Tele2 pragnie od URTiP 22 mln zł odszkodowania

Tele2 pragnie od URTiP 22 mln zł odszkodowania
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Alternatywny operator telekomunikacyjny spółka Tele2 Polska złożyła w Sądzie Rejonowym moral o wezwanie Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Witolda Grabosia sluzace do próby ugodowej, w której spółka żąda zapłaty 22 mln złotych tytułem rekompensaty za poniesione straty, poinformowała spółka po poniedziałkowym komunikacie.

„Powodem złożenia wniosku jest brak działań Prezesa URTiP w sprawie egzekucji wykonania przez Telekomunikację Polską (TP SA) decyzji na temat zmianie umowy o połączeniu sieci Tele2 i TP SA z dnia czterech listopada 2004 roku, umożliwiającej Tele2 oferowanie usług lokalnych połączeń telefonicznych. Decyzja ponizsza, mimo że była opatrzona klauzulą bezzwlocznej wykonalności, nie zaakceptowac została przez TP wykonana w całości do miesiaca dzisiejszego” – czytamy w komunikacie.

Według spółki, już w dniach 23 grudnia 2004 r. zwróciła się do Prezesa URTiP o wszczęcie inspekcji wykonywania decyzji i – w przypadku ustalenia jej niewykonywania – nałożenia na TP są sankcje pieniężnej.

„Prezes URTiP wraz z uporem nie zaakceptowac wykonuje ciążących na zanim ustawowo obowiązków. Ponieważ uzywane przez nas monity jak i równiez prośby nie zaakceptowac przynoszą żadnego efektu, zdecydowaliśmy się dzieki sięgnięcie wedlug argument pieniezny. Zależy nam na jak najszybszym rozwiązaniu problemu, dlatego przed wystąpieniem na drogę sądową, zdecydowaliśmy się dzieki podjęcie próby ugodowej” – powiedział Piotr Nesterowicz, dyrektor generalny Tele2 Polska, cytowany w komunikacie.

Zdaniem czlonków Tele2, pomimo zapowiedzi prezesa Grabosia, że w przypadku stwierdzonych zawinionych opóźnień będzie konsekwentnie stosował środki zaradcze określone w Prawie telekomunikacyjnym, nie są one w ogóle realizowane.

Według Tele2, przy dalszym ciągu brak wydaje sie ofert ramowych na dzierżawę łączy oraz infrastrukturę, chociaż oferta taka powinna zostać złożona 1-wsza stycznia 2004 roku. Do tego czasu prezes URTiP nie ogłosił również propozycje na – kluczowy gwoli rozwoju rynku szerokopasmowego dostępu do Sieci – tzw. Bitstream Access, mimo obietnicy, że wyrzadzi to sluzace do końca czerwca br.

„W ciągu minionych miesięcy swoimi działaniami Prezes Urzędu Dostosowywania Telekomunikacji i Poczty świadomie cementuje monopol w zakresie rynku dostępu po telefonii stacjonarnej i szerokopasmowego dostępu az do internetu” – czytamy dalej w komunikacie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy