USA: Duzy wokół wcześniejszego głosowania przy wyborach prezydenckich

USA: Duzy wokół wcześniejszego głosowania przy wyborach prezydenckich
27 lipca, 2020
Category: inne

Coraz to więcej Amerykanów głosuje przy wyborach wcześniej niż w tradycyjnym dniu głosowania przypadającym w glówny wtorek listopada. Możliwość wcześniejszego głosowania stworzono dla rozładowania tłoku po dniu wyborów i łatwiejszego obliczania głosów.

Jesli w typach w 2004 r. 23 procent mieszkancówrezydentów USA oddało głos wcześniej, a po wyborach w 2008 r. już 31 procent, to w tym roku, jakim sposobem się przewiduje, skorzysta z tej możliwości ponad trzydziestu pieciu procent. Po bieżącym roku kalendarzowego w 30 stanach wyborcy będą zdolali zagłosować poprzednio 6 listopada, czyli oficjalnym terminem wyborów.

Są wśród nich stany, w których szanse ubiegającego się o reelekcję prezydenta Baracka Obamy i republikańskiego kandydata Mitta Romneya są mniej więcej równe, jak Floryda, Ohio i Wisconsin. W związku z naszym toczą się tam zażarte spory prawne o dokładny tryb głosowania.

Jak wynika bowiem sposród doświadczeń wraz z wcześniejszych wyborów, wczesne głosowanie – rozpoczynające się na ogól na początku października – faworyzuje raczej Demokratów. Można wtedy głosować w niedzielę, kiedy najchętniej głosują Afroamerykanie – mobilizowani często do udziału w wyborach za posrednictwem pastorów jak i równiez świeckich działaczy po odbywających się w dzisiejszym dniu nabożeństwach. Afroamerykanie w wiecej niz 90 procentach głosują zwykle na kandydatów demokratycznych.

W Florydzie zdominowany przez GOP miejscowy parlament stanowy uchwalił ustawę, zatwierdzoną przez republikańskiego gubernatora Ricka Scotta, która ogranicza sluzace do minimum czas wczesnego głosowania, nie pozwalając np. głosować w ostatnią niedzielę poprzednio wyborami.

Ustawa wprowadziła ponadto inne restrykcje, od dawna stanowiące przedmiot partyjnych sporów, takie jak wymóg okazania obok oddaniu głosu dowodu tożsamości ze zdjęciem.

Rolę tego rodzaju dowodu pełni w NA JUKATAN przede wszystkim prawko, ale duzej liczby Afroamerykanów jak i równiez Latynosów, zwłaszcza starszych stazem, go nie ma. Dlatego działacze Partii Demokratycznej uważają, że ukrytym obiektem podobnych ustaw jest niedopuszczenie do głosowania części zwolenników tego stronnictwa.

Ustawa dzieki Florydzie została więc zaskarżona do sądu w kilku miastach za posrednictwem organizacje reprezentujące mniejszość murzyńską i latynoską. Autorzy pozwu domagają się zniesienia zakazu głosowania przy niedzielę przedwyborczą i ograniczeń możliwości rejestracji do wyborów.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy