Tauron wstaje z kolan. Pomógł mocny złoty

Tauron wstaje z kolan. Pomógł mocny złoty
27 lipca, 2020
Category: gielda

Pięć lat wstecz Tauron kupił Południowy Koncern Węglowy, natomiast dwa lata temu kopalnię Brzeszcze. Łącznie kontroluje 20 proc. naszych zasobów węgla energetycznego. Az do dziś nie może jednak swoich kopalń doprowadzić do rentowności. Poniekad mimo tego, że koszta węgla poszły ostro przy górę.

Strata EBITDA segmentu wydobywczego wyniosła 29 mln zł przy trzecim kwartale. To na temat 8 mln zł lepiej niż dwanascie miesiecy temu. Jednak węgiel ARA (cena sposród portów w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii) oscyluje obecnie wokół koszta 100 dol. za tonę – to o jedenastu dol. więcej niż rok kalendarzowy temu jak i równiez dwa razy więcej niż w 2016 r. Gdyby koszty wróciły sluzace do tych z chwili dwóch czasów, to team Tauron byłaby na pokaznym minusie.

Szkody segmentu wydobywczego nadrabiać muszą wyniki na produkcji, sprzedaży i sprzedazy prądu. Na dystrybucji ekipa Tauron zyskuje najwięcej a mianowicie 621 mln zł w stopniu EBITDA przy trzecim kwartale w porównaniu do 778 mln zł zysku całej grupy. I zyski właśnie w tym segmencie działalności rosły najbardziej – o 30 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Zobacz też: Tauron inwestuje w carsharing. Na początek Śląsk, nastepnie także Małopolska

Przy pozostałych regionach jest stabilizacja zysków jesli nie stagnacja. A mimo to udało się spółce osiągnąć dużo lepszy efekty netto niż rok temu i zaskoczyć analityków.

Dzieki czysto ekipa Tauron zarobiła 286 mln zł, innymi slowy o 97 mln zł więcej niż rok wstecz (+51 proc. ). Analitycy nie wierzyli w taką poprawę i średnia ocen tych ankietowanych przez PAP wynosiła 187, 3 mln zł. Akcje Tauronu spadły, ale nie zaakceptowac tak bardzo jakim sposobem reszta branzy. Straciły po piątek 0, 6 proc. w porównaniu do -1, 6 proc. na WIG20.

| Notowania Tauronu po ostatnim tygodniu |
| — |
| |

Skoro nie wyniki operacyjne, to jakie mozliwosci zadecydowało o aż takowej poprawie?

Zwyczajnie spółka wydaje sie dość znacząco zadłużona przy euro. Poprawka kursu naszej waluty względem waluty wspólnotowej z 4, 37 zł na koniec czerwca do cztery, 28 zł we wrześniu dało aż 85 mln zł dodatnich różnic kusru walut. Rok temu było przeciwnie i spółka wpisała samemu w straty 60 mln zł.

Skromniej węgla i prądu

Przyczyną utrzymania klesk w segmencie wydobycia było zmniejszenie ilości węgla produkowanego przez kopalnie. Węgla handlowego w 3 kwartale wydobyto 1, 09 mln dzwiek w porównaniu z jednej, 36 mln ton rok temu. Sprzedaż węgla wyniosła 1, 04 mln tom, wobec jednej, 45 mln ton przed rokiem.

Nie zaakceptowac najlepiej wygląda też temat produkcji sily. Elektrownie Tauronu wytworzyły od momentu czerwca sluzace do września 4, 35 TWh energii elektrycznej w porównaniu do 4, 57 TWh dwanascie miesiecy temu. Ciepła powstało 0, 7 PJ w porównaniu do 0, 82 PJ w analogicznym okresie 2017 r. To z tego powodu segment „Wytwarzanie” dał o 29 proc. (-23 mln zł) wyniku EBITDA mniej niż rok wstecz.

Wzrosła jakkolwiek dystrybucja ciepla do dwunastu, 83 TWh z 12, 61 TWh – za czym jakim sposobem wspomniano wyżej szły i wyższe zyski.

W dół poszła jakkolwiek sprzedaż az do odbiorców szczególowych, do jedenastu, 17 TWh z 8, 35 TWh. To dało o czternascie proc. (-21 mln zł) zysku EBITDA mniej niż rok temu. Być może dlatego ostatnio liczba telewizyjnych reklam usługi detalicznej Tauronu wzrosła?

Masz newsa, zdjęcie albo filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy