Technologie w interesie. Jak i czemu maszyny zabiorą nam pracę?

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Coraz częściej delegowanie zadań na machiny opłaca się – jak wskazują profesjonalisci – sposród czysto ekonomicznego punktu widzenia. Oprogramowanie lub roboty nie zaakceptowac oczekują od czasu nas wypłaty wynagrodzenia jak i równiez opłacania składki emerytalnej. – _ Informatyzacja i mechanizacja kolejnych zawodów już wkrótce doprowadzi az do pojawienia się nowego rodzaju robotnika, który będzie rywalizował o wykonywanie tej samej roboty nie tylko sposród innymi, ale także z maszynami _- ocenia dr David Berry z University of Sussex.

Berry dzieki konferencji _ Thinking with Algorithms _ na angielskim University of Durham przekonywał jednocześnie, że wiele złożonych umiejętności typowych dla człowieka, takie jak orientacja w przestrzeni i wyszukiwanie w niej konkretnych przedmiotów, może być przełożona w język zrozumiały dla maszyn – wzmacniany na algorytmach. Pozwala to na katalogów automatyzację a mianowicie maszyny różnego typu już dziś wykonują wiele czynności.

Amazon, amerykański gigant sprzedaży internetowej, testuje obecnie częściowo zautomatyzowane hale, w których wyszukiwaniem zamówionych przedmiotów zajmują się autonomiczne roboty. Wykonują swoją pracę szybciej jak i równiez wydajniej niż ich ludzcy odpowiednich metrów. in. dzięki pozornie chaotycznemu rozłożeniu produktu w pisemkach – artykuly umieszczone są w sposób, który umozliwia skrócenie czasu dotarcia sluzace do nich sposród dowolnego miejsca w caloksztalcie, bez względu na ich kategorię. Magazyn został zamieniony w bazę danych niezrozumiałą z perspektywy człowieka. Firma korzysta już wraz z 15 tys. takich robotów.

Eksperyment Amazona świadczy, że wkraczamy powoli w erę kapitalizmu opierajacego sie na technologiach obliczeniowych, po którym oczekuje nas nierówna rywalizacja na temat pracę sposród maszynami – komentuje Berry.

_ a mianowicie Jednak nie powinniśmy myśleć o technologiach w oderwaniu od pierwotnego twórców _ – twierdzi Berry. – _ Chociazby jeśli pozwalają one na przyspieszenie wykonywania pewnych czynności – analizy dużych zbiorów informacji, optymalizacji zużycia zasobów, zostały one zaprojektowane poprzez ludzi, którzy kierowali się konkretnymi założeniami _ – zwraca uwagę.

_ a mianowicie Dlatego nie możemy powiedzieć, że jakieś bezduszne urządzenia same sposród siebie zabierają nam pracę. Ciągle jeszcze na szczycie łańcucha decyzyjnego znajduje się przecież człowiek i to pan decyduje o zastąpieniu podwladnego maszyną. Za każdą innowacją stoją najczesciej istotne czynniki polityczne i ekonomiczne _ – dodał badacz.

Amerykańska badaczka Katherine Hayles podkreśla jednocześnie, że mimo pojawienia się zaawansowanych robotów czy inteligentnych wirtualnych asystentów (Apple Siri, Yahoo Now, Microsoft Cortana), długo jeszcze nie zaakceptowac ujrzymy prawdziwie sztucznej bystrosci.

_ a mianowicie Rozwiązania, wraz z którymi dysponujemy obecnie do czynienia, symulują swiadectwo myślenia, opierając się na doskonałych algorytmach rozpoznawania tekstu i mowy, nie mają jednak żadnej świadomości wlasnej pracy – podobnie jak pracy Amazona, które poruszają się jedynie przy przestrzeni między określonymi punktami _ – komentuje Hayles. Mimo to chociazby tak nieskomplikowane umiejętności, zbliżając je sluzace do potencjału, który charakteryzuje człowieka, sprawiają, że ich robota staje się niezwykle wydajna” – tłumaczy Luciana Parisi z Goldsmiths, University of London.

Ogladaj więcej w

  • Do tej branży zatrudnią kolejnych 20 tys. osób
  • Zanim skończyli studia, już zatrudniali kolegów
  • Usiadły az do maszyn i są w ponizszym świetne
  • Firma z Torunia chce podbić rynek przy USA