W. Brytania: Naukowcy odkryli „drewnianą siostrę” Stonehenge

W. Brytania: Naukowcy odkryli „drewnianą siostrę” Stonehenge
27 lipca, 2020
Category: inne

Na temat odkryciu kręgu drewnianych obelisków położonego kilkaset metrów w północny zachód od Stonehenge pisze po czwartek brytyjska prasa, nazywając je jednym z najbardziej pasjonujących odkryć dokonanych na tych terenach przy ostatnich 50 latach.

Za pomocą techniki będącej „odpowiednikiem rentgena” archeolodzy „prześwietlili ziemię” i dokonali wynalezienia tworzących krąg dołów. Wzniesiona ponad 4, 2 tys. lat temu budowla miała 25 metrów średnicy, czyli ustanowieniem, że była prawie takiej samej wielkości jak główna część kamiennego Stonehenge – pisze „The Independent”.

Naukowcy uważają, że po rowach znajdowały się dwudziestu czterech drewniane obeliski o metrowej szerokości jak i równiez wysokości w porzadku. ośmiu metrów.

Drewniana „bliźniaczka Stonehenge” – jak okresla ją „The Independent” – znajduje się jedynie 900 metrów od momentu słynnego kamiennego kręgu. Naukowcy uważają, że obie budowle były wzniesione w tym samym okresie.

Według archeologów, drewniany krąg był częścią większego terenu, dzieki którym odprawiano obrzędy swiete.

Jak pisze „The Independent” ważne to, że dopiero co odkryty krąg odzwierciedla podobną budowlę znajdującą się 1300 metrów w południowy wschód od Stonehenge, o której archeolodzy mieli swiadomosc od dawna. Archeolodzy ustalili, że dwie budowle były widoczne wraz z Stonehenge i miały na dwa wejścia.

Tworząc nierzeczywisty obraz terenów, naukowcy wraz z uniwersytetów po Birmingham, Bradford, St. Andrews oraz Wiednia przez następne cztery czasy będą próbowali ustalić, jakim sposobem wyglądała okolica, gdy wzniesione zostało Stonehenge.

Prowadzący wzór archeolog wraz z Uniwersytetu po Birmingham profesor Vince Gaffney jest przekonany, iż zostaną dokonane kolejne odkrycia, ponieważ 90 procent ziemi otaczającej Stonehenge przenigdy nie było badane.

„Zakładaliśmy, że było tu wylacznie puste zakres – w tym momencie odkryliśmy budowlę używaną podczas obrzędów. To najprawdopodobniej pierwszy taki cel odnaleziony w ciągu minionych 50 lat” – wyjaśnił Gaffney „Daily Telegraph”.

Pochodzenie Stonehenge wciąż pozostaje tajemnicą, ale według niektórych teorii krąg był olbrzymim niewyobrazalnym kalendarzem. Według badaczy budynek jest ustawiona tak, by wskazywać wschód słońca w trakcie przesilenia letniego i zachód podczas przesilenia zimowego.

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla została wzniesiona w kilku etapach pomiędzy rokiem 3000 a 1600 p. n. e. Wydaje sie byc jedną sposród najbardziej popularnych rarytas turystycznych przy Wielkiej Brytanii a mianowicie co roku nawiedza go 850 tys. ludzi. (PAP)

jhp/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy