VIII Festiwal Mozartiana od niedzieli w Gdańsku

27 lipca, 2020
Category: odmienne

*Ponad 150 muzyków z dziewięciu krajów weźmie udział przy rozpoczynającym się w niedzielę w Gdańsku VIII Festiwalu Mozartowskim Mozartiana. Zgodnie z tradycją, większość koncertów odbędzie się w plenerowej scenerii rokokowego Parku Oliwskiego. *

„Podczas festiwalu gościć będą światowej sławy artyści: śpiewacy i instrumentaliści, prezentujący utwory Mozarta w klasycznych, innowacyjnych, a także etnicznych aranżacjach. Mozart zabrzmi w tym roku cos wiecej niz w orkiestrze, ale i kameralnie, wykonywany na klawesynie, skrzypcach, a nawet na szkle” a mianowicie poinformowała PAP Ilona Podosek z Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, organizującego Mozartianę.

Podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana oprócz rodzimych wykonawców wystąpią także artyści sposród Austrii, Brazylii, Japonii, Niemiec, Portugalii, Uk, Włoch i Zimbabwe.

Podosek wyjaśniła, że zgodnie z dotychczasową tradycją festiwalu, obok wykonawców „grających sposród pełnym respektem dla każdej nuty postawionej przez Mozarta”, pojawią się też jak i równiez tacy, którzy będą „improwizować, zaledwie nawiązując do swoim muzyki”.

Melomani usłyszą też utwór Krzysztofa Meyera, skomponowany specjalnie w tegoroczne Mozartiana z wykorzystaniem Mozartowskich kontredansów.

Po raz 1-wszy w tym roku Przeglad Mozartowski Mozartiana rozpocznie się Prologiem – trzema koncertami kameralnymi w mieszkaniu Uphagena przy ulicy Długiej w srodek zabytkowego Gdańska.

„Sonaty klawesynowe” wykonają Elżbieta Stefańska jak i równiez Mariko Kato (Japonia); po koncercie „Mozart kameralnie” wystąpią Maria Sławek (skrzypce) jak i równiez Piotr Różański (fortepian); zas w 3 prologowym wystepie pt. „Der Duft des Glases” (Zapach szkła) zaprezentuje się Wiener Glasharmonika Duo (Austria), innymi slowy małżeństwo Christa Schoenfeldinger (harmonika szklana) a takze Gerald Schoenfeldinger (verrophone).

W przyszłą środę, w wystepie „Mozart i Wielkopolanie”, będącym oficjalną inauguracją festiwalu Mozartiana, na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, wystąpią Jakub Drygas (klarnet) i orkiestra Feel Harmony pod dyrekcją Łukasza Borowicza, który od marca 2007 r. jest dyrektorem artystycznym Krajowej Orkiestry Radiowej. Po wystepie zaplanowano po zmroku pokaz fontanny „tańczącej” do muzyki Mozarta.

Zwieńczeniem tego wieczoru będzie koncert „Se vuol ballare…. Mozart e l’antico Mare Nostrum” (Mozart i tańce Morza Śródziemnego) w zrealizowaniu Nando Citarella z zespołem La Paranza (Włochy).

Po kolejnych festiwalowych dniach przewidziano koncerty: „Mozart i jazz” w zrealizowaniu zespołu Krzysztof Herdzin Trio; „Divertimento” wraz z udziałem Małgorzaty Zalewskiej (harfa), Daniela Rybickiego (flet), Capella Bydgostiensis jak i równiez Jose Maria Florencio (Brazylia) jako dyrygentem; koncert organowy Filipe Verissimo (Portugalia) a takze „Mozart Meets Zulu” po wykonaniu MoZuluArt (Zimbabwe) i Ambassade String Quartet (Austria).

W wystepie finałowym, który odbędzie się 24 sierpnia w Archikatedrze Oliwskiej, wystąpią: Emma Kirkby, sopran (Wielka Brytania), Polski Chór Ustronny, Akademie fur Alte Musik Berlin (Niemcy) oraz dyrygent Jan Łukaszewski.

W programie tegorocznego festiwalu jest również widowisko „Mozart dla dzieci”, którego reżyserem i autorem scenariusza jest Aleksy Perski oraz wyobrazenie „Amadeus” Petera Shaffera Teatru Polskiego sposród Bielska-Białej.

Jednym z patronów medialnych VIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana przy Gdańsku wydaje sie Polska Agencja Prasowa. (PAP)

rop/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy