Ceny prądu w Polsce. Ustawa z grudnia 2018 znowelizowana

Sejm znowelizował ustawę na temat cenach prądu. Podstawowe modyfikacje dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą podejmowane ustawą, ale przez regulatora, czyli Prezesa Urzędu Dostosowywania Energetyki (URE).

Za nowelizacją opowiedziało się 245 posłów, 20 było przeciw, 166 wstrzymało się od momentu głosu. Ustawa trafi w tym momencie pod obrady Senatu.

Opozycja: ustawa nie obniżyła cen prądu

Przed głosowaniem poseł PO Krzysztof Gadowski zapowiedział, że jego partia odrzucić poprze nowelizacji. "Ustawa posiadała obniżyć ceny energii, jednak nie obniżyła. Mało tego, koszty rosną i energii odrzucić można kupić" - powiedział. Wtórował mu Mieczysław Kasprzak z PSL, który gadał, że zawieszenie podwyżek cen kosztuje 8 mld zł. Do tego - jak wskazywał - w bliskiej przyszłości do cen energii dojdzie m. in. opłata mocowa i opłaty OZE. "To się skumuluje, bądź potem będzie dramat? " - pytał.

Jako dowód na to, że ceny energii rosną, Jerzy Meysztowicz (N) przytoczył przykład samorządu łódzkiego, który przedstawił w środę rachunki zbyt energię wyższe o 60 proc. "To jest zglaszane obniżenie cen? " - pytał. Dodał, że "cały sektor energetyczny jest znacjonalizowany - od wytwórców przez przesył do dystrybucji. To jest monopol, a jak jest monopol, nie dzierży szans na obniżenie cen" - mówił Meysztowicz.

Minister energii bronił nowelizacji ustawy o cenach prądu

Projektu nowelizacji bronił minister energii Krzysztof Tchórzewski. "Ceny ciepła w 2019 r. pozostaną na tym samym szczeblu jak w 2018 r. zarówno dla samorządów, przedsiębiorców i gospodarstw domowych" a mianowicie deklarował.

"To wydaje się być najważniejsze. Obywatele nie mają energii podniesionej, a równocześnie przedsiębiorstwa dostarczające energię nic na tym nie stracą. To jest właśnie polski sukces, że potrafimy tego rodzaju rzeczy zrobić. Jako jedyni w Europie" - przekonywał.

Ustawa o kosztach prądu. Jakie zmiany wprowadziła?

Ustawa ws. cen prądu z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę w energię elektryczną z dwadzieścia do 5 zł zbytnio MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą przed odbiorców siły elektrycznej w rachunkach, jak i również ustaliła ceny dla konsumentów końcowych w 2019 r. na poziomie z trzydziestu czerwca 2018 r. Dywergencję między rynkową ceną zakupu a ceną dla nabywcy końcowego ma pokrywać Kasa Wypłaty Różnicy Ceny a mianowicie zasilony 80 proc. gotówki ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. suplementarnych 55, 8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja przewiduje, że ceny stosowane przez spółki ruchu (sprzedawców energii) dla nabywców końcowych mają odpowiadać w 2019 r. albo zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfie z 31 grudnia 2018 r., albo - jeżeli cena ustalona jest po inny niż taryfa strategia - ma odpowiadać obowiązującej danego odbiorcę końcowego trzydziestu czerwca 2018 r.

Zmiana polega na doprecyzowaniu, że ustawa obejmuje każde rodzaje umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorstwem obrotu an odbiorcą końcowym, np. będące wynikami przetargu, indywidualnych negocjacji itp.

Zniknęły również zapisy mówiące, że dystrybutorzy jak i również operator przesyłowy mają przy 2019 r. stosować zapłaty swoich opłat na poziomie zasadniczym 31 grudnia 2018 r. Rozwiązanie przewidujące, że stawki są ustalone ustawą wzbudziło wątpliwości KE jako potencjalna ingerencja w uprawnienia regulatora rynku energii – Prezesa URE. W nowelizacji zapłaty są ustalane przez regulatora.

Foto: Maciej Zieliński / PAP/zdjęcia

Kto może zdobyć rekompensatę ceny prądu?

Nowelizacja umożliwia również ubieganie się o wypłatę różnicy cen energii takiemu odbiorcy końcowemu, który nie korzysta wraz z spółek obrotu, ale nabywa ją na własną rąsię na giełdzie lub za pośrednictwem towarowego domu maklerskiego. W rezultacie pomoc polegająca na zwrocie różnicy przy cenie nie będzie udzielana selektywnie, lecz wszystkim odbiorcom.

Projekt trafił do odwiedzenia Sejmu jako poselski. Przy trakcie prac wprowadzono do niego kilka poprawek, które precyzują m. in. jakim sposobem należy obliczać średnioważoną cenę energii na rynku hurtowym oraz że marża konkretnego podmiotu jest uzależniona od czasu łącznego wolumenu sprzedaży ciepła elektrycznej odbiorcom końcowym. Miary te będą potrzebne do odwiedzenia obliczania wysokości należnego zwrotu różnicy ceny, jaki otrzyma sprzedawca energii.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 3-9 czerwca 2017

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 3-9 czerwca 2017

Benzyna Pb98 za 4, 64-4, 74 zł/l, benzyna Pb95 za cztery, 29-4, 39 zł/l, diesel ON za 4, 11-4, 20 zł/l, autogaz GAZOWĄ za 1, 81-1, 88 zł/l - to prognozowane…...

ceny na stacjach paliw. Kierowcy mogą płacić więcej

Ceny na stacjach paliw. Kierowcy mogą płacić więcej

Najbliższe dni przyniosą dalsze wzrosty cen na stacjach - prognozują analitycy e-petrol. W charakterze powód wskazują między pozostałymi problemy Wenezueli, które przyczyniły się wyraźnie do zwyżki kursu ropy naftowej. Jak podał…...

cenEA: wypłaty z programu pięćset plus mogą ograniczyć najęcie  Pieniądze

CenEA: wypłaty z programu pięćset plus mogą ograniczyć najęcie Pieniądze

500 plus także na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieustającego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie…...

cBOS: 66 proc. Polaków uważa kwotę wolną od podatku za nieodpowiednią

CBOS: 66 proc. Polaków uważa kwotę wolną od podatku za nieodpowiednią

Dwie trzecie Polaków (66 proc. ) uważa, że obecnie obowiązująca kwota wolna od podatku jest nieodpowiednia - za niska lub zbytnio wysoka, 14 proc. mniema, że jest taka jakim sposobem…...

carlex Design - firma z Czechowic-Dziedzic

Carlex Design - firma z Czechowic-Dziedzic

Rodzinna firma spośród Czechowic-Dziedzic znana jest wśród pasjonatów pięknych i elitarnych aut na całym globie. To w jej pracowni powstaje wnętrze "malucha" na rzecz Toma Hanksa. Wiadomo, że prezent od polskich miłośników…...