W czwartek rozpoczną się II Warszawskie Targi Książki

27 lipca, 2020
Category: odmienne

569 wystawców sposród 14 krajów weźmie udział w rozpoczynających się w czwartek II Warszawskich Targach Książki, które odbywać się będą od czasu 12 do 15 czerwca w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki – poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Na tym, jakim sposobem rok wstecz, w kwietniu, w warszawskim PKiN po ciągu tygodnia odbyły się 55 Międzynarodowe Targi Książki (MTK) jak i równiez I Warszawskie Targi Książki (WTK), polski na placu boju została tylko ta druga biba. Ars Polona – organizator MTK – zdecydowała się w tym roku dzieki zawieszenie Międzynarodowych Targów Książki. Tymczasem WTK przejęły prawie wszystkich naszych wystawców zazwyczaj prezentujących swoją ofertę dzieki majowych jarmarkach, a także rozwinęły współpracę z wydawcami z zagranicy. Obok wystawców wraz z Polski na II WTK obecni będą także reprezentanci rynku książki z Armenii, Australii, Pepik, Finlandii, Francji, Grecji, Indii, Niemiec, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy jak i równiez Wielkiej Brytanii.

Po porównaniu z zeszłoroczną, pierwszą edycją targów, w tym roku odbywać się one będą w większej powierzchni – na włączeniu do ekspozycji kuluarów Sali Kongresowej wydawcy prezentować będą książki na niemalze 9 tys. m. kw. W trakcie targów poznamy m. in. nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike a takze laureatów rekompensaty Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar, nagrody Magellana na rzecz najlepszych albumów tematycznych turystycznych, nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki czy też konkursu dzieki Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka”.

WTK, w podobny sposób rok wstecz, odbywać się będą pod spodem znakiem nowych technologii. Spólki oferujące audiobooki i czytniki e-booków, prezentować będą swoje produkty przy sektorze Forum internetowym Nowych Technik. Odbędzie się też dwudniowa konferencja „Książka elektroniczna a mianowicie przyszłość lub codzienność” poświęcona zmianom, które dokonały się w świecie książki cyfrowej w czasie minionego roku, związanym z technologią przygotowania e-booków, sposobami ich czytania i nastawieniem wydawców do nowego rynku.

Atrakcją II WTK będzie festiwal Komiksowa Warszawa, na którym będzie można nie tylko kupić najnowsze albumy, ale też spotkać autorów m. in. Tony’ego Sandovala (meksykański twórca, znany na naszym portalu z takich komiksów jakim sposobem „Trup jak i równiez sofa” i „Nocturno”, a jego najswiezszy komiks „Figle Xinophixeroxa” będzie miał premierę na WTK) oraz Alfonso Zapico („Cafe Budapeszt” – premiera w kwietniu).

Gośćmi festiwalu będą także twórcy komiksu „Jeż Jerzy” oraz Papcio Chmiel promujący najswiezszy tom przygód Tytusa, Romka i A’Tomka, którzy teraz wezmą udział w batalii pod Grunwaldem. W ramach Festiwalu Komiksu odbędzie się też promocja antologii komiksowej „Morowe panny” wraz z serii „Powstanie’44 w komiksie”. Na tegorocznych targach antykwariusze i uliczni bookiniści zaanektują całą salę Tiereszkowej, organizowane też zostaną specjalne sektory z książką turystyczną, wydawnictwami akademickimi i zbiorcze stoisko z książką katolicką.

Polski zaplanowano wyjątkowo bogaty program imprez targowych dla dzieci. Dzieki targach wystawi się nieopodal dwadzieścia wydawnictw z literaturą dziecięcą, będą też wyjatkowe strefy rozrywek, spotkań wraz z autorami jak i równiez warsztatów.

Dzieki targach gościć będzie wiecej niz 300 autorów m. in. Janusz Głowacki, Hanna Krall, Antoni Libera, Roma Ligocka, Katarzyna Grochola, Małgorzata Kalicińska, Beata Pawlikowska, Timothy Snyder, Wiktor Suworow, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Andrzej Wajda, Józef Wilkoń, Janusz Leon Wiśniewski, Martyna Wojciechowska, Maciej Wojtyszko. Szczególny charakter będzie miał trzeci dzień targów – sobota – gdy zaplanowano cykl spotkań z finalistami tegorocznej edycji Rekompensaty im. Ryszarda Kapuścińskiego zbytnio reportaż literacki: Wojciechem Góreckim, Peterem Froebergiem Idlingiem, Johnem Pomfretem, Swietłaną Aleksijewicz i Chloe Hooper.

W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem Bohdana Butenko zaprezentowana zostanie wystawa jego prac pt. „BUTENKO-PINXIT”. Targom towarzyszyć będą także odmienne wystawy metrów. in. „Artyści Mówią” przedstawiającą dzieła jak i równiez wypowiedzi 25 uznanych mistrzów fotografii, „Widoki z ziemi. Podróże poety” o Czesławie Miłoszu, „Stefan Kisielewski 1911-1991” czy „Szwecja – pejzaże powieści kryminalnej”. Po raz pierwszy Warszawskie Targi Książki włączą się w sobotnią Noc Muzeów. W PKiN w Lokalu Kisielewskiego na temat 19 rozpocznie się spotkanie z Józefem Henem, zas o 20 – dyskusja „Miłosz vs. Kisiel… Polskość do renowacji! „.

Czwartek na targach poświęcony będzie spotkaniom branżowym. Publiczność będzie mogła zwiedzać targi przy piątek jak i równiez sobotę przy godzinach od czasu 10 az do 19 jak i równiez w niedzielę – od momentu 10 sluzace do 17. (PAP)

aszw/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy