Uczestnicy „Ekspresu Solidarności” zwiedzili muzeum Auschwitz

27 lipca, 2020
Category: rózne

*Około 200 młodych ludzi wraz z ponad 30 krajów świata, uczestników pomyslu „Ekspres Solidarności”, zwiedziło we wtorek Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. „Ekspres” jest się przy okazji obchodów 25. rocznicy uznania Pokojowej Rekompensaty Nobla Lechowi Wałęsie. *

Młodzi ludzie obejrzeli obozowe ekspozycje w blokach: czwartym, poświęconym zagładzie, jak i równiez piątym, po którym nagromadzone są dowody zbrodni hitlerowskich, m. in. włosy więźniów, protezy, buciki i walizki z nazwiskami. Zobaczyli także blok 11, tak zwany partia śmierci, ścianę straceń, budynek krematorium Jak i równiez w Auschwitz, oraz były obóz Auschwitz II a mianowicie Birkenau, polozenie masowej zagłady Żydów.

Młodzież była wyraźnie wstrząśnięta tymze, co widziała. Julia Malyszowa z Moskwy podkreśliła, że obecność tutaj, to ważna lekcja relacji. „To dla osób Rosjan ważne, ponieważ cierpieliśmy wskutek sowieckiego totalitaryzmu. W tej chwili musimy wiedzieć jak najwięcej o historii. Dla Rosjan jest zasadnicze, by walczyć dziś na temat demokrację” – powiedziała.

Studentka dziennikarstwa sposród Moskwy powiedziała, że była w byłym obozie Auschwitz już podwójnie. „Dziś rano nie chciałam tu jechać. Gdy było się w tym miejscu raz, to już nie zaakceptowac chce więcej. To się pamięta przy jednym spotkaniu na całe życie. Nie chciałam wracać do tychze depresyjnych nastrojów. Powinniśmy aczkolwiek pamiętać w ten sposób miejscu. Po codziennym życiu się w ten sposób nie pamięta, nie myśli, ale wizytacja w byłym Auschwitz ma sens jak i równiez dobrze, że jest częścią +Ekspresu Solidarności+. Sądzę, że gdy wrócimy do domów, zrobimy coś, by udoskonalić świat” a mianowicie powiedziała.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau powstał dwa czasy później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Do Auschwitz należała także sieć podobozów. Podczas II wojny światowej Niemcy zgładzili w obozie co najmniej jednej, 1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich jak i równiez przedstawicieli pozostalych narodów.

Współorganizator „Ekspresu Solidarności” Andrzej Puchacz powiedział, że ma on pokazać to, co najcenniejsze nie tylko gwoli Polski, lecz również na rzecz Europy, jeśli chodzi na temat solidarność, proces transformacji jak i równiez przyszłość naszej firmy.

Puchacz, mówiąc o wizycie w byłym obozie, dodał, że to miejsce, gdzie wolność była naznaczona dymami z krematoryjnych kominów. „Niedługo będziemy po Gdańsku i tam wolność inaczej wyglądała. O tę drugą formę wolności naszej firmie chodzi: za posrednictwem demokrację, taksacja wzajemny do siebie, tolerancję” – powiedział.

Uczestnicy pomyslu w ciągu czterech dób, podróżując osobliwym pociągiem a mianowicie „Ekspresem Solidarności”, odwiedzą – oprócz Oświęcimia – Kraków – miejsca duchowej formacji Karola Wojtyły, Warszawę (Muzeum Powstania Warszawskiego), Gdańsk (Stocznia Gdańska) jak i równiez Westerplatte.

Projekt obejmuje cykl wykładów i dyskusji odnosnie znaczenia wolności i godności w budowaniu pokojowego ładu na świecie, które gwoli młodych jednostek wygłoszą prof. Władysław Bartoszewski oraz amerykański pisarz George Weigel.

Głównym punktem projektu jest Gdańsk, gdzie piec grudnia odbędzie się Forum internetowym Młodych – spotkanie młodzieży z laureatami Pokojowej Rekompensaty Nobla. Swój udział w spotkaniu potwierdzili m. in. Dalajlama XIV i Frederik Willem de Klerk. (PAP)

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy