Szef SG: karpacki oddział straży – do likwidacji

Szef SG: karpacki oddział straży – do likwidacji
27 lipca, 2020
Category: inne

Koncepcję likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (SG) w Nowym Sączu i przejęcia jego kompetencji przez komendę w Raciborzu przedstawił w czwartek komendant główny SG Leszek Elas. Decyzję po tej sprawie ma podjąć do końca sierpnia kierownik MSWiA Jerzy Miller.

Elas spotkał się w czwartek w Nowym Sączu z wspólpracownikami komendy. Obecni byli też małopolscy parlamentarzyści.

Powołany za posrednictwem Elasa zespół, który przygotował koncepcję reorganizacji, zarekomendował, żeby na południowej granicy działały dwa oddziały SG: po Raciborzu jak i równiez Kłodzku. „Te dwie placówki są najbliżej obszarów najbardziej znaczących jak i równiez najbardziej istotnych gwoli Straży Granicznej” – powiedział Elas. W związku sposród tym a mianowicie przekonywał – nowosądecka komenda została wytypowana do likwidacji.

Elas zapewnił, że funkcjonariusze nowosądeckiej SG nie pozostaną bez pracy. „Miejsc pracy przy placówkach na terytorium południa jest dosyć, poza tym część funkcjonariuszy zadeklaruje przejście do policji” – powiedział Elas. Komendant główny SG liczy też, że znajdą się chętni do przekazania się w wschodnią granicę Polski.

Z taką koncepcją reorganizacji służby nie zgadzają się podwladni komendy SG w Nowym Sączu. „Nie chcemy wyprowadzać się z rodzinami na granicę wschodnią lub dojeżdżać do pracy w Krakowie czy Tarnowie” – podkreślał w rozmowie z PAP przewodniczący Zarządu Oddziałowego NZZ przy Komendzie SG po Nowym Sączu, Waldemar Zapałowski.

Do wlasnej koncepcji Elas nie przekonał też parlamentarzystów obecnych podczas jej ogłoszenia.

„Nie przedstawiono żadnych merytorycznych argumentów przemawiających za likwidacją tego oddziału. Uważam, że jest to skandaliczna decyzja polityczna. Będziemy wnioskować, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbyła się komitet spraw wewnętrznych i administracji i będziemy domagać się złożenia wyjaśnień przez komendanta SG dzieki ten temat” – powiedział PAP poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.

Mularczyk dodał, że złożył już zawiadomienie do NIK o zbadanie „możliwej niegospodarności” i zawiadomienie sluzace do BBN, aby oceniło to siano, jak decyzja o reorganizacji SG wpłynie na bezpieczeństwo państwa.

„Jestem również gotowy zawiadomić prokuraturę wojskową na temat możliwej niegospodarności i o decyzjach, które będą służyły niekorzystnie gwoli naszego bezpieczeństwa i obronności naszego państwa” – dodał Mularczyk.

Senator PiS Stanisław Kogut zarzucił Elasowi, że zdecydował się na likwidację nowosądeckiej komendy oddziału SG, ponieważ w Raciborzu pracują członkowie rodziny zastępcy komendanta głównego. Elas zaprzeczył, aby miało to wpływ na decyzję na temat likwidacji nowosądeckiej komendy.

W nowosądeckiej komendzie SG manipuluje ok. 280 funkcjonariuszy jak i równiez ok. 180 pracowników cywilnych. (PAP)

szb/ abr/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy