W. Brytania: Raport: rezultaty wyborów przy Iranie niewiarygodne

W. Brytania: Raport: rezultaty wyborów przy Iranie niewiarygodne
27 lipca, 2020
Category: inne

Oficjalne efekty wyborów prezydenckich w Iranie w stosunku do dawnych głosowań ukazują „wyjątkowo niewiarygodne” zmiany sklonnosci, korzystne gwoli Mahmuda Ahmadineżada – podkreśla brytyjski ośrodek analityczny Chatham House.

Jego meldunek dotyczący irańskich wyborów wraz z 12 czerwca ukazał się w niedzielę.

Według Chatham House rozpatrywanie danych ogłoszonych przez ministerstwo spraw wewnętrznych w Teheranie wskazuje, że Mahmud Ahmadineżad nie mógłby osiągnąć tak wysokiego zwycięstwa bez radykalnej zmiany zachowań elektoratu wiejskiego i osób dotychczas popierających obóz reformatorów.

Skłonność odnosi sie do 50, 9 proc. głosów oddanych dzieki ponownie wybranego prezydenta; wskazywałoby to – sugeruje diagnozowanie – że zyskałby on poparcie 47, 5 proc. uprawnionych, którzy w 2005 roku poparli reformatorów.

„To, bardziej niż jakikolwiek odmienny wynik, wydaje sie byc wysoce niewiarygodne” – podkreśla.

Badanie zwraca także uwagę na fakt, iż przy dwóch konserwatywnych ostanach (prowincjach) – Mazandran (nad Polskim morzem Kaspijskim) i Jezd (w centrum) – frekwencja przekroczyła 100 proc. W czterech innych liczba głosujących była wyższa niż 90 proc.

Raport polemizuje też z tezą, ogłoszoną przez władze Iranu, że Ahmadineżad wygrał dzięki masowemu poparciu do tego czasu milczącej konserwatywnej większości.

Chatham House zaznacza, że przy roku 1997, 2001 jak i równiez 2005 „kandydaci konserwatywni, zas szczególnie Ahmadineżad, byli równie niepopularni na wsi”. Jednakze rezultaty wraz z tego r. ukazują, że prezydent uzyskał wyjątkowe poparcie w tychze regionach a mianowicie dodaje ośrodek badawczy.

Analitycy zauważają, że zgodnie z oficjalnymi wynikami Ahmadineżad musiałby w 10 wraz z 30 prowincji zyskać poparcie wszystkich głosujących po jednego razu pierwszy, wszystkich wyborców roztropnych, a także 44 proc. elektoratu reformatorów.

Wiele sposród tych miejsc, to regiony, w których reformator Mehdi Karrubi uzyskał w typach prezydenckich wraz z 2005 roku kalendarzowego niezły wynik; zwolennicy Karrubiego zdecydowali się jednak poprzeć Ahmadineżada, natomiast nie jego głównego rywala z obozu reformatorów Mir-Hosejna Musawiego a mianowicie dodają pisarze raportu.

„Dla wielu reformatorów ta sytuacja jest calkiem nieprawdopodobna” – podkreśla Chatham House. (PAP)

zab/

4283015 int. arch.