Szydło: To co robi Platforma, to komedia podatkowa

Szydło: To co robi Platforma, to komedia podatkowa
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

: Po spotkaniu zarządu Platformy przewodniczący lokalu PO Tomasz Tomkiewicz ogłosił, że nie będzie podwyżki składki rentowej oraz podatków PIT i CIT. Będzie za to czasowa podwyżka VAT. Czyli wcześniejsze słowa ministra Boniego to był próbny balon?

*Beata Szydło, wiceprezes PiS, wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych: *Calosc na to wskazuje. Bo gdyby to rzeczywiście była prawda, to ogłosiłby ją minister finansów i przedstawił wlasciwe dokumenty sposród danymi jak i równiez wyliczeniami.

To jest komedia podatkowa. Wcześniej mieliśmy komedię budżetową, która obawiam się, że wróci jesienią.

[ ( http://static1./i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www./gospodarka/raporty/artykul/bedzie;23-procentowy;vat;koniec;z;budzetowymi;sztuczkami,109,0,649069.html) Będzie 23-procentowy VAT. Koniec z budżetowymi sztuczkami
Działania rządu nie wskazują, żeby w przyszłorocznym planie finansowym miało się cokolwiek zmienić. Bo zobrazowane założenia sluzace do przyszłorocznego budżetu nie zmieniają praktycznie nic. A jeżeli chcemy robić zmiany podatkowe to maja obowiazek je ów lampy uwzględniać. To tak jak wraz z firmą, w której zamierzamy kogoś zwolnić lub dać mu podwyżkę. Aby owego dokonać trzeba mieć chronione środki, kiedy ich nie posiadamy, to trudno wykonywać jakiekolwiek ruchy.

Wydaje sie jeszcze inny argument, który kazał mi wątpić przy słowa ministra Boniego. Wydaje sie byc bardzo mało czasu na przeprowadzenie odmian w podatkach. W sierpniu Sejm posiada wakacje, więc najwcześniej zająłby się takowym projektem we wrześniu. Czyli w zasadzie zostałyby trzy miesiące na wykonanie reformy, bowiem przecież przyczynki też zmienią się przy określonym okresie. Nie można takiej zmiany dokonać przy ostatnim miesiącu roku, żeby obowiązywały od kolejnego.

*Ale zmianę w VAT można przeprowadzić szybciej. Poza tym VAT umozliwia największe wpływy do budżetu, więc swoim podniesienie wydaje sie byc najkorzystniejsze z punktu widzenia państwa. *

Myślę, że to jest półśrodek, który posiada tymczasowo podreperować sytuację. Politycy Platformy zapewniają, że nie zmieni się stawka datku na żywność i medykamenty, ale jakie mozliwosci z innymi produktami? Co z VAT-em na energię? Przecież rozwój w tej dziedzinie sprawi automatyczny wzrost kosztów produkcji, a co za tym idzie wzrost cen wszelkich produktów. ów propozycja wydaje sie nie az do końca przemyślana.

[

Piechociński: Gadanie Boniego o podatkach powinno być karalne ]( http://www./archiwum/mikrofon/artykul/piechocinski;gadanie;boniego;o;podatkach;powinno;byc;karalne,219,0,649179.html )
Zresztą jakie mozliwosci niby oznacza sformułowanie _ czasowa _, którego użył przewodniczący klubu PO Tomasz Tomkiewicz? To nie jest konkret. Jeśli już, to minister finansów winien jasno powiedzieć, że np. podnosimy VAT do 2012, bo sposród jego wyliczeń wynika, że potem zejdziemy z deficytem do bezpiecznego poziomu, natomiast nie używać takich nieokreślonych pojęć.

To nieprzemyślane działania. Wczoraj rząd spotkał się z klubem PO jak i równiez uzgodnili, że podniosą VAT, ale dziś mogą spotkać się przy innym gronie i uzgodnić coś zupełnie innego. To jest nieodpowiedzialne.

*Jednak fatalny forma budżetu wydaje sie byc faktem, którego nie można zignorować, licząc że calosc się samo naprawi. *

Zgadzam się. Jednakze nie przerabia to argumentu, że trudnosc ten nie powstał dzisiaj. Przez ostatnie trzy lata rząd nie zaakceptowac prowadził żadnych prac, żeby tą sytuację poprawić. Wręcz zmarnował ów czas. Jakie mozliwosci widać przy obecnej sprawy, gdzie wraz z jednej strony www minister Rostowski mówi, że mamy bardzo dobrą sytuację w gospodarce krajowej, a sposród drugiej wyplywa Boni jak i równiez mówi coś zupełnie innego. To są sprzeczne komunikaty. Przypomina to sytuację sposród ubiegłego r.. Najpierw przyjęto budżet dzieki 2009 dzieki nierealnych założeniach, a natychmiast potem zaczęły pojawiać się komunikaty, że jednak nie jawi sie byc tak porzadnie jak zakładano i niezbedne będą zmiany. Teraz dysponujemy to samo.

*Jakie więc zmiany są Kobieta zdaniem niezbedne? Które oferty jest w stanie poprzeć PiS? *

Powiekszenie, nawet części podatków, to jest działanie tymczasowe. Jeśli chcemy rzeczywiscie obniżyć brak potrzebne są rozwiązania na kilka lat. Przede wszystkim należy przyjrzeć się sposobom wydawania pieniędzy z budżetu. Ponieważ nie zawsze są one wydawane w sposób właściwy. To co najważniejsze to uszczelnienie systemu podatkowego, tak żeby była większa ściągalność biezacych podatków. Program ten należy też usprawnić i uprościć. Wreszcie potrzebne jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Jeśli będą te banki mieli więcej środków własnych, będą potrafili lepiej się rozwijać i inwestować. A to przekłada się dzieki ilość stanowisk pracy, na ogólny wzrost ekonomiczny.

Należy również zastanowić się jak odciążyć samorządy. Ostatnimi czasy przerzucono na nie bardzo dużo obciążeń, nie dając nic zamiast. To powoduje, że sytuacja finansowa samorządów jest okropna. Nie mogą zaciągać kredytów, nie mają z czego finansować oryginalnych inwestycji. Być może wskazane jest by przemyśleć rozwiązanie stosowane w[ ( http://static1./i/h/226/t102626.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/senyszyn;mowienie;ze;trzeba;podwyzszyc;vat;to;wciskanie;ciemnoty,16,0,648720.html) Senyszyn: Mówienie na temat podwyżce VAT to wciskanie ciemnoty innych krajach europejskich, polegające na zwrocie samorządowi VAT z lokaty. Samorząd po ten sposób odzyskane pieniądze musiałby włożyć w kolejną inwestycję. To pomogłoby utrzymać odpowiedni pierwotnego poziom.

A co sposród cięciami, np. zmniejszeniem gwarantowanego wskaźnika wydatków na armię, albo zmniejszenie administracji publicznej? Czy PiS jest gotowe poprzeć tego rodzaju rozwiązania?

My w charakterze PiS poprzemy rozwiązania, które pomogą zejść z deficytem, ale nie mogą ów kredyty w żaden sposób szkodzić ludziom. Jednak nie mogą one polegać na wyciąganiu pojedynczych fragmentów i obrabianiu ich oddzielnie. To ma obowiazek być calosciowa zmiana biorąca pod uwagę wszystkie możliwe aspekty i budżet w charakterze całość. Nie można robić zmian po oderwaniu od czasu całego systemu. Nie zgadzamy się na coś tego rodzaju, że rozpala się 1 temat, np. armię jak i równiez na ślepo tnie, bez oglądania się na odmienne powiązane faktory.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy