UE: Porozumienie polityczne ws. unii bankowej w Niemczech

27 lipca, 2020
Category: odmienne

*Potencjalni koalicjanci Niemiec mieli wstępnie porozumieć się ws. wspólnej likwidacji banków, czyli innego etapu starego kontynentu bankowej. Republika federalna niemiec mają przy tej sprawy inne poglądy niż KE i niektóre kraje UE, jednak Komitet liczy na porozumienie sluzace do końca r.. *

Komisja Europejska nie chciała w poniedziałek komentować szczegółów wstępnego porozumienia potencjalnych koalicjantów w germanskim rządzie co do drugiego po wspólnym nadzorze etapu unii bankowej, innymi slowy mechanizmu wspólnej restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM). Podkreśliła aczkolwiek, że ocenia na porozumienie ministrów ws. SRM do końca roku kalendarzowego.

„Liczymy dzieki znaczący postęp w sprawie starego kontynentu bankowej w tym tygodniu. Po piątek posiadamy radę ministrów finansów, to pierwsze formalne spotkanie, które będzie poświęcone tej sprawie. Chcemy osiągnąć polityczne porozumienie na poziomie ministerialnym do końca roku, wydaje sie byc więc bardzo dużo roboty. To z ambicjami cel ze względu na kompleksowość dziedziny, ale dysponujemy nadzieję, że będzie to możliwe” – powiedziała w czasie codziennej rady prasowej przy Brukseli rzeczniczka KE ds. rynku wewnętrznego Chantal Hughes. Przyznała, że KE wydaje sie świadoma negocjacji toczących się w tejze sprawie przy Niemczech.

„Jesteśmy przekonani, że jesteśmy mógl osiągnąć porozumienie z Niemcami i innymi krajami członkowskimi w sprawie innego filaru unii bankowej” – powtórzyła.

Jakim sposobem pisał po sobotę Reuters powołując się na nieoficjalne informacje, przy czwartek ewentualni koalicjanci, niemieccy konserwatyści jak i równiez socjaldemokraci, doszli do porozumienia w sprawie zrębów unii kretytowej. Porozumienie różni się od momentu propozycji Komisji Europejskiej, metrów. in. to instytucja przy Radzie UE, a nie zaakceptowac KE miałaby decydować o likwidacji banku w ramach mechanizmu wspólnej metamorfozy i uporządkowanej likwidacji banków (SRM).

Oprócz tego miało zostać uzgodnione, że środki sposród ratunkowego funduszu strefy euro, Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), nie powinny być bezpośrednio dostępne na rzecz likwidacji instytucji finansowych. Berlin będzie forsował swój pogląd, że az do czasu napełnienia przez bazy wspólnego funduszu upadłościowego, to kraje, natomiast nie EMS, będą ponosić koszty likwidacji banków. Dopiero gdy wraz z tego względu kraje popadną w kłopoty finansowe, będą mogły zwrócić się o pomoc az do EMS. Wcześniej Berlin domagał się także, by reżimowi wspólnej likwidacji było poddanych tylko ok. 150 największych banków.

Stanowisko niemieckich partii ma być formalnie przyjęte w czwartek, tak żeby minister finansów Wolfgang Schaeuble pojechał wraz z nim na spotkanie ministrów w Brukseli w piątek, które wydaje sie poświęcone właśnie wypracowywaniu wspólnego stanowiska w sprawie SRM.

Przywódcy unijni uzgodnili, że porozumienie ministrów odnosnie do drugiego po wspólnym nadzorze etapu starego kontynentu bankowej powinno być osiągnięte do końca roku. Dotąd, ze względu na opory Niemiec wzgledem propozycji KE, wskazywano, że jest to mało realne.

Wyobrazenie Niemiec w sprawie wspólnej upadłości banków popiera na przykład Finlandia, w zmiękczenie posady Berlina zwłaszcza w zakresie wykorzystania EMS sluzace do „sprzątania” po problematycznych instytucjach finansowych liczą panstwa takie jak Francja, Hiszpania, Włochy, Portugalia i Belgia. Także Polska, która jeszcze nie zaakceptowac zadeklarowała się w sprawie ewentualnego przystąpienia az do unii bankowej strefy ó, uważa, że powinno być wspólne ochrona restrukturyzacji jak i równiez upadłości banków.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ ro/