyczno-Poszukiwawcza „Witeź”. Jakim sposobem powiedział PAP jej szef Julian Wierzbowski, bierze po nich udział ok. 70 wolontariuszy; są wśród tych propozycji mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą i okolic, a także Łotysze, Litwini i Rosjanie. Do tejze grupy mają dołączyć ochotnicy z Ukrainy i Niemiec.

„Tylko przy piątek wydobyliśmy z ziemi szczątki 33 żołnierzy, w ponizszym dwie czaszki. Dotychczas natrafiliśmy na kilka pełnych szkieletów w centralnej części cmentarza. Obok kości w ziemi znajdują się pozostałości umundurowania i rózne przedmioty. Być może wedlug analizie tychze znalezisk uda się ustalić tożsamość niektórych z pochowanych w tym miejscu osób. Mamy nadzieję, że az do końca tygodnia zakończymy ekshumacje na terenie całego cmentarza” – powiedział PAP Wierzbowski.

Dodał, że 21 kwietnia br. odnalezione szczątki zostaną pochowane na cmentarzu wojennym po Cybince w powiecie słubickim.

Prowadzone od momentu piątku ekshumacje są kontynuacją prac z października ub. roku. Wówczas z terenu b. cmentarza wojennego po Kostrzynie nad Odrą ekshumowano szczątki ponad stu żołnierzy radzieckich, które pochowano w mogile numer 244 na cmentarzu wojennym w Gorzowie Wlkp.

Przed wojną w miejscu cmentarza wojennego po Kostrzynie ponad Odrą znajdował się stadion sportowy. Dzis ten teren porasta las, a po samym cmentarzu pozostał tylko pomnik a takze relikty bramy wjazdowej. Pod koniec II wojny światowej pochowano tam w zbiorowych mogiłach czerwonoarmistów, którzy w 1945 roku zginęli podczas zaciekłych walk na temat Kostrzyn.

W 1953 roku kalendarzowego cmentarz został zlikwidowany, natomiast ponad tysiąc ciał poległych przewieziono w cmentarze wojenne w Cybince-Białkowie i Gorzowie Wlkp. Jesienią ub. r. okazało się, że zanim 60. laty ekshumacje zostały przeprowadzone niedokładnie i należy je powtórzyć.

Siminiak dodał, że operacje w Kostrzynie nad Odrą są prowadzone zgodnie z obowiązującymi standardami. O ekshumacji została poinformowana cos znacznie wiecej anizeli tylko strona rosyjska, ale również Ministerstwo Spraw Zagranicznych a takze Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Władze samorządowe Kostrzyna nad Odrą wspierają przedsięwzięcie m. in. zapewniając kwatery jak i równiez wyżywienie wolontariuszom.

Nadzór nad ekshumacjami sprawują służby wojewody lubuskiego. W trakcie rozpoczęcia robót obecny był przedstawiciel Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w naszym kraju Wiaczesław Połowinkin. (PAP)

mmd/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy