Sytuacja na wschodzie Ukrainy. Poroszenko rozmawiał z Merkel i Bidenem

Sytuacja na wschodzie Ukrainy. Poroszenko rozmawiał z Merkel i Bidenem
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał wczoraj telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel jak i równiez wiceprezydentem USA Joe Bidenem o sprawy na wschodzie Ukrainy po ogłoszeniu za posrednictwem niego rozejmu – podała służba prasowa ukraińskiego przywódcy.

Petro Poroszenko poinformował Angelę Merkel, że mimo ogłoszonego przez niego rozejmu, prorosyjscy separatyści nie zaakceptowac zaprzestali ataków, także sposród użyciem ciężkiej broni.

Ukraiński prezydent zwrócił także uwagę na wielkie znaczenie które dla rozwiązania konfliktu dzieki wschodzie kraju ma wsparcie oraz osobiste zaangażowanie ze strony Merkel i odmiennych światowych przywódców.

Kanclerz Niemiec zapewniła Poroszenkę o wlasnym poparciu na rzecz jego pomyslu pokojowego.

Przy rozmowie telefonicznej z Poroszenką wiceprezydent NA JUKATAN Joe Biden wyraził ukontentowanie z rozejmu jednostronnie ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy, ale jednocześnie także zaniepokojenie, że zawieszenia nie zaakceptowac respektują separatyści.

Biden powtórzył, że AMERYCE i katalogów partnerzy z G7 przygotowują kolejne sankcje gospodarcze wzgledem Rosji, które zostaną przedstawione, jeśli Moskwa nie zatrzyma przepływu broni i bojowników na Ukrainę oraz nie zaakceptowac wezwie separatystów do złożenia broni.

Prezydent Ukrainy przedstawił w piątek 15-punktowy zamiar mający dzieki celu uregulowanie sytuacji w wschodzie kraju – po obwodach donieckim i ługańskim – gdzie od połowy kwietnia trwają walki sił rządowych sposród prorosyjskimi separatystami. Wcześniej w niniejszym dniu Poroszenko ogłosił tygodniowe jednostronne zawieszenie broni przy walkach sposród buntownikami. Separatyści nie przystali jednak na rozejm.

Wczoraj kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande rozmawiali telefonicznie wraz z Władimirem Putinem. Oboje zaapelowali do rosyjskiego przywódcy, zeby bardziej znacznie zaangażował się w pokojowe uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Mówili także o konieczności uszczelnienia granicy ukraińsko-rosyjskiej, by zatrzymać transport broni i uzbrojonych ludzi w wschodnią Ukrainę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy