Forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe Surowce

 • "Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach przy JSW
 • Kilkadziesiąt tysięcy jednostek otrzyma po 10 tyś złotych
 • Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy
 • Przegląd prasy: Producenci węgla inwestują dzięki potęgę
 • Miliony na podwyżki dla górników. Porozumienie przy górniczej spółce

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) uruchomił portal sieciowy Forum Innowacyjnego Węgla, będący kompendium wiedzy na rzecz tzw. czystych technologii węglowych - zarówno w obrębie spalania tego paliwa, jak i jego gazyfikacji bądź upłynniania.

To naczelna taka inicjatywa, służąca upowszechnieniu informacji o tzw. naturalnym węglu, adresowana zarówno do ekspertów czy podmiotów zainteresowanych stosowaniem innowacyjnych technologii i inwestowaniem w nie, jak i do indywidualnych konsumentów węgla, korzystających z tegoż paliwa do ogrzewania domów.

- Zauważyliśmy konieczność rynku, aby w jednym miejscu zgromadzić wszelkie dostępne informacje związane z schludnym węglem i nowymi technikami w tym zakresie, również w aspekcie prac badawczych, jak i możliwości katalogów wdrożenia - wyjaśnił dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza.

Zadania ARP

Polska wyda miliardy dzięki górnictwo. Zielone światło z Brukseli

Śląski oddział Agencji monitoruje sytuację w gałęzi węglowym na zlecenie Ministerstwa Energii. W ubiegłym r. Agencja uruchomiła portal Polski Rynek Węgla dostarczający danych m. in. o bieżącej kondycji branży górniczej a także analiz dotyczących rynku międzynarodowego, także w zakresie osiąganych i prognozowanych cen węgla. Nowy portal o innowacyjnym węglu ma być punktem w kierunku upowszechnienia technik, mogących stanowić przyszłość naszej branży.

Partnerami ARP w tym przedsięwzięciu są Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla przy Zabrzu. Dyrektor naczelny GIG Stanisław Prusek wskazuje, że portal może coś więcej niż zapewniać wiedzę na temat czystych technologii węglowych, ale też służyć pozyskiwaniu inwestorów, którzy np. chcieliby zainwestować po technologie będące obecnie w wczesnym etapie badań.

Częścią portalu jest metrów. in. baza zasobów dostępnych technologii czy petentów, będących w różnej fazie wiedzy: od badawczej i laboratoryjnej, poprzez fazę testów jak i również pilotażu, po rozwiązania skończone do wdrożenia i komercjalizacji. Portal jest otwarty w informacje w tym zakresie z różnych ośrodków badawczo-rozwojowych. Platforma dostarcza też wiadomości na temat dostępnych źródeł finansowania tego typu planów.

Zgromadzone w portalu informacje dotyczą zarówno czystej produkcji węgla, jego transportowania i przetwarzania, jak i sposobów ograniczenia emisji niesprzyjających substancji powstających przy spalaniu węgla, a także wszystkich możliwości zagospodarowania tego paliwa w sposób minimalizujący swoim wpływ na środowisko prawdziwe - powietrze, wodę i glebę.

Zastosowanie węgla

Dyr. Paszcza podkreśla, że intencją pomysłodawców przedsięwzięcia było uświadomienie szerokiej grupie odbiorców, iż dotychczasowe postrzeganie węgla w charakterze paliwa służącego wyłącznie do wytwarzania energii i energii jest niewystarczające, ponieważ ewentualności zastosowania węgla są dziś znacznie szersze.

- Dlatego tak ważna wydaje się wymiana informacji o nowych projektach, które są opracowywane i wdrażane nie tylko w Polsce, ale jak i również za granicą. Zebranie wszystkich inżynierii w jednym miejscu powoli wydzielić koncepty z uwzględnieniem ich przeznaczenia i stopnia zaawansowania, zaś także określić, czy wydaje się być to faza badawcza lub już technologia dojrzała a mianowicie wskazał dyr. Paszcza.

Polacy trują się przy ogniu. Uważaj, nim kupisz w sklepie "ekogroszek"

Czyste technologie węglowe mogą mieć służyć minimalizowaniu negatywnego oddziaływania spalania węgla na sąsiedztwo. Pod tym pojęciem chowają się np. innowacyjne instrumenty technologiczne pozwalające na pracę paliw płynnych w danym etapie gazyfikacji węgla. Technologie te zezwoliłyby zagospodarować nadwyżki węgla, używając tym samym potencjał naszych kopalń.

Zmniejszenie emisji gazów

W ostatnich latach na pierwszy plan przy dziedzinie czystych technologii węglowych wybijają się zagadnienia dotyczące zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Stąd technologie te często utożsamiane są z przedsięwzięciami w zakresie CCS (Carbon Capture & Storage), czyli wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Portal zawiera również informacje o międzynarodowych programach badawczych dotyczących problematyki nieskalanego węgla.

Forum Innowacyjnego Węgla, dostępne którego adres to www.fiw.arp.pl, współpracuje z Platformą Transferu Technologii Agencji Rozwoju Przemysłu. Częścią przedsięwzięcia jest newsletter, dzięki któremu zarejestrowani użytkownicy mogą na bieżąco otrzymywać informacje o nowościach powiązanych z czystymi technologiami węglowymi.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy Informacje

Fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy Informacje

Estonia przeniesie dane na chmury. Po obawie przed Rosją Wyboista droga do greckiego happy endu. Porozumienie to wówczas początek Obama: Rosja obecnie płaci za sankcje. Kreml krzywdzi samych Rosjan Agencja…...

firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu Ze świata

Firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Domu Maklerskiego Pekao sądzą, że rynki są w samym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i sugerują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden z najważniejszych…...

facebook Spaces wirtualna rzeczywistość na F8

Facebook Spaces wirtualna rzeczywistość na F8

Mark Zuckerberg na konferencji F8 ogłosił przedłożenie aplikacji Facebooka do wirtualnej rzeczywistości, czyli Spaces. To nowe miejsce do spotkań ze znajomymi, tyle że cyfrowe. Innym użytkownikom wyświetlamy się jako wirtualne…...

exatel sprzedany przez PGE Skarbowi Państwa Tech

Exatel sprzedany przez PGE Skarbowi Państwa Tech

Firma Exatel, zarządzającą siecią światłowodów, zmieniła właściciela. Polska Team Energetyczna podpisała ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży wszelkich jej udziałów. Jak podał Exatel, Skarb Państwa reprezentował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a transakcja…...