Ceny prądu w Polsce. Ustawa z grudnia 2018 znowelizowana

Sejm znowelizował ustawę na temat cenach prądu. Podstawowe modyfikacje dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą podejmowane ustawą, ale przez regulatora, czyli Prezesa Urzędu Dostosowywania Energetyki (URE).

Za nowelizacją opowiedziało się 245 posłów, 20 było przeciw, 166 wstrzymało się od momentu głosu. Ustawa trafi w tym momencie pod obrady Senatu.

Opozycja: ustawa nie obniżyła cen prądu

Przed głosowaniem poseł PO Krzysztof Gadowski zapowiedział, że jego partia odrzucić poprze nowelizacji. "Ustawa posiadała obniżyć ceny energii, jednak nie obniżyła. Mało tego, koszty rosną i energii odrzucić można kupić" - powiedział. Wtórował mu Mieczysław Kasprzak z PSL, który gadał, że zawieszenie podwyżek cen kosztuje 8 mld zł. Do tego - jak wskazywał - w bliskiej przyszłości do cen energii dojdzie m. in. opłata mocowa i opłaty OZE. "To się skumuluje, bądź potem będzie dramat? " - pytał.

Jako dowód na to, że ceny energii rosną, Jerzy Meysztowicz (N) przytoczył przykład samorządu łódzkiego, który przedstawił w środę rachunki zbyt energię wyższe o 60 proc. "To jest zglaszane obniżenie cen? " - pytał. Dodał, że "cały sektor energetyczny jest znacjonalizowany - od wytwórców przez przesył do dystrybucji. To jest monopol, a jak jest monopol, nie dzierży szans na obniżenie cen" - mówił Meysztowicz.

Minister energii bronił nowelizacji ustawy o cenach prądu

Projektu nowelizacji bronił minister energii Krzysztof Tchórzewski. "Ceny ciepła w 2019 r. pozostaną na tym samym szczeblu jak w 2018 r. zarówno dla samorządów, przedsiębiorców i gospodarstw domowych" a mianowicie deklarował.

"To wydaje się być najważniejsze. Obywatele nie mają energii podniesionej, a równocześnie przedsiębiorstwa dostarczające energię nic na tym nie stracą. To jest właśnie polski sukces, że potrafimy tego rodzaju rzeczy zrobić. Jako jedyni w Europie" - przekonywał.

Ustawa o kosztach prądu. Jakie zmiany wprowadziła?

Ustawa ws. cen prądu z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę w energię elektryczną z dwadzieścia do 5 zł zbytnio MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą przed odbiorców siły elektrycznej w rachunkach, jak i również ustaliła ceny dla konsumentów końcowych w 2019 r. na poziomie z trzydziestu czerwca 2018 r. Dywergencję między rynkową ceną zakupu a ceną dla nabywcy końcowego ma pokrywać Kasa Wypłaty Różnicy Ceny a mianowicie zasilony 80 proc. gotówki ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. suplementarnych 55, 8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja przewiduje, że ceny stosowane przez spółki ruchu (sprzedawców energii) dla nabywców końcowych mają odpowiadać w 2019 r. albo zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfie z 31 grudnia 2018 r., albo - jeżeli cena ustalona jest po inny niż taryfa strategia - ma odpowiadać obowiązującej danego odbiorcę końcowego trzydziestu czerwca 2018 r.

Zmiana polega na doprecyzowaniu, że ustawa obejmuje każde rodzaje umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorstwem obrotu an odbiorcą końcowym, np. będące wynikami przetargu, indywidualnych negocjacji itp.

Zniknęły również zapisy mówiące, że dystrybutorzy jak i również operator przesyłowy mają przy 2019 r. stosować zapłaty swoich opłat na poziomie zasadniczym 31 grudnia 2018 r. Rozwiązanie przewidujące, że stawki są ustalone ustawą wzbudziło wątpliwości KE jako potencjalna ingerencja w uprawnienia regulatora rynku energii – Prezesa URE. W nowelizacji zapłaty są ustalane przez regulatora.

Foto: Maciej Zieliński / PAP/zdjęcia

Kto może zdobyć rekompensatę ceny prądu?

Nowelizacja umożliwia również ubieganie się o wypłatę różnicy cen energii takiemu odbiorcy końcowemu, który nie korzysta wraz z spółek obrotu, ale nabywa ją na własną rąsię na giełdzie lub za pośrednictwem towarowego domu maklerskiego. W rezultacie pomoc polegająca na zwrocie różnicy przy cenie nie będzie udzielana selektywnie, lecz wszystkim odbiorcom.

Projekt trafił do odwiedzenia Sejmu jako poselski. Przy trakcie prac wprowadzono do niego kilka poprawek, które precyzują m. in. jakim sposobem należy obliczać średnioważoną cenę energii na rynku hurtowym oraz że marża konkretnego podmiotu jest uzależniona od czasu łącznego wolumenu sprzedaży ciepła elektrycznej odbiorcom końcowym. Miary te będą potrzebne do odwiedzenia obliczania wysokości należnego zwrotu różnicy ceny, jaki otrzyma sprzedawca energii.Aktualności

grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE  Surowce

Grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE Surowce

Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w AMERYCE i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród osiągalnych w branży - najbardziej przypomina ten wzorcowy…...

gospodarcze konsekwencje brexitu  Wraz z świata

Gospodarcze konsekwencje brexitu Wraz z świata

Gospodarka hamuje, inwestycje spadają, a wielkie firmy przestrzegają, że mogą zostać przymuszone do opuszczenia kraju i zabrania nawzajem tysięcy pomieszczeń pracy. Od referendum, po którym Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem Zjednoczonego Królestwa…...

google Pixel 2. Premiera iphoneów  Tech

Google Pixel 2. Premiera iphoneów Tech

Dwa tygodnie po premierach smartfonów od czasu Apple, Google zaprezentował przy środę dwa nowe wzory telefonów: Google Pixel dwóch i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od wersji…...

google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google wszedł na amerykańską giełdą 12 latek temu, 19 sierpnia 2004 roku. Osoby, które kupiły akcje firmy w czasach debiutu i trzymały gryzie do tej pory nabyły krocie. Kurs akcji Google’a…...

godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra  Lidl, Biedronka, Tesco

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Wigilia i Sylwester od lat istnieją dniami, w które zazwyczaj sieci handlowe skracają pory działania swoich sklepów. Jednak w związku z zamysłem o ograniczeniu handlu przy niedziele i święta, wówczas może…...

getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Raty kredytów mieszkaniowych frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów we frankach Prawie trzy lata wyjąwszy ustawy w sprawie…...