W. Brytania: Spokojna noc w Londynie, incydenty jak i równiez innych miastach

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Po brytyjskich miejscowosciach zaczęło się w środę rano sprzątanie ulic handlowych zaśmiecone wedlug nocnych zamieszkach, których uczestnicy, naśladując zakapturzone gangi młodych ludzi z Londynu, plądrowali sklepy metrów. in. po Manchesterze jak i równiez Liverpoolu. W samej metropolii było spokojnie.

Przy samym Londynie w nocy wraz z wtorku w środę było spokojnie. Bezpieczeństwa pilnowało tam 16 tys. policjantów – o 10 tys. więcej niż w ciagu nocy z poniedziałku na wtorek. Funkcjonariuszy wysłano na ulice w dzielnicach, w których od soboty przez 4 noce dochodziło do zamieszek. Wówczas, gdy gangi plądrowały sklepy jak i równiez podpalały pojazdy i budynki, na szosach praktycznie nie zaakceptowac było policji – pisze Reuters.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który z powodu zamieszek skrócił rodzime wakacje we Włoszech, posiada w środę przewodniczyć drugiemu posiedzeniu rządowego komitetu antykryzysowego (w skrócie COBRA). Wezwał też parlament do dyskusji na temat ulicznych zajść.

Kiedy w Londynie, dzięki wzmocnionym oddziałom policji, doszło jedynie do kilku incydentów, w innych brytyjskich miastach doszło do grabieży i zamieszek, których partycypanci kopiowali taktykę stołecznych gangów.

Grupy młodych ludzi wraz z zasłoniętymi twarzami i kapturami na głowach, atakowały jak i równiez uciekały przed policją po Manchesterze dzieki północy Wielkiej brytanii, wybijając stronicy oraz plądrując i podpalając sklepy.

W Salford po okolicach Manchesteru uczestnicy zamieszek rzucali w policję cegłami i podpalali budynki. Zaatakowany został kamerzysta BBC. Podpalono samochody i sklepy.

„Ci ludzie nie zaakceptowac mają przeciwko czemu protestować – nie istnieje żadnej niesprawiedliwości, czy iskry, która zeby do tego doprowadziła. To zwykłe zachowania przestępcze, które są najgorszymi, które widziałem na tę skalę” – uważa przedstawiciel miejscowej policji Gary Shewan.

Po dzielnicy Liverpoolu Toxteth uczestniczy zamieszek zaatakowali dwa wozy strażackie. Wcześniej około dwie stówy młodych jednostek rzucających różnymi przedmiotami grabiło sklepy a mianowicie informuje psy.

Policja aresztowała 47 osób w Manchesterze i Salford, i 37 w Toxteth.

W Gloucester w zachodniej Anglii 8 ekip strażackich walczyło wraz z pożarem po opuszczonym domu. Uczestnicy zamieszek podpalali pojazdy i rzucali w policje kamieniami i butelkami. Podobne zdarzenia miały miejsce przy West Bromwich, Wolverhampton jak i równiez Nottingham, w którym miejscu grupa młodych ludzi podpaliła posterunek policji. Do niepokojów doszło także w Birmingham, Leicester jak i równiez Milton Keynes na północ od Londynu.

Jak pisze Reuters, niepokoje społeczne stanowią nowe prowokacja dla Camerona w czasie, gdy brytyjska system gospodarczy zmaga się ze słabym wzrostem ekonomicznym a rząd tnie wydatku publiczne jak i równiez podnosi przyczynki, by zmniejszyć deficyt budżetowy.

Policja poinformowała, że ogólem od początku demonstracji w Londynie zatrzymała 768 jednostek. Ponad 100 osobom postawiono zarzuty głownie dotyczące włamań jak i równiez zakłócania porządku publicznego.

Do pierwszych zamieszek doszło przy sobotę w północnej dzielnicy Londynu Tottenham, gdzie demonstracja przeciwko zastrzeleniu dwa dzionki wcześniej za posrednictwem policję podejrzanego mężczyzny przybrała gwałtowny przebieg. We wtorek pojawiły się informacje, że nie ma dowodów na to, iż broń, którą znaleziono obok zastrzelonym mężczyźnie została użyta. Wstępnie policja twierdziła, że Mark Duggan strzelał az do funkcjonariuszy zanim sam został zabity. (PAP)

keb/ ro/

9555762

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy