Ukraina: Janukowycz o możliwej pauzie w relacjach z UE

27 lipca, 2020
Category: inne

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie wykluczył we wtorek pauzy przy relacjach między jego panstwem a Unią Europejską. Przyczyną mogą być problemy wraz z parafowaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE – wynika z wypowiedzi szefa państwa.

W konferencji prasowej z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite w Kijowie Janukowycz zapewnił jednocześnie, że zatrzymana w sierpniu, a następnie skazana dzieki 7 latek więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko będzie leczona poza aresztem śledczym. Przy związku wraz z problemami wraz z kręgosłupem opozycjonistka od jakiegoś czasu nie może się samodzielnie poruszać.

Mówiąc o negocjowanej porozumieniu stowarzyszeniowej Janukowycz dał do zrozumienia, że obecnie decyzja o do niej parafowaniu należy do UE. Wcześniej oczekiwano, że umowa zostanie parafowana podczas zaplanowanego na grudzień szczytu Ukraina-UE.

„Rozmowy są zakończone. Pozostało podjęcie woli politycznej, parafowanie dokumentów o umowie o powołaniu strefy wolnego handlu i stowarzyszeniu, a następnie ratyfikacja po parlamentach Ukrainy i państwach UE. Trudno dziś powiedzieć, jak będzie przebiegał ten proces” – oświadczył prezydent Ukrainy.

„Widzimy, że są politycy i państwa, które uważają, że Ukraina nie zaakceptowac osiągnęła nadal tych kryteriów, których spełnienie jest od momentu nas zadane. I jeśli w tejze kwestii nalezy będzie zrobić jakąś przerwę – az do czego nie raz dochodziło po naszych stosunkach z UE – możliwe, że dojdzie do niej teraz” a mianowicie dodał Janukowycz.

Wcześniej na tej samej konferencji prasowej prezydent Grybauskaite oświadczyła, że sukces grudniowego szczytu Ukraina-UE będzie zależał od tego, w który sposób Kijów okaże swoje przywiązanie do przestrzeganych w UE wartości demokratycznych.

Z ramienia UE Grybauskaite wezwała władze ukraińskie o sprawiedliwe potraktowanie skargi apelacyjnej, złożonej poprzez Tymoszenko na wyroku 7 lat więzienia, wydanym na nią w październiku.

„UE prosi Ukrainę o zagwarantowanie sprawiedliwego rozpatrzenia pozwów apelacyjnych w związku ze sprawą Tymoszenko” a mianowicie powiedziała litewska prezydent, zaznaczając, że po UE panuje opinia, iż Tymoszenko i jej sądzeni współpracownicy (tacy jak były szef MSW Jurij Łucenko) stali się „ofiarami politycznej neutralizacji”.

Odnosząc się do problemów leczniczych Tymoszenko przy areszcie, Janukowycz przekazał Grybauskaite, że przeprowadził w naszej sprawie naradę z wlasciwymi urzędnikami.

„Interesowałem się tymze problemem od rana i rozmawiałem na temat z ministrem zdrowia, prokuratorem generalnym i ministrem spraw wewnętrznych. Zwróciłem im uwagę, by kwestia ta została rozwiązana jak i równiez żeby udzielili oni (Tymoszenko) niezbędnej obslugi medycznej” – powiedział Janukowycz.

„Poinformowano mnie, że istniejący dziś w Ukrainie uklad nie osiągnął jeszcze wymaganych standardów. Skutkiem tego to uzdrawianie (Tymoszenko) nalezy będzie prowadzić w zakładach medycznych Kijowa i sądzę, że dojdzie do niego już dziś lub nazajutrz. W najbliższych dniach” a mianowicie podkreślił.

Po poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Nina Karpaczowa oświadczyła po widzeniu z Tymoszenko w areszcie, że stan jej stanu zdrowia jest bardzo ciężki. Była premier wraz z względu dzieki problemy z kręgosłupem nie zaakceptowac może wstać z łóżka i wymaga leczenia pomijajac aresztem – powiedziała Karpaczowa.

Tymoszenko została skazana zbyt nadużycia, których miała się dopuścić obok zawieraniu umów gazowych z Rosją w początku 2009 r. Aktualne władze Ukrainy uważają halasuje za niepomyslne. Była premier jest przekonana, że śledztwo przeciwko niej, proces sądowy i sad 7 czasów więzienia inspirowany był za posrednictwem prezydenta Janukowycza, który dąży do wyrugowania jej sposród polityki. Tymoszenko była najważniejszą konkurentką biezacego szefa państwa w wyborach prezydenckich w 2010 r.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mw/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy