Urząd roboty przeszkoli opiekunki do najmlodszych

Urząd roboty przeszkoli opiekunki do najmlodszych
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Powrót do zatrudnienia – to pierwszy plan, który będzie realizowany po Opolskiem w zakresie programu Osobliwej Strefy Demograficznej. Ma ona zapobiegać wyludnianiu się obszaru. Urząd pracy przeszkoli opiekunki do pociechy i umozliwi im wynagrodzenia – poinformował jego szef.

Wzór _ Powrót do zatrudnienia _ będzie prowadzony za posrednictwem Wojewódzki Urząd Pracy po Opolu. Swoim realizacja ruszy na początku kwietnia br. i potrwa do czerwca 2015 r. Koszt oszacowano na niedaleko 20 mln zł. W jego wprowadzaniu z WUP współpracuje 19 opolskich samorządów.

Projekt _ Powrót sluzace do zatrudnienia _ jest zwrócony głównie w stosunku do kobiet z dwóch grup wiekowych: poniżej trzydziestu. roku życia i powyżej 50. roku kalendarzowego życia. _ Właśnie przy tych ekipach jest najwięcej osób bezrobotnych. My pragniemy je zawodowo zaktywizować _ – powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy przy Opolu Jacek Suski.

_ – Kilkanascie innych projektów jest przygotowywanych, mają już zapewnione finansowanie, ale tenze będzie pierwszym, który zacznie wchodzić w życie. Swoim głównym zamyslem jest umożliwienie spokojnego powrotu do pracy młodych matek i znalezienie zatrudnienia opiekunkom, które do tej pory były bezrobotne _ a mianowicie dodał.

Spośród bezrobotnych mieszkańców 19 gmin do programu zakwalifikowanych pozostanie 600 osób. Przejdą one szkolenia przygotowujące do wykonywania zawodu opiekunki do małych dzieci. Będą się opiekować małymi dziećmi w stuleciu od 6 miesięcy az do 3 lat. _ – Te sześć miesięcy to taka ruchoma granica, ponieważ teraz wchodzą w życie wydłużone urlopy macierzyńskie. Mateczki mogą się zdecydować dzieki powrót do pracy kiedy maluch skończy rok życia _ a mianowicie wyjaśnił Suski.

Osoby bezrobotne otrzymają możliwość podjęcia robocie na dwunastu miesięcy. WUP zapewni dywanom także honorarium w wysokości 2 tys. zł brutto miesięcznie. W kwietniu ruszy również wojna promocyjno-informacyjna. WUP przy wykonania programu współpracuje z gminami oraz sposród powiatowymi urzędami pracy, po to by znaleźć bliskich zainteresowane znalezieniem opiekunek oraz osoby bezrobotne chętne sluzace do podjęcia tak zaawansowanej pracy. Osoby zakwalifikowane do programu będą musiały zdać test i przejść przez rozmowę wraz z doradcą. _ Nie wszyscy mogą się nadawać do pełnienia funkcji opiekunki _ – powiedział Suski.

Dodał, że zakwalifikowane jednostki przejdą przeszkolenie: 130 godzinek teorii i 30 godzinek praktyki przy żłobkach. Na koniec otrzymają certyfikat. Rodzicom zostanie zaproponowanych kilka opiekunek, faktycznie by potrafili dokonać wybrania tej, która będzie im najbardziej odpowiadać.

Wyludnianie się regionu jest obecnie najpoważniejszym problemem Opolszczyzny. W ciągu roku ubywa tam średnio 4, 5 – cztery, 6 tys. mieszkańców. Sprawa dzietności, pieczy nad rodziną, powstrzymania migracji legła obok podstaw sformułowania przez zarząd regionu programu Specjalnej Strefy Demograficznej. System składa się z czterech pakietów: _ Praca to bezpieczna familia _, _ Edukacja zas rynek robocie _, _ Opieka żłobkowo-przedszkolna _ i _ Złota jesień _. W wyniku katalogów realizacji stopień wyludnienia obszaru ma się zmniejszyć. Ograniczona ma zostać także liczba migracji sposród Opolszczyzny. Program _ Powrót do zatrudnienia _ wydaje sie byc częścią pakietu _ Opieka żłobkowo-przedszkolna _.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy