Badanie Kaspersky Lab - dane, zdjęcia, ochrona smartfona

Ludzie cenią dane dzięki swoich urządzeniach - zwłaszcza zdjęcia. Mało tego, w wyższym stopniu stresujące niż zgubienie albo utrata urządzenia jest jedynie choroba członka rodziny. Ale gdy do tego równania dołączymy wątek pieniędzy, zaczyna się robić wesoło. Ponieważ deklaracje to jedno, ale tak ważną niezwykłego własność, niektórzy respondenci mają możliwość oddać zbyt małe pieniądze.

Ale po kolei.

Kaspersky Lab zlecił przeprowadzenie doświadczenia, poszerzonego później o 2 eksperymenty psychologów z Uniwersytetu w Würzburgu. Badanie ilościowe objęło respondentów z 17 krajów powyżej 16. roku życia. Jakościowe zaś a mianowicie wywiady z 53 respondentami w wieku 18-68 latek.

Foto: Kaspersky Lab W badaniu uczestniczyli respondenci z tych krajów

Oczywistości na bok. Skupmy się na tym, jakiego wariantu dane są dla jednostek ważne.

Najważniejsze nazwy danych

Przede wszystkim - opowieści. Zdjęcia własne i bliskich osób, w tym najmłodszych, partnerów.

Zrozumiałe, ale jednocześnie niepokojące jest deklarowanie przykładania większej wagi do odwiedzenia zdjęć niż haseł, informacji osobowych, szczegółów dotyczących finansów i płatności. Wyjątek konstytuują tu respondenci z AMERYCE i Japonii.

Foto: Kaspersky Lab Stopień istotności poszczególnych rodzajów danych (ujęcie zbiorcze dla wszystkich narodowości uczestniczących w badaniu)

Respondentów poproszono, by poszeregowali najbardziej stresujące sytuacje. W ujęciu ogólnym dominowała choroba członka rodziny, zaraz po niej było zgubienie/utrata urządzenia i nieodwracalna utrata wszystkich fotografii. Europejczycy dla przykładu oprócz choroby członka rodziny wymieniają zerwanie z partnerem, przed chwilą później sytuacje związane wraz z danymi.

Foto: Kaspersky Lab Najbardziej stresujące incydenty (ujęcie zbiorcze)

Można polemizować, czy lepiej wziąć udział w niegroźnym wypadku pojazdów, niż stracić dane, lecz tu każdy ma własną opinię.

Niska szacunek danych

Wiemy, że dane są dla respondentów bardzo istotne pod kątem emocjonalnym. Zastanawiający jest jednak fakt, jak nisko je wyceniają - na przykładzie danych gromadzonych na smartfonach.

Najwyżej wycenianą kategorią były informacje związane z finansami jak i również płatnościami (13, 33 euro), informacje kontaktowe (11, 89 euro) i dokumenty osobiste (10, 56 euro). Przeciętna cena zdjęć to dziesięciu, 37 euro. Tu jeszcze nie ma sprzeczności a mianowicie to, że coś posiada dla ludzi dużą wartość emocjonalną i niską wartość rynkową, nie wydaje się być niezwykłe.

Ciekawie robi się, gdy zestawimy to, jak ważne będą poszczególne kategorie danych spośród tym, ilu respondentów pozwoliło je usunąć w zamian za wymienione wyżej sumy (w rzeczywistości nie usunięto żadnych danych, symulacja stanęła na potrzeby ekksperymentu). Druga kwestia to z 1 strony wysoka świadomość wagi danych i niefrasobliwe podejście do ich ochrony. Większość tworzy kopie rezerwowe danych z laptopów, ale tylko 43 proc. tworzy takie kopie z danych empirycznych na smartfonie. Niemal połówka badanych nie chroni smartfonów hasłem ani PIN-em, zaś tylko jedna trzecia zainstalowała aplikację antywirusową.

Foto: Uniwersytet w Würzburgu Nazwy danych, deklarowana wartość emocjonalna oraz odsetek osób, które pozwoliłyby je usunąć zbytnio pieniądze

Jak komentuje Andrei Mochola, szef oddziału odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie Kaspersky Lab:

Sprawdzian dał ciekawe i dające do myślenia wyniki: wbrew że ludzie uważają, hdy znają wartość swoich danych, wartość emocjonalna nie znajduje odzwierciedlenia w ich dziennym zachowaniu.

Z drugiej strony wydaje się, że ludzie są bardziej świadomi, jakiego rodzaju dane są dla nich ważniejsze — uważają, że utrata wspomnień cyfrowych, takich jak fotki, będzie dla nich bardzo przykra.

Jednak przy rzeczywistości ludzie mają niedużą świadomość wartości swoich danych empirycznych i w efekcie wyceniają je nisko. Wiedzą, iż są ważne pod aspektem emocjonalnym, ale nie potrafią jeszcze zdać sobie kwestii z ich wartości. Chcą kogoś, kto im na temat tym przypomni, zanim udostępnią te dane innym albo pozwolą komuś na ich usunięcie.

Foto: Kaspersky Lab Działania podjęte zamysłem zabezpieczenia danych na urządzeniach Tagi: smartfon tablet informacje osobowe utrata danych haker Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

autogaz drożeje, pozostałe paliwa w dół  Surowce

Autogaz drożeje, pozostałe paliwa w dół Surowce

W mijającym tygodniu spadły średnie poziomy cen benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego na stacjach o 2 grosze na litrze. Jak wskazuje jednak BM Reflex, największym zaskoczeniem dla kierowców mogą być podwyżki opłat…...

ardanowski: populacja dzików musi stanowić zmniejszona

Ardanowski: populacja dzików musi stanowić zmniejszona

Jeżeli nie zrobimy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, to choroba nie pozostanie opanowana - powiedział przy piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Minister odpowiadając na pytanie redaktorów w sprawie…...

apple zaprezentował nowego iPhone’a 7

Apple zaprezentował nowego iPhone’a 7

Apple zaprezentował nowego iPhone'a 7. Bez kolosalnych niespodzianek - potwierdziła się lwia część przedpremierowych przecieków. Wszystkiemu zabrakło jednak efektu "wow". Ale trzeba potwierdzić, że dużo się przebudowało w aparacie nowych smartfonów…...

apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple pokaże przy przyszłym tygodniu nowe MacBooki Pro. W komputerach ma możliwość zabraknąć tradycyjnych portów USB. Tak wynika przynajmniej z informacji, do wskazane jest dotarł japoński serwis technologiczny Macotakara.…...