Tani prąd sposród Polski napędzał… hiszpańskie fabryki

Tani prąd sposród Polski napędzał… hiszpańskie fabryki
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Wrzawa wokół wzrostu cen prądu i nastepne rządowe oferty na zażegnanie wizerunkowego kryzysu mogły zrodzić przeświadczenie, że Polska wydaje sie byc w wyjątkowej sytuacji w Europie. Tymczasem koszta rosną wszędzie i z tych samych powodów. Szybki wzrost gospodarczy napędza konsumpcję prądu jak i równiez surowców kopalnych (ropy, gazu, węgla), a także wymaganych przy pierwotnego spalaniu norm do emisji CO2. Większy popyt, przy podobnej badz mniejszej podaży, podbija ceny.

Warszawska giełda energii od wielu lat jest jedną z najdroższych w Europie. Jednakze trwające od momentu jesieni 2017 roku wzrosty hurtowych wartosci prądu w większym poziomie dotknęły metrów. in. kraje nordyckie i bałtyckie niż Polskę. Cos znacznie wiecej anizeli tylko nie jesteśmy więc po wyjątkowej sprawy, ale wręcz różnice cen między naszą giełdą i rynkami innych państw regionu zmniejszyły się.

W 3 kwartale tegoz roku, w stosunku do 2016 r., różnica cen między Polską i Niemcami zmalała sposród 35 az do 22 zł/MWh, a wobec Czech jak i równiez Słowacji wraz z 25 sluzace do 18 zł/MWh. Z kolei relatywna różnica notowań na Towarowej Giełdzie Ciepla w stosunku do giełd pozostałych państw regionu spadła się na temat połowę – z czternascie do siedmiu proc.

Dzięki ograniczeniu przewozowych przepływów sily z Niemiec w ostatnich latach uzywane przez nas możliwości gospodarki z sąsiadami wzrosły jak i równiez – co do zasady – przekładają się na większy import. Jednak ostatnio, wraz z względu w duże wzrosty cen w ościennych rynkach, coraz częściej zdarza się także, że Polska eksportuje energię jak i równiez to nawet do tanich zwykle Niemiec czy Szwecji.

Taką sytuację mieliśmy po drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Nasz kraj, dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu odbiorców i górnej produkcji sily w farmach wiatrowych (odpowiadały nawet zbytnio 30 proc. krajowej generacji), przez całą dobę eksportowała właściwie na maksimum swych (wciąż dość skromnych) możliwości. Do wlasnych sąsiadów trafiało w sumie wiecej niz 2, 2 GW mocy, a więc ponad 1-a dziesiąta rodzimej produkcji w tym momencie.

Wszystko zbytnio sprawą różnicy cen. Przy środowe południe prąd na polskim rynku kosztował 194 zł/MWh, gdy we wszystkich krajach w północ od czasu nas (w tym Szwecji i w Litwie) było to 222 zł, zas w Niemczech 232 zł. Tańsze o 18 zł były jedynie Czechy jak i równiez Słowacja, zas spośród wszelkich państw Unii Europejskiej jeszcze Bułgaria i Rumunia. W ludzi ostatnich hurtowe ceny prądu nie sluzace do końca odzwierciedlają jednak nadal koszty produkcji energii (podobnie jak działo się to w Polsce w początku wieku).

Czymze spowodowane były wysokie koszta energii na zachodzie Europy? Czy nasz kraj energetyka może mieć wpływ na koszty energii na zachodzie Europy? O tym po dalszej części artykułu w portalu WysokieNapiecie. pl

Bartłomiej Derski, wysokienapiecie. pl

Dzierzysz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl