Hyperloop w Polsce

Inżynierowie z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, czyli zespół Hyper Poland, zaprojektowali kapsułę Hyperloopa, która posiada poruszać się z szybkością 450 km/h. Teraz działają nad pierwszym polskim prototypem nowego środka transportu, który to ma być nie tylko superszybki, ale i superbezpieczny. 1 komercyjną linię pasażerską Hyperloopa chcą zbudować Amerykanie - już w 2022 roku kalendarzowego.

Jednak od pomysłu do gotowego pojazdu droga daleka. Krzysztof Tabiszewski, manager zespołu Hyper Poland, w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem (cała rozmowa poniżej) tłumaczył, że tzw. transport rurowy to idea, która ma już ponad 100 lat, ale by stał się rzeczywistością potrzeba nie jedynie zmysłu inżynierskiego, ale jak i również funduszy i doświadczenia.

Foto: materiały prasowe

Jak działa Hyperloop

Hyperloop porusza się w specjalnej tubie, z jakiej większość powietrza została usunięta po to, by unicestwić opór aerodynamiczny. Pojazd lewituje w niej, a rozpędza się dzięki liniowemu silnikowi elektrycznemu. Może poruszać się bezszelestnie na długich dystansach i osiągać prędkość samolotu. Wykorzystuje przy tymże bardzo mało energii. Program Hyperloop ma być pewny, cichy, odporny na wzory atmosferyczne i przyjazny otoczeniu – nie będzie bowiem emitował dwutlenku węgla.

- Można powiedzieć, hdy Hyperloop to połączenie pociągu i samolotu. Samoloty, by zniwelować największą przeszkodę w uzyskiwaniu dużych szybkości, czyli opór powietrza, powinny latać wysoko - na wysokości ok. 10 kilometrów. Tam powietrze jest w dużym stopniu rzadsze. Gdyby ktoś zechciał latać tuż nad glebą z prędkością, z którą poruszą się samolot, to znaczy ok. 800 km/h, wówczas potrzebowałby kilkadziesiąt razy więcej energii – tłumaczył Krzysztof Tabiszewski w programie Onet Rano.

Foto: towary prasowe

Jego zespół – Hyper Poland – już dwukrotnie brał udział w głośnym konkursie Hyperloop Pod Competiton zorganizowanym przez Elona Muska w Los Angeles. Przy kwietniu 2017 roku dostali się do finału pozostałej edycji. Kolejny etap konkursu odbędzie się już w sierpniu.

Hyper Poland pracuje nad własną koncepcją Hyperloopa od dwóch lat. W skład zespołu trafia 25 inżynierów, których wspiera prof. Janusz Piechna z Politechniki Warszawskiej.

- Jesteśmy na etapie badawczo-rozwojowym, ale szykujemy się do wybudowania pierwszej polskiej kapsuły Hyperloop – mówi Tabiszewski.

Według niego tego typu pojazd może powstać po Polsce już za 3 miesiące, to właśnie zamiar Hyper Poland. Następnie zostanie wysłany do USA, gdzie przejdzie testy na torze wybudowanym przez SpaceX, który udostępnia finalistom organizowanego za pośrednictwem siebie konkursu. Jeżeli całość pójdzie zgodnie z planem, w 2018 roku powstanie główny polski tor testowy.

Ta technologia – jak tłumaczy przedstawiciel Hyper Poland – została na wypadku przetestowana tylko raz. Swoje kapsuły sprawdzały w Stanach zespoły z Holandii jak i również Niemiec. – Jednak bez spektakularnych rezultatów, dotarło do awarii zasilania. Do tej pory nikt nie zaakceptować pobił prędkości 100 km/h, mamy nadzieję, że uda się to zrobić polskiemu zespołowi – mówi Tabiszewski.

Zobacz też: Wraz z Warszawy do Wrocławia po 15 minut. Te superszybkie pociągi zwyciężyły w konkursie Hyperloop

Foto: materiały prasowe

Superpociąg musi być wygodny

Co na rzecz inżynierów porywających się w stworzenie Hyperloopa jest najogromniejszym wyzwaniem? Odpowiedź może wybranych zaskoczyć.

- Komfort jazdy – mówi Krzysztof Tabiszewski. – Ma okazać się to najbezpieczniejszy środek transportu, więc trzeba wyeliminować przyczyny wypadków, najczęściej jest to element ludzki – wyjaśnia.

Dlatego Hyperloop ma stanowić pojazdem autonomicznym. To pecet ma śledzić i podtrzymywać bezpieczną odległość między indywidualnymi pojazdami poruszającymi się w tubie. Pojazd będzie miał podwójne systemy awaryjnego hamowania.

- By pasażerowi nic się nie wydarzyło, nawet w razie ataku terrorystycznego – podkreśla Tabiszewski. – Dodatkową przewagą jest to, że system jest odizolowany od otoczenia, nie wydaje się być wrażliwy na warunki atmosferyczne.

Najbardziej zaawansowani w pracach nad Hyperloopem są Amerykanie, a konkretnie przedsiębiorstwo Hyperloop One. W czerwcu zaprezentowała, jak w praktyce będzie wyglądał tunel, po którym pasażerskie kapsuły posiadają poruszać się z szybkością aż 1220 km/h.

Zobacz całą rozmowę spośród Krzysztofem Tabiszewskim w Onet Rano:Aktualności

hSBC: Eksporterzy oczekują wzrostu obrotów  Ze świata

HSBC: Eksporterzy oczekują wzrostu obrotów Ze świata

78 procent rodzimych eksporterów i importerów wypatruje wzrostu obrotów w 2018 roku - wynika spośród raportu banku HSBC. Co do optymizmu znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce wśród każdego ankietowanych…...

hollande nie wycofa się spośród reformy prawa pracy we Francji  Ze świata

Hollande nie wycofa się spośród reformy prawa pracy we Francji Ze świata

Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z obszernej płyty. Mieszkania jak wyrafinowane apartamenty Podjechali furgonetką jak i również wyrwali drzwi. Wyjątkowa…...

hakerzy atakują klientów mBanku

Hakerzy atakują klientów mBanku

"Ostrzegamy przed rozsyłanymi obłudnymi wiadomościami e-mail, mającymi na celu wyłudzenie poufnych identyfikatorów i haseł do bankowości elektronicznej" - głosi przekaz na stronie internetowej mBanku. Jak informuje bank, po wiadomościach, które rozsyłają…...

górnictwo wymaga inwestycji, rośnie przywóz towarów węgla  Surowce

Górnictwo wymaga inwestycji, rośnie przywóz towarów węgla Surowce

Przy bieżącej koniunkturze polskie kopalnie mogłyby rentownie wydobywać i wyprzedawać więcej węgla, ale eksperci są zgodni, że brakuje inwestycji. Z tego względu import węgla mocno wzrósł i nic…...

gUS: syntetyczny wskaźnik koniunktury we wrześniu niższy  Informacje

GUS: syntetyczny wskaźnik koniunktury we wrześniu niższy Informacje

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarki polski (SI) kształtuje się we wrześniu na poziomie trochę niższym w stosunku do odnotowanego przed miesiącem, lecz nieznacznie wyższym niż poprzednio rokiem - wynika z badania Głównego Urzędu…...

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...