Badanie Kaspersky Lab - dane, zdjęcia, ochrona smartfona

Ludzie cenią dane dzięki swoich urządzeniach - zwłaszcza zdjęcia. Mało tego, w wyższym stopniu stresujące niż zgubienie albo utrata urządzenia jest jedynie choroba członka rodziny. Ale gdy do tego równania dołączymy wątek pieniędzy, zaczyna się robić wesoło. Ponieważ deklaracje to jedno, ale tak ważną niezwykłego własność, niektórzy respondenci mają możliwość oddać zbyt małe pieniądze.

Ale po kolei.

Kaspersky Lab zlecił przeprowadzenie doświadczenia, poszerzonego później o 2 eksperymenty psychologów z Uniwersytetu w Würzburgu. Badanie ilościowe objęło respondentów z 17 krajów powyżej 16. roku życia. Jakościowe zaś a mianowicie wywiady z 53 respondentami w wieku 18-68 latek.

Foto: Kaspersky Lab W badaniu uczestniczyli respondenci z tych krajów

Oczywistości na bok. Skupmy się na tym, jakiego wariantu dane są dla jednostek ważne.

Najważniejsze nazwy danych

Przede wszystkim - opowieści. Zdjęcia własne i bliskich osób, w tym najmłodszych, partnerów.

Zrozumiałe, ale jednocześnie niepokojące jest deklarowanie przykładania większej wagi do odwiedzenia zdjęć niż haseł, informacji osobowych, szczegółów dotyczących finansów i płatności. Wyjątek konstytuują tu respondenci z AMERYCE i Japonii.

Foto: Kaspersky Lab Stopień istotności poszczególnych rodzajów danych (ujęcie zbiorcze dla wszystkich narodowości uczestniczących w badaniu)

Respondentów poproszono, by poszeregowali najbardziej stresujące sytuacje. W ujęciu ogólnym dominowała choroba członka rodziny, zaraz po niej było zgubienie/utrata urządzenia i nieodwracalna utrata wszystkich fotografii. Europejczycy dla przykładu oprócz choroby członka rodziny wymieniają zerwanie z partnerem, przed chwilą później sytuacje związane wraz z danymi.

Foto: Kaspersky Lab Najbardziej stresujące incydenty (ujęcie zbiorcze)

Można polemizować, czy lepiej wziąć udział w niegroźnym wypadku pojazdów, niż stracić dane, lecz tu każdy ma własną opinię.

Niska szacunek danych

Wiemy, że dane są dla respondentów bardzo istotne pod kątem emocjonalnym. Zastanawiający jest jednak fakt, jak nisko je wyceniają - na przykładzie danych gromadzonych na smartfonach.

Najwyżej wycenianą kategorią były informacje związane z finansami jak i również płatnościami (13, 33 euro), informacje kontaktowe (11, 89 euro) i dokumenty osobiste (10, 56 euro). Przeciętna cena zdjęć to dziesięciu, 37 euro. Tu jeszcze nie ma sprzeczności a mianowicie to, że coś posiada dla ludzi dużą wartość emocjonalną i niską wartość rynkową, nie wydaje się być niezwykłe.

Ciekawie robi się, gdy zestawimy to, jak ważne będą poszczególne kategorie danych spośród tym, ilu respondentów pozwoliło je usunąć w zamian za wymienione wyżej sumy (w rzeczywistości nie usunięto żadnych danych, symulacja stanęła na potrzeby ekksperymentu). Druga kwestia to z 1 strony wysoka świadomość wagi danych i niefrasobliwe podejście do ich ochrony. Większość tworzy kopie rezerwowe danych z laptopów, ale tylko 43 proc. tworzy takie kopie z danych empirycznych na smartfonie. Niemal połówka badanych nie chroni smartfonów hasłem ani PIN-em, zaś tylko jedna trzecia zainstalowała aplikację antywirusową.

Foto: Uniwersytet w Würzburgu Nazwy danych, deklarowana wartość emocjonalna oraz odsetek osób, które pozwoliłyby je usunąć zbytnio pieniądze

Jak komentuje Andrei Mochola, szef oddziału odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie Kaspersky Lab:

Sprawdzian dał ciekawe i dające do myślenia wyniki: wbrew że ludzie uważają, hdy znają wartość swoich danych, wartość emocjonalna nie znajduje odzwierciedlenia w ich dziennym zachowaniu.

Z drugiej strony wydaje się, że ludzie są bardziej świadomi, jakiego rodzaju dane są dla nich ważniejsze — uważają, że utrata wspomnień cyfrowych, takich jak fotki, będzie dla nich bardzo przykra.

Jednak przy rzeczywistości ludzie mają niedużą świadomość wartości swoich danych empirycznych i w efekcie wyceniają je nisko. Wiedzą, iż są ważne pod aspektem emocjonalnym, ale nie potrafią jeszcze zdać sobie kwestii z ich wartości. Chcą kogoś, kto im na temat tym przypomni, zanim udostępnią te dane innym albo pozwolą komuś na ich usunięcie.

Foto: Kaspersky Lab Działania podjęte zamysłem zabezpieczenia danych na urządzeniach Tagi: smartfon tablet informacje osobowe utrata danych haker Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

NotowanieAktualności

grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE  Surowce

Grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE Surowce

Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w AMERYCE i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród osiągalnych w branży - najbardziej przypomina ten wzorcowy…...

gospodarcze konsekwencje brexitu  Wraz z świata

Gospodarcze konsekwencje brexitu Wraz z świata

Gospodarka hamuje, inwestycje spadają, a wielkie firmy przestrzegają, że mogą zostać przymuszone do opuszczenia kraju i zabrania nawzajem tysięcy pomieszczeń pracy. Od referendum, po którym Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem Zjednoczonego Królestwa…...

google Pixel 2. Premiera iphoneów  Tech

Google Pixel 2. Premiera iphoneów Tech

Dwa tygodnie po premierach smartfonów od czasu Apple, Google zaprezentował przy środę dwa nowe wzory telefonów: Google Pixel dwóch i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od wersji…...

google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google wszedł na amerykańską giełdą 12 latek temu, 19 sierpnia 2004 roku. Osoby, które kupiły akcje firmy w czasach debiutu i trzymały gryzie do tej pory nabyły krocie. Kurs akcji Google’a…...

godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra  Lidl, Biedronka, Tesco

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Wigilia i Sylwester od lat istnieją dniami, w które zazwyczaj sieci handlowe skracają pory działania swoich sklepów. Jednak w związku z zamysłem o ograniczeniu handlu przy niedziele i święta, wówczas może…...

getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Raty kredytów mieszkaniowych frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów we frankach Prawie trzy lata wyjąwszy ustawy w sprawie…...