W. Brytania: College gwoli bezdomnych przyciąga setki studentów

W. Brytania: College gwoli bezdomnych przyciąga setki studentów
27 lipca, 2020
Category: inne

Już tysiace studentów dzierzy otwarta jesienią szkoła gwoli bezdomnych po Londynie. Zajęcia w college’u Recovery (ang. wyzdrowienie, powrót do normy) obejmują naukę czytania i pisania, kursy pierwszej pomocy i wiedzy o tym, jakim sposobem przeżyć na ulicy, jak i zajęcia z muzyki.

To pierwsza takiego szkoła przy Wielkiej Brytanii – pisze serwis BBC Wiadomosc. Uruchomiła ją w Southwark w aglomeracji londyńskiej struktura St Mungo’s, od lat zajmująca się bezdomnymi. Miał być to pomiar, ale zaciekawienie przeszło przewidywania. Wraz z początkiem drugiego semestru college przewodzi 60 kursów.

Najbardziej popularne okazały się zajęcia ze wzmacniania wiary w siebie jak i równiez poczucia własnej wartości a mianowicie mówi pewien z organizatorów Andy Williams, co wydaje sie dowodem, jakim sposobem bezdomność dewastuje te wlasciwosci i izoluje ludzi.

W ten sposób, jak ważne są gwoli niego te zajęcia, mówi BBC Steve, który zeby wziąć przy nich udział dojeżdża wraz z dwiema przesiadkami z północnego Londynu. Steve ma wiecej niz 50 latek, przeżył depresję i zagladanie do kieliszka. Teraz nadrabia braki przy edukacji a mianowicie szkołę opuścił, gdy miał 12 czasów. Jest przekonany, że „mieć trochę religii w siebie” oznacza wielką różnicę.

Odmienne kursy dotyczą życia w miejscu publicznym. Bezdomni uczą się, jak przeżyć za małe pieniądze, na czym polega przedawkowanie narkotyków, jakim sposobem udzielić pierwszej pomocy w wypadkach drogowych. Ale pomyslnosc szkoły okresla, że bezdomni potrzebują czegoś więcej niż tylko doraźnej pomocy. Część kursów dotyczy praktycznych umiejętności pomocnych po znalezieniu roboty. Po ukończeniu sześciu kursów w „Recovery” absolwenci mogą ubiegać się o dostęp do bardziej formalnych placówek. College ma kontakty wraz z szkołami na rzecz dorosłych: City Lit w Londynie jak i równiez Ruskin Akademia w Oxfordzie.

Do Recovery College idzie 395 osób. Jak zauważa BBC, stan „studenta” wydaje sie ważny dla ludzi, którzy przywykli raczej do innych określeń; oni sami chwalą to, że szkoła ma własny, oddzielny budynek. Stuart Bakewell z St Mungo’s uważa, że szkoła wprowadza sluzace do ich życia element ładu, ale jednocześnie nie narzuca wymogów takich, jak zwykle szkoły. Nie ma czesnego oraz warunków przyjęcia. Studenci pomagają w układaniu i prowadzeniu zajęć.

Jeden z tych propozycji, David, ponadpięćdziesięcioletni, mówi, że traktuje akademia jako start od nowa i sposób dzieki ułożenie relacji z ludźmi, które nie zaakceptowac powiodły się w przeszłości. „To jest szansa na tek krok, żeby dowiedzieć się, co poszło nie zaakceptowac tak. Wyjezdzamy na tym danym wózku, musimy to jakoś naprawić” – tłumaczy.

Mówi też, jak ważne wydaje sie byc samo zamieszkiwanie w klasie z odmiennymi osobami dla ludzi, którzy w inny sposób spędzaliby wiele godzin w samotności. Tym ważniejszy jest a mianowicie dodaje BBC – wspólny śmiech w klasie gwoli bezdomnych, których życie wydaje sie wystawione w szwank i niebezpieczne, często uwikłane przy nałogi.

St Mungo’s uważa, że wyciągnięcie ich z życia w miejscu publicznym to przed chwila początek. Planowany ma zaangażowanie uczniów college’u w wolontariat w jednym sposród londyńskich muzeów. Bezdomnych w Londynie nadchodzi; według struktury liczba osób śpiących ponizej gołym niebem wzrosła po ciągu r. o wiecej niz 40 %. (PAP)

awl/ mc/

int.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy