Ukraina: Tymoszenko: Juszczenko psuje zwiazki z Rosją

Ukraina: Tymoszenko: Juszczenko psuje zwiazki z Rosją
27 lipca, 2020
Category: inne

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko ostro skrytykowała w środę prezydenta Wiktora Juszczenkę, zarzucając mu doprowadzenie do pogorszenia stosunków sposród Rosją.

„Za kazde radykalne decyzje (Rosji) wobec Ukrainy osobiście odpowiada prezydent Juszczenko” – powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie.

Była to jej odpowiedź na watpliwosc dotyczące pogłosek o rosyjskich planach zaostrzenia polityki celnej wobec ukraińskich towarów.

Jak podały w początku września media dzieki Ukrainie, wicepremier Rosji Igor Szuwałow miał zlecić resortom gospodarczym swego kraju podjęcie działań na rzecz obrony rosyjskiego rynku przy związku z wejściem Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co nastąpiło po maju.

„Państwo XXI stulecia mialo prowadzić politykę, która broni jego interesów” – oświadczyła Tymoszenko.

Dodała, że przy związku wraz z działaniami Juszczenki decyzje Rosji nie powinny być gwoli nikogo niespodzianką.

„Kiedy ogłasza się wojnę informacyjną przeciwko komuś jak i równiez obraża lub poniża inne państwa, to bez wątpienia Ukraina musi być zdecydowana na takie ciosy” – podkreśliła.

Stanowisko Juszczenki wobec Rosji zaostrzyło się przy okazji konfliktu rosyjsko-gruzińskiego, az do którego doszło w sierpniu.

Ukraiński prezydent jednoznacznie opowiedział się w nim przeciwko Moskwie, popierając działania prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.

We wrześniu Juszczenko, który jest gorącym zwolennikiem wejścia Ukrainy az do NATO, wydał dekret zaostrzający zasady przekraczania granicy Ukrainy przez stacjonującą na Krymie rosyjską Flotę Czarnomorską.

Krok ten spowodowany był udziałem jednostek Floty w rosyjskiej akcji przeciwko Gruzji.

„Niepokoi nas wykorzystanie sił Floty Czarnomorskiej (w konflikcie w Gruzji – PAP), dlatego że tego typu mechanizm (… ) wciąga Ukrainę przy takie sytuacje militarne. Nie zaakceptowac odpowiada to naszym interesom narodowym” – tłumaczył wówczas.

Ostatnie oświadczenie Juszczenki w sprawie Rosji padło we wtorek, w wywiadzie dla firm AP. Oskarżył wtedy Moskwę o próby zdestabilizowania sprawy na Ukrainie poprzez popieranie separatystów w Półwyspie Krymskim, ale zapewnił, że taktyka Kremla się nie uda.

W odróżnieniu od prezydenta premier Tymoszenko wypowiada się na temat Rosji z dużą ostrożnością.

Wedlug otoczenia Juszczenki spowodowane jest to chęcią przypodobania się Kremlowi przed mającymi się odbyć za półtora roku wyborami prezydenckimi dzieki Ukrainie, po których Tymoszenko najprawdopodobniej wystartuje przeciwko urzędującemu dziś szefowi państwa.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy