UE odblokowała dla Korei Płn. pomoc żywnościową za dziesieciu mln euro

UE odblokowała dla Korei Płn. pomoc żywnościową za dziesieciu mln euro
27 lipca, 2020
Category: inne

# wyjaśnienia rzecznika Georgiewej #

04. 07. Bruksela (PAP/AFP) – Wartą 10 mln ó pomoc żywnościową dla Korei Północnej odblokowała Unia Europejska, aby wesprzeć 650 tys. osób cierpiących w tym kraju w poważne niedożywienie – poinformowała w poniedziałek KE. Zastrzegła, że nie zaakceptowac przewiduje dalekiej pomocy.

Pomocna dlon żywnościowa bedzie pod ścisłym nadzorem dostarczona na tereny północnych jak i równiez wschodnich prowincji kraju, szczególnie dla dzieci poniżej piątego roku kalendarzowego życia, natomiast także dla kobiet w ciąży i karmiących, pacjentów szpitali jak i równiez osób doroslych – sprecyzowała KE po komunikacie.

„Chroniczny problem związany z wyżywieniem ludności w Korei Północnej jest już z całą pewnością ostrym kryzysem po niektórych regionach kraju” – podkreśliła unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. „Problem wraz z żywnością w ponizszym kraju jest znany od dawna, ale nie mamy planów dalszego wsparcia” – zastrzegł na dziennej konferencji prasowej jej rzecznik David Sharrock.

Jak zaznaczył, rząd Korei Północnej zwrócił się o pomoc już na początku roku, jednak KE poczekała na efekty wizyty wlasnych ekspertów, którzy odwiedzili ogarniętą głodem północną i wschodnią część panstwie, sprawdzili też centra sprzedazy pomocy żywnościowej. „Zdecydowaliśmy się na pomoc w nastepstwie pracy owego zespołu. Program monitoringu rozdziału pomocy wydaje sie rozbudowany. Wówczas gdy pomoc nie trafi w tamtym miejscu, gdzie nalezy, zostanie zatrzymana” – zapewnił Sharrock.

Pozycja w Korei Północnej pogorszyła się do tego stopnia, że spożycie trawy w ponizszym kraju stało się „powszechną praktyką” – podkreśliła Komisja.

Bruksela wskazała, że porozumienie w zakresie rygorystycznego mechanizmu inspekcji dostaw zostało uzgodnione wraz z północnokoreańskim rządem. Ma morzem nim czuwać Światowy Program Żywnościowy (WFP). Ostrzegła, że jeśli Komitet dowie się, „iż w jakimkolwiek kroku pomoc nie zaakceptowac dotarła sluzace do odbiorców, nie zaakceptowac zawaha się zakończyć swej interwencji humanitarnej”.

W czerwcu eksperci ds. humanitarnych KE odwiedzili szpitale, kliniki, żłobki, a także sklepy jak i równiez gospodarstwa a takze państwowe centra dystrybucji żywności w celu marki sytuacji w Korei Północnej.

Misja UE poinformowała, że racje żywnościowe przyznawane przez państwo, od których zależą dwie 3 populacji Korei Płn., zostały zdecydowanie zredukowane w niedawnych miesiącach: sposród 400 gram zboża dzieki osobę dziennie na początku kwietnia do 150 gram w lipcu, czyli małej miseczki ryżu (jedna piąta dziennego koniecznosci na kalorie).

Pod koniec marca ONZ poinformowała, że ponad sześć mln Koreańczyków sposród Północy potrzebuje międzynarodowej obslugi żywnościowej, i zaleciła wysłanie do Korei Północnej ponad 400 tys. ton żywności.

W raporcie przygotowanym za posrednictwem agencje pomocowe ONZ, w niniejszym WFP, przypomniano, że Korea Północna ucierpiała ubiegłego czasy wskutek powodzi, a potem panowała w tym miejscu sroga zima, „doprowadzając kraj do kryzysu żywnościowego”. (PAP)

jzi/ cyk/ kar/

9325280

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy