Autogaz drożeje, pozostałe paliwa w dół  Surowce

W mijającym tygodniu spadły średnie poziomy cen benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego na stacjach o 2 grosze na litrze. Jak wskazuje jednak BM Reflex, największym zaskoczeniem dla kierowców mogą być podwyżki opłat autogazu. "Odnotowaliśmy wzrost średniego poziomu cen LPG o 4 grosze na litrze, tj. do poziomu dwóch, 23 zł/l, czyli pułapu z połowy stycznia" a mianowicie podają analitycy.

BM Reflex podkreśla, że dzięki części stacji podwyżki sięgały blisko 10 groszy dzięki litrze. Największe podwyżki cen gazu LPG (średnio 7–8 groszy) na litrze wystąpiły w województwach małopolskim i świętokrzyskim.

Ubiegły tydzień przyniósł symboliczną podwyżkę autogazu - o 1 grosz na litrze. Ten postęp był pierwszym po 7 tygodniach spadków. Wówczas przy tym okresie ceny LPG spadły o 13 groszy na litrze.

Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy obecnie około cztery, 71 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 5, 01 zł, oleju napędowego – 4, 61 zł, autogazu – 2, 23 złotych.

Ropa drożeje, bo jest jej w mniejszym stopniu. I dodatkowo ta prognoza Goldman Sachs

Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Według danych BM Reflex, w mijającym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego notujemy w województwie dolnośląskim. W tamtym miejscu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy właściwie po 4, 460 zł i 4, 49 złotych.

Z kolei najdroższą benzynę mamy w województwie opolskim i zachodniopomorskim. Litr Pb 95 kosztuje średnio 4, 81 zł, a diesel najdroższy jest po opolskim, gdzie kosztuje 4, 78 zł.

Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie śląskim - kosztuje tam 2, 15zł, podczas gdy w woj. opolskim i zachodniopomorskim litr autogazu kosztuje najwięcej, ponieważ średnio 2, 29 złotych.

Prognoza cen paliw

Jak prognozuje BM Reflex, skala zmian na rynku hurtowym dokonana w tym tygodniu "powinna pozwolić na utrzymanie stabilnego poziomu cen benzyny i oleju napędowego w większości stacji w pozostałym tygodniu".

Analitycy spodziewają się jednak, że niebezpieczeństwem dla utrzymania cen materiałów na stacjach na szczeblu bez zmian mogą być wzrosty cen w dziedzinie ropy, które odnotowano w piątek. Dzieje się tak według informacjach Międzynarodowej Agencji Siły o spadku produkcji ropy w krajach OPEC przy styczniu o ok. jednej mln baryłek oraz spadku zapasów ropy w państwach OECD poniżej 3 bln baryłek.

Analitycy alarmują także, że podwyżki wartości autogazu mogą być kontynuowane.

Zobacz: Jakub Bogucki o cenach paliw (Wideo z 27. 12. 2016)Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

ardanowski: populacja dzików musi stanowić zmniejszona

Ardanowski: populacja dzików musi stanowić zmniejszona

Jeżeli nie zrobimy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, to choroba nie pozostanie opanowana - powiedział przy piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Minister odpowiadając na pytanie redaktorów w sprawie…...

apple zaprezentował nowego iPhone’a 7

Apple zaprezentował nowego iPhone’a 7

Apple zaprezentował nowego iPhone'a 7. Bez kolosalnych niespodzianek - potwierdziła się lwia część przedpremierowych przecieków. Wszystkiemu zabrakło jednak efektu "wow". Ale trzeba potwierdzić, że dużo się przebudowało w aparacie nowych smartfonów…...

apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple pokaże przy przyszłym tygodniu nowe MacBooki Pro. W komputerach ma możliwość zabraknąć tradycyjnych portów USB. Tak wynika przynajmniej z informacji, do wskazane jest dotarł japoński serwis technologiczny Macotakara.…...

angela Merkel wygra wybory? Niemcy potrzebują reform

Angela Merkel wygra wybory? Niemcy potrzebują reform

Angela Merkel, która walczy o czwartą kadencję na fotelu kanclerza Niemiec, nieprzerwanie prowadzi w sondażach. Dosyć powiedzieć, że ponad czterdzieści proc. wyborców chce do niej reelekcji. Skąd ta popularność? Do obywateli przemawia…...