Ukraina: Parlament odrzucił wniosek o dymisję rządu

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Parlament Ukrainy nie przyjął we wtorek rezolucji o wotum nieufności gwoli rządu premiera Mykoły Azarowa. Szef rządu opuścił salę, żegnając się z deputowanymi krótkim „na razie”. Przeciwdzialanie podeszła do trybuny, aby ją zablokować, ale przewodniczący przerwał obrady.

Wedlug informacji na temat porażce głosowania zgromadzony przed Radą Najwyższą i przysłuchujący się debacie tłum ruszył w kierunku administracji prezydenta Wiktora Janukowycza. We wtorek nie istnieje go w kraju, gdyż udał się sposród wizytą do Chin.

„Idziemy do administracji prezydenckiej domagać się rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych” – ogłosił 1 z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk.

Wcześniej, jeszcze podczas debaty, w trakcie której opozycja zarzuciła rządowi użycie siły wobec demonstrantów i „bicie dzieci”, Azarow przeprosił zbytnio działania milicji i obiecał, że winni zostaną ukarani.

„W imieniu rządu chcę przeprosić zbytnio działania naszej milicji w Majdanie Niepodległości. Rząd jak i równiez prezydent głęboko żałują, że do tego doszło” – powiedział.

Azarow nie zgodził się z twierdzeniem opozycji, że milicja biła dzieci a mianowicie jak na Ukrainie często nazywa się studentów. „Większość z tych propozycji miała przeszlo 20 lat” – oświadczył.

Premier sposród oburzeniem komentował zajęcie za posrednictwem zwolenników opozycji budynków państwowych, nazywając to działaniem przeciwko państwu.

Odrzucił także oskarżenia opozycji, że władze sprzedały Ukrainę Rosji. „Kto podpisał z Rosją umowy gazowe, które doprowadziły finanse państwa do ruiny? ” a mianowicie pytał, czyniąc w tenze sposób aluzję do gabinetu byłej premier Julii Tymoszenko.

Azarow ogłosił też, że Unia Europejska zgodziła się wrócić do rozmów o obslugi finansowej na rzecz Ukrainy. Wsparcie to pozwoliłaby wesprzeć nękaną kryzysem gospodarkę kraju.

„Wczoraj w naszej obecności prezydent Ukrainy przeprowadził długą rozmowę z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Ustaliliśmy, że przedłużymy rozmowy na temat warunkach zawarcia umowy stowarzyszeniowej i strefie wolnego gospodarki z UE. I Komitet i Unia zgadzają się rozpatrzyć kwestię zadośćuczynienia finansowego dla Ukrainy” – oświadczył.

Azarow przemawiał po rosyjsku, co wywołało oburzenie opozycji. Gdy tylko zaczął mówić, deputowani zaczęli krzyczeć „ukraiński, ukraiński! „, domagając się, by przeszedł dzieki język państwowy. Zdenerwowany kierownik rządu na koniec swego wystąpienia zaczął uderzać pięścią w stół. Kiedy próbował uspokoić krzyczących deputowanych, zaczęli te banki skandować słowo „dymisja! „, w dużym stopniu zagłuszając jego słowa.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ awl/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy