Szef NATO: nie ma planów interwencji w Libii

Szef NATO: nie ma planów interwencji w Libii
27 lipca, 2020
Category: inne

Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział po środę, że Sojusz nie zamierza interweniować w Libii, ale zastrzegł, że siły NATO są przygotowane, by odpowiedzieć na wszelki rozwój wydarzeń przy sposób krótkoterminowy.

Rasmussen zaznaczył, że jakiekolwiek działanie będzie wymagało jasnego mandatu ONZ a takze szerokiego międzynarodowego poparcia.

„NATO nie ma zamiar interweniować przy Libii, lecz poprosiliśmy naszą armię o przeprowadzenie rozsądnego planowania w wszelkie ewentualności” – powiedział szef NATO brytyjskiej tele-wizji Sky News.

„Możemy odpowiedzieć (militarnie) przy sposób krótkoterminowy, jeśli zostaniemy o to poproszeni i jeśli będzie to konieczne. Jest sporo drażliwych sprawie w regionie, co wiąże się sposród tym, że można aby rozważać ingerencję obcych wojsk” – powiedział Rasmussen. „Dlatego – tłumaczył – jakakolwiek operacja winna opierać się na bardzo szerokim międzynarodowym poparciu, włącznie z poparciem w regionie”.

Brytyjski premier David Cameron wypowiedział się w środę w podobnym duchu. Jak zaznaczył, Duza Brytania oldschoolowa się o międzynarodowe poparcie wszelkich środków, które mają zostać podjęte przeciwko libijskim władzom, w ponizszym ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią.

Kontrofensywa sił lojalnych wobec przywódcy Libii Muammara Kadafiego zatrzymała natarcie powstańców w wschodzie kraju. Wspierane czołgami i lotnictwem wojska reżimowe starają się odbić z rąk rebeliantów miasto Zawija, 50 kilometrów na zachód od Trypolisu, Misratę przy środkowej części libijskiego wybrzeża i Ras al-Unuf, leżący 660 kilometrów na wschód od metropolii.

W zeszłym tygodniu sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała, że Stany Zjednoczone są odlegle od podjęcia decyzji co do ustanowienia morzem Libią tereny zakazu lotów. Przemawiając poprzednio komisją kwestii zagranicznych Senatu, Clinton oświadczyła, że ewentualne zaangażowanie USA w „innych obszarach niż wsparcie misji humanitarnych” wymaga zachowania najwyższej ostrożności.

Także szef Pentagonu Robert Gates ostrzegał w Kongresie, że objęcie Libii strefą zakazu lotów wymagałoby przeprowadzenia ataku na libijskie lotnictwo.

Ustanowienie takiej strefy miałoby uniemożliwić Kadafiemu uzycie lotnictwa wojskowego przeciw ludności cywilnej.

Rasmussen przychylił się do posady USA. „Pragnę podkreślić, że wprowadzenie strefy zakazu lotów byłoby poniekad skomplikowanym przedsięwzięciem i wymagałoby nowego kary ONZ” a mianowicie powiedział kierownik NATO. „Obecna rezolucja Wskazówki Bezpieczeństwa nie pozwala na użycie sił zbrojnych” – dodał. (PAP)

cyk/ mc/

8505687 8505943

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy