Górnictwo wymaga inwestycji, rośnie przywóz towarów węgla  Surowce

Przy bieżącej koniunkturze polskie kopalnie mogłyby rentownie wydobywać i wyprzedawać więcej węgla, ale eksperci są zgodni, że brakuje inwestycji. Z tego względu import węgla mocno wzrósł i nic nie pokazuje na to, by ów trend się szybko odwrócił.

Kondycja i szanse górnictwa węgla kamiennego zostały w poniedziałek tematem dorocznej konferencji w Katowicach. Jej uczestnicy byli zgodni, iż dzięki restrukturyzacji i koniunkturze sektor węglowy odzyskał stabilność i rentowność, stanął aczkolwiek przed barierą niemożności pośpiesznego zwiększania wydobycia. By nasycić potrzeby rynku, konieczne jest zwiększenie importu węgla m. in. z Rosji.

Spadło wydobycie

Według informacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) w ciągu trzech trymestrów tego roku polskie kopalnie wydobyły ponad 3 mln ton węgla mniej aniżeli w tym samym okresie ubiegłego roku. Import węgla energetycznego wzrósł w tym momencie – jak mówił w poniedziałek prezes podlubelskiej kopalni Bogdanka Krzysztof Szlaga – o 2 mln ton do odwiedzenia ponad 6 mln ton.

Lawina wniosków o 10 tysięcy złotych rekompensaty. Jest ich większą ilość wiadomości niż szacowano

W wycenie prezesa Bogdanki taki rozwój importu o 2 mln ton w stosunku do wielkości polskiego rynku, odrzucić jest znaczącą wielkością. Bogdanka wydobywa tyle w ciągu jednego kwartału. Dodał, iż import węgla w kolejnych latach będzie normalnym zdarzeniem.

- Samo wówczas, że mamy lekki niedobór węgla, nie jest podłe. Pytanie, jak szybko przystaje do sytuacji, kiedy w charakterze rynek musimy się zmierzyć z importem. W Naszym narodzie nastąpiło to w dość gwałtowny sposób – mówił prezes Bogdanki.

Również były wicepremier, twórca programu reformy górnictwa w końcu lat 90., Janusz Steinhoff uznał dalszy wzrost importu węgla do Polski zbytnio prawdopodobny. - Nic nie wskazuje na to, aby poziom nowych inwestycji nadążał za poziomem redukcji energii w tych kopalniach, które kończą swoje zasoby i muszą być zlikwidowane – mówił Steinhoff.

Inwestycje po kopalniach

- Jesteśmy skazani na import węgla, ale musimy też inwestować po rodzimym górnictwie (…). Należy zapalić zielone światło dla inwestycji w wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego; też dla przedsięwzięć, które pragnie realizować w Polsce kapitał prywatny, w tym zagraniczny – ocenił Steinhoff.

Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH) Janusz Olszowski wskazał, że największym problemem naszego górnictwa jest jego niedoinwestowanie w minionych latach, skutkujące obecnie brakiem odpowiedniego frontu wydobywczego.

- Węgla można byłoby więcej wydobyć i więcej sprzedać, lecz na kopalniach odbija się kryzys ostatnich lat (…). By górnictwo mogło w dalszym ciągu funkcjonować, musi inwestować, obecnie w dniu dzisiejszym – podkreślił Olszowski.

- Przy obecnym stanie naszych kopalń, z których duża liczba to kopalnie stare, wraz z wyeksploatowanymi złożami, jeżeli odrzucić wybudujemy nowych kopalń, nie zaakceptować damy rady zaspokoić potrzeby – tak w czasach dzisiejszym, i najbliższych latach (…). Mamy bardzo zasobne zasoby węgla; trzeba uczynić wszystko, żeby ktoś zechciał w nie inwestować – apelował Olszowski, wzywając m. in. do uproszczenia procedur uzyskiwania koncesji.

Kopalnie sypną pieniędzmi dla górników

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, który przekazał uczestnikom katowickiej konferencji swoje medialne przesłanie, zapewnił, że przemysł górniczy ma przed sobą pewną przyszłość. Udział węgla przy strukturze produkcji energii zostanie malał, ale będzie to efektem pokrywania dynamicznie rosnącego wzrostu zużycia prądu pozostałymi nośnikami niż węgiel, natomiast nie mniejszego korzystania spośród węgla.

- Nie zaakceptować możecie zmniejszyć produkcji, odrzucić możecie zmniejszyć wydobycia – mówił szef resortu energii do przedstawicieli górniczych firm.

Rośnie import

Katowicki oddział ARP prognozuje, hdy tegoroczne wydobycie węgla oraz jego sprzedaż ukształtuje się na poziomie 66-67 mln ton. W ubiegłym roku kalendarzowego kopalnie wydobyły niespełna 70, 4 mln ton węgla, a sprzedały ponad 73, 1 mln ton (m. in. węgiel zgromadzony dzięki zwałach).

Import węgla do Polski w ciągu ośmiu miesięcy tego r. (ostatnie dane podane oficjalnie przez ARP) wyniósł 7, 3 mln ton, względem 8, 3 mln ton w całym ubiegłym roku kalendarzowego, w tym 5, 2 mln ton do końca sierpnia 2016 r. Wzrósł przywóz węgla zarówno z Rosji, jak i innych państwa. Według prognoz na końcu tegoż roku import będzie znacząco wyższy od ubiegłorocznego.

Uczestnicy poniedziałkowej konferencji podkreślali, że zwiększenie krajowego wydobycia węgla wymaga również likwidacji barier administracyjnych, które utrudniają np. przedłużanie koncesji wydobywczych oraz uzyskiwanie nowych koncesji.

Wzrost cen

Według danych ARP podczas trzech kwartałów tego roku polskie górnictwo węgla kamiennego wypracowało ponad 1, 6 mld zł zysku netto. Dzięki wzrostowi cen węgla sztolnie zwiększyły przychody o 22 proc., przy spadku produkowaniu o ok. 6 proc.Aktualności

gUS: syntetyczny wskaźnik koniunktury we wrześniu niższy  Informacje

GUS: syntetyczny wskaźnik koniunktury we wrześniu niższy Informacje

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarki polski (SI) kształtuje się we wrześniu na poziomie trochę niższym w stosunku do odnotowanego przed miesiącem, lecz nieznacznie wyższym niż poprzednio rokiem - wynika z badania Głównego Urzędu…...

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

grecki minister obiecuje nowy projekt na dług i reformy  Ze świata

Grecki minister obiecuje nowy projekt na dług i reformy Ze świata

Grecki minister zasobów Jannis Warufakis zapowiedział po sobotę, że w następnym tygodniu wręczy swojemu odpowiednikowi w Unii Europejskiej projekt dotyczący nowego programu kierowania długiem i reformami a mianowicie podaje Reuters. - Zaprezentujemy…...

grecki dziennikarz: propozycja Aten to dobra podstawa do porozumienia  Ze świata

Grecki dziennikarz: propozycja Aten to dobra podstawa do porozumienia Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi dzięki ulice…...

grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE  Surowce

Grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE Surowce

Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w AMERYCE i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród osiągalnych w branży - najbardziej przypomina ten wzorcowy…...

gospodarcze konsekwencje brexitu  Wraz z świata

Gospodarcze konsekwencje brexitu Wraz z świata

Gospodarka hamuje, inwestycje spadają, a wielkie firmy przestrzegają, że mogą zostać przymuszone do opuszczenia kraju i zabrania nawzajem tysięcy pomieszczeń pracy. Od referendum, po którym Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem Zjednoczonego Królestwa…...