Ujazdowski: rozstrzygniecie Giertycha ws. kanonu lektur – błędna

27 lipca, 2020
Category: inne

Jako „błędną” określił minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski wtorkową decyzję ministra oswiaty narodowej Romana Giertycha w sprawie rozporządzenia dotyczącego kanonu lektur szkolnych. Dodał, że kwestię lektur uważa nadal za „otwartą”.

We wtorek Giertych podpisał rozporządzenie wprowadzające nowy kanon.

„Kwestię kanonu lektur uważam nadal zbyt otwartą” a mianowicie napisał Ujazdowski w oświadczeniu przekazanym PAP we wtorek. Zapowiedział, że jeśli rozporządzenie w tym kształcie zostanie opublikowane, to w najbliższym momencie przedstawi propozycję nowej formuły prac morzem spisem lektur szkolnych.

„Uważam, że tak ważna sprawa wychowawcza, jaką jest regula lektur, winna być tematem prac zespołu ekspertów, doświadczonych w sprawach edukacji, obdarzonych autorytetem i zaufaniem społecznym” – podkreślił minister zwiazanych z kultura.

„Polityka rządu powinna tworzyć całość. W sferze tak istotnej i delikatnej, jak edukacja, nie może być zdominowana przez niewielką partię koalicyjną, która nie zawsze dzierzy poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Dobra polityka konserwatywna, która troszczy się o poziom edukacji i kształt polskiego patriotyzmu, nie może uderzać w żywą tkankę polskiej kultury oraz odgórnie ograniczać pluralizm opinii jak i równiez wrażliwości. Działania LPR jak i równiez ministra Giertycha w tejze sprawie osłabiają potencjał krajowej centroprawicy” a mianowicie stwierdził minister kultury.

Giertych pytany we wtorek w konferencji prasowej o wcześniejsze wypowiedzi Ujazdowskiego, że projekt rozporządzenia w sprawie lektur wymaga jeszcze kolejnych prac, powiedział, że „zgody z ministrem kultury być nie musi”. „Wydanie tegoz rozporządzenia jest w zakresie uprawnień ministra edukacji” – podkreślił.

„Bardzo żałuję, że minister Ujazdowski nie zaakceptowac wczytał się uważnie po regulamin Wskazówki Ministrów, który mówi wyraźnie, iż ministrowie nie powinni na wzajem krytykować lub odnosić się do kwestii, które leżą w kwalifikacji innego ministra. Radziłbym się z naszym regulaminem zapoznać” – powiedział Giertych.

Rzecznik rządu Jan Dziedziczak powiedział we wtorek dziennikarzom, że premier Jarosław Kaczyński akceptuje listę ksiazek, która została zaproponowana poprzez ministra edukacji.

Zgodnie z swiezym kanonem uczniowie przeczytają obowiązkowo cztery powieści Sienkiewicza, „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II jak i równiez „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego.

W kanonie znalazła się też jedna powieść Jana Dobraczyńskiego – „Listy Nikodema”; początkowo resort oswiaty proponował także dwa odmienne utwory owego pisarza: „Marcin powraca wraz z daleka” jak i równiez „Cień ojca”.

Uczniowie przeczytają też obowiązkowo nieomawiane wcześniej w szkołach: biografię Jana Pawła II „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” napisaną przez Pawła Zuchniewicza jak i równiez książkę abp Kazimierza Majdańskiego o losach księży, więźniów hitlerowskiego obozu w Dachau „Będziecie Moimi świadkami… „

Wśród ksiazek w szkołach ponadgimnazjalnych po poziomie fundamentalnym znalazły się fragmenty „Cierpień młodego Wertera” Goethego jak i równiez „Innego świata” Herlinga-Grudzińskiego, natomiast w pulapie rozszerzonym „Szewcy” Witkacego jak i równiez „Proces” Franza Kafki – w pierwszej wersji projektu rozporządzenia miało nie być tych tytułów wcale.

Regula lektur na poziomie rozszerzonym został – na temat co zabiegało ministerstwo zwiazanych z kultura – wzbogacony o pewne utwory tekstów emigracyjnej (Andrzeja Bobkowskiego badz Józefa Mackiewicza) oraz na temat książkę Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” lub (do wyboru) „Madame” Antoniego Libery.

W kanonie nie ma z kolei żadnego dzieła Witolda Gombrowicza. (PAP)

dsr/ hes/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy