W. Brytania: „Daily Telegraph”: Wieczny Putin

W. Brytania: „Daily Telegraph”: Wieczny Putin
27 lipca, 2020
Category: inne

Możliwość pozostania Władimira Putina u władzy w Rosji do 2024 roku, podczas gdy będzie już miał 72 lata, to „recydywa Związku Sowieckiego”, po którym rządzili politycy w zaawansowanym stulecia – pisze w poniedziałek „Daily Telegraph” w komentarzu „Wieczny Putin”.

W sobotnim zjeździe rządzącej partii Jedna Rosja ogłoszono, że premier Putin i prezydent Dmitrij Miedwiediew zamienią się w przyszłym roku miejscami.

Wybory parlamentarne wyznaczone są w Rosji na grudzień, a prezydenckie na marzec 2012 roku kalendarzowego. Wydłużenie kadencji prezydenta az do sześciu czasów i dopuszczalność sprawowania urzędu przez jedną osobę przez dwie kadencje oznacza, że Putin najpewniej utrzyma się u władzy do 2024 roku.

„Wprawdzie zakres wolności w Rosji jest w duzej mierze większy niż za czasów ZSRR, ale przedłużenie władzy Putina nasuwa przygnębiające skojarzenia z wieloletnim okresem rządów Leonida Breżniewa na stanowisku sekretarza generalnego KPZR” – zaznacza „Daily Telegraph”.

Dla poniedziałkowego „Timesa” „putinizm to oryginalny stalinizm”: „Nic nie może dobitniej wyrażać niedostatków demokracji w postsowieckiej Rosji” niż zapowiedź powrotu Putina w Kreml. Czasopismo przewiduje też powrót sluzace do łask kremlinologii – sfery politologii zajmującej się analizowaniem stosunków dzieki szczytach władzy w Moskwie.

„Tłumacząc, iż wraz z Miedwiediewem ukartował sprawę (zamiany stanowisk) przed paroma laty a mianowicie tak, jakby to miało uśmierzyć trwogi, co do niewłaściwości jego postępowania – Putin tylko uwypuklił swój cynizm, pogardę gwoli demokracji i bezwstyd, który nawet (premiera Włoch) Silvio Berlusconiego mógłby wprawić przy zażenowanie” – pisze „Times”.

„Im bardziej rosyjskie życie polityczne usiłuje brać przykład z demokratycznych wzorców, tym chetniej pozostaje bez zmian” – napisał natomiast „The Independent”.

Gazeta zauważa, że Putin jest w Rosji popularny, co oznacza, iż wynik marcowych wyborów wydaje sie byc przesądzony. „W okresie ośmiu lat sprawowania (przez Putina) urzędu prezydenta i nieopodal czterech czasów jego przebywania na stanowisku premiera, większość Rosjan skorzystała w społecznej stabilizacji i odczuła wzrost stopnia życia. Czymś takim nie zaakceptowac mogła pochwalić się żadna władza po Rosji poprzez większość niedawnych stu latek, jeśli kiedykolwiek” – dodaje „Independent”.

Jednocześnie powrót Putina na Kreml dziennik oznacza „rozczarowującą perspektywą”, a o Rosjanach pisze, że „zasługują na coś lepszego niż na kontynuację status quo”.

Według tygodnika „Observer”, „Rosja ześlizguje się z demokracji z zwrotem w autokrację”, co – jak podkreśla – „powinno być motywem do poważnych obaw”. (PAP)

asw/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy