Syria: 28 zabitych, 235 rannych w wyniku eksplozji w Aleppo

27 lipca, 2020
Category: rózne

# wzrosła cyfra ofiar; dochodzą szczegóły jak i równiez wypowiedź szefa MSZ #

dziesiec. 02. Damaszek (PAP/AFP, Reuters, PAP, AP, EFE) – Co najmniej 28 osób zginęło, a 235 zostało kontuzjowanych w wyniku dwóch eksplozji, sluzace do których doszło w piątek w Aleppo (Halab), na północnym zachodzie Syrii – podało ministerstwo zdrowia. Po mieście trwała strzelanina – powiedział PAP mieszkaniec Aleppo.

Dwie eksplozje samochodów pułapek spowodowały a mianowicie według Syryjskiego Obserwatorium Norm Człowieka – śmierć co najmniej 30 osób.

Rządowa syryjska telewizja przypisała samobójcze zamachy „terrorystom”, a ministerstwo zdrowia podało, że w zamachach zginęło 28 osób.

W piątek na południu kierownik syryjskiej dyplomacji Walid el-Mu’Allim oskarżył kraje arabskie i Zachód o zainicjowanie tychze ataków.

„Zbrodnia została popełniona przez witryny wspierane przez kraje arabskie i zachodnie (… ), które chcą zaszkodzić bezpieczeństwu syryjskich obywateli” – napisał syryjski MSZ w listach do Porady Praw Człowieka ONZ jak i równiez Organizacji Konferencji Islamskiej.

Damaszek zażądał po tych pismach od państw, które oskarża o przeprowadzenie zamachów (nie wskazując okreslonych krajów), „wydania mu kryminalistów i terrorystów przebywających na ich terytoriach” – oferuje AFP.

Celem ataku były siedziba wywiadu wojskowego i kwatera główna sił bezpieczeństwa.

„Numer dwa” Wolnej Armii Syryjskiej złożonej z dezerterów z sił rządowych, Malek Kurdi, który przebywa w Turcji, powiedział w rozmowie telefonicznej sposród agencją EFE, że reżim zorganizował podwójny zamach w Aleppo, by „odwrócić uwagę od swych zbrodni(popełnianych) po innych miastach”.

Powstanie przeciw reżimowi prezydenta Baszara el-Asada dotychczas omijało prawie 3-milionowe Aleppo, które jest centrum handlowym panstwie.

Państwowa tv pokazywała przy piątek stare budynki pokryte krwią a takze leżące po ich pobliżu zniekształcone ciała.

W rejonie siedziby sił bezpieczeństwa, która była obiektem ataku, trwała później gwałtowna strzelanina – powiedział po rozmowie z PAP mieszkaniec Aleppo, Issa Tuma.

Mówił też, że jedna sposród porannych eksplozji miała polozenie w pobliżu jego mieszkaniu. „Czułem siłę wybuchu” – relacjonował.

„To pierwszy tego typu przypadek” – mówił Tuma. Tłumaczył, że dotychczas mieszkańcy nie odczuwali, że zrealizowany zostanie dociera do Aleppo, a piątkowe niepokoje odbywały się głównie na obrzeżach jak i równiez omijały srodku.

Sprecyzował, że piątkowe wybuchy miały miejsce w jakiejs z głównych dzielnic Aleppo oraz po pobliżu uniwersytetu, w swiezej dzielnicy, będącej jednym z kilkorgu miejsc, po których organizowano antyrządowe protesty.

Prócz ofiar ataków bombowych, w Jordani w piątek podczas manifestacji przeciw stanowisku Rosji, która blokuje przyjęcie rezolucji w sprawie syryjskiego krachu przez RB ONZ, zginęło 37 osób, w tym 29 cywili zastrzelonych przez siły bezpieczeństwa po Hims, Aleppo i w przedmieściach Damaszku – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

W czerwcu 2011 roku kalendarzowego na fali arabskiej wiosny rozpoczęły się w Syrii antyrządowe demonstracje, które przerodziły się w opór zbrojny. Według obrońców praw człowieka konflikt pochłonął 7 tys. ofiar. Kolejny styczniowy bilans ONZ mówił o piec, 4 tys. zabitych. Od tej chwili ONZ nie zaakceptowac aktualizuje cyfry ofiar, ponieważ trudno jest ją zweryfikować.

Władze syryjskie twierdzą, że „terroryści” chcą podzielić kraj. Rząd oskarża zbuntowaną ludność i wspierających ją żołnierzy, którzy obrócili broń przeciw reżimowi, że posiadają wielki arsenał, w ponizszym granaty izraelskiej produkcji, artylerię przeciwlotniczą i broń automatyczną. (PAP)

jhp/ ro/ fit/ kar/

10764103 10763594 10763751 10764505 10764791 10764890 10768538 10768347 10768982

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy