Ukraina: Janukowycz nie przyszedł na debatę z Tymoszenko

Ukraina: Janukowycz nie przyszedł na debatę z Tymoszenko
27 lipca, 2020
Category: inne

Kandydat w prezydenta Ukrainy Wiktor Janukowycz zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie wziął udziału w poniedziałek wieczorem przy debacie telewizyjnej z premier Julią Tymoszenko, swą konkurentką w zaplanowanej na 7 lutego innej turze wyborów prezydenckich.

„Szkoda, że nie mogliśmy dziś zobaczyć innego Janukowycza, nie tegoz z plakatów, ani wraz z wyreżyserowanych klipów reklamowych. (… ) Swoim sztab wyborczy po prostu jego przed wami (telewidzami – PAP) schował. To puste miejsce jest symboliczne: w nim nie ma nikogo. Nie chciałabym, by przywódcą wlasnego państwa stał się banalny tchórz” a mianowicie oświadczyła Tymoszenko.

Janukowycz cos znacznie wiecej anizeli tylko nie przyszedł na debatę z szefową rządu, ale także nie zaakceptowac przysłał dzieki nią żadnego ze swoich przedstawicieli. Swoim bliska współpracownica, deputowana Partii Regionów Ukrainy Hanna Herman mówiła wcześniej, że do niej zwierzchnik „nie będzie brał udziału w mistrzostwach kłamstwa w wykonaniu Tymoszenko”.

W tej sytuacji premier mogła wykorzystać termin telewizyjny jedynie dla siebie. Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie wydzieliła na debatę kandydatów na prezydenta 90 minut w pierwszym kanale ukraińskiej telewizji państwowej UT-1. Wystąpienie transmitowała także prywatna stacja 5. Kanał.

Tymoszenko zwracała się sluzace do wyborców bez odrywania spojrzenia od kamery i nie szczędziła krytyki pod adresem Janukowycza. Jego srodowisko określiła imieniem „łapówkarzy”, a jego samego oskarżyła na temat chęć zdrady interesów narodowych na rzecz Rosji.

„Kiedy usłyszałam, że potrzebuje przyłączyć Ukrainę do wybudowania Gazociągu Północnego (Nord Stream), byłam zaszokowana. Gazociąg Północny (po dnie Bałtyku z Rosji sluzace do Niemiec) odbierze nam pieniądze z tranzytu gazu. On chyba chociazby nie wie, czymze jest Nord Stream. Owe oświadczenia oznaczają, że Janukowycz nie pojmuje co swiadczy ukraiński biznes narodowy” – mówiła.

„Chciałabym powiedzieć to samemu Janukowyczowi, ale zamiast z nim muszę debatować z pustym miejscem” a mianowicie narzekała Tymoszenko.

W związku z tymze, że przy wyborach prezydenckich na Ukrainie, do których doszło 17 stycznia, żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50-procentowego poparcia, siedmiu lutego dojdzie do innej tury głosowania.

Janukowycz, który dwa tygodnie temu otrzymał 35, 32 proc. głosów, zmierzy się w pani a z Tymoszenko, która dostała poparcie od 25, 05 proc. wyborców.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy