Turcja łagodzi przepisy dotyczące propagandy terrorystycznej

Turcja łagodzi przepisy dotyczące propagandy terrorystycznej
27 lipca, 2020
Category: inne

Parlament Turcji przyjął reformę przepisów antyterrorystycznych, która zawęża definicję propagandy terrorystycznej. Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele ocenił, że modyfikacje są punktem pozytywnym i dostosują upowaznienie tureckie sluzace do standardów europejskich.

Reforma, przyjęta przy czwartek późnym wieczorem, prognozuje, że przestępstwem będzie wylacznie bezpośrednie podżeganie do przemocy. Ponadto wzgledem osób ukaranych za propagandę terrorystyczną nie będą wysuwane dalsze zarzuty o związki z organizacją terrorystyczną.

Modyfikacje prawne mają wyeliminować orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Turcji dotyczące naruszeń praw człowieka, w szczególności wobec osób skazanych zbyt przynależność sluzace do organizacji terrorystycznej – wskazuje turecki kurier „Hurriyet Daily News”.

Jakim sposobem przypomina Reuters, władze tureckie szeroko stosowały przepisy antyterrorystyczne przeciwko politykom, działaczom i dziennikarzom. Kwestii sądowe przeciwko nim często dotyczyły ich wypowiedzi czy artykułów. Jest to powodem zastrzeżeń wysuwanych za posrednictwem Unię Europejską, dotyczących przestrzegania wolności słowa w Turcji, starającej się o członkostwo w UE. Komisja Europejska nalegała dzieki Ankarę, aby wprowadziła rozróżnienie w nieomal pomiędzy podżeganiem do przemocy a głoszeniem idei wyjawszy intencji przemocy.

„Przyjęcie za posrednictwem parlament długo oczekiwanych przepisów antyterrorystycznych, które dostosują uprawnienie tureckie az do standardów europejskich, jest ogólnie rzecz biorąc krokiem pozytywnym” – powiedział Fuele.

Reforma zbiega się w czasie wraz z rozmowami na temat zakończeniu po Turcji konfliktu kurdyjskiego, prowadzonymi z uwięzionym liderem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullahem Ocalanem. Przy więzieniach tureckich przebywają tysiące ludzi oskarżanych o związki z PKK. Minister sprawiedliwości Sadullah Ergin wykluczył aczkolwiek, by reforma miała ułatwić wypuszczenie więźniów związanych wraz z PKK. Jakim sposobem powiedział, będą oni sądzeni za przynależność do strukturze terrorystycznej, natomiast nie szerzenie propagandy.

PKK, walcząca zbrojnie o niezależność Kurdów, uznawana jest za organizację terrorystyczną również przez USA jak i równiez UE. (PAP)

awl/ mc/

13592847 int.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy