Strona rosyjska: Polska źle sformułowała wnioski o ruch dóbr kultury

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Władze Rosji oświadczyły, że nie mogą rozpatrzyć wniosków Naszego kraju o przelom dóbr zwiazanych z kultura przemieszczonych w latach II wojny światowej, gdyż witryna www polska niewłaściwie sformułowała wlasne roszczenia.

O podejsciu Federacji Rosyjskiej w tejze sprawie poinformował we wtorek na rady prasowej po Moskwie zastępca szefa Federalnej Służby ds. nadzoru przestrzegania prawa w sferze środków masowego przekazu i ochrony dziedzictwa kulturowego Anatolij Wiłkow.

Z opinią tą nie zaakceptowac zgadza się kierownik Wydziału Kultury i Nauki ambasady RP w Moskwie Małgorzata Szniak. Przy rozmowie sposród PAP przypomniała, że we wrześniu 2004 roku polskie władze zbytnio pośrednictwem ambasady złożyły oficjalną notę dotyczącą restytucji znajdujących się po Rosji dziesieciu dzieł dziel sztuki, które trafiły do tego kraju w następstwie II walki światowej. Do noty została dołączona niezbędna dokumentacja z fotografiami.

Jakim sposobem zauważyła Szniak, po wysłaniu tej noty rosyjskie władze odpowiedziały, iż w świetle obecnego ustawodawstwa zwrot ludzi dóbr wydaje sie byc niemożliwy.

Idzie o powrót do Polski 10 dzieł sztuki wraz z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz kolegiaty w Głogowie. Wśród nich są fotografie „Pejzaż leśny” Jana Breughla Starszego sposród przełomu XVI-XVII wieku oraz „Madonna z dzieciątkiem” okreslana Głogowską Łukasza Cranacha Starszego z 1518 roku, które odnaleziono wśród zbiorów Muzeum Sztuk Plastycznych im. Aleksandra Puszkina po Moskwie.

„Do tej okresy władze Lokalny nie potrafiły sformułować roszczeń w sposób, który dokładnie mówiłby na temat nazwie przedmiotów i obszarze ich zbierania. Gdy tylko podobne roszczenia zostaną sformułowane, rozpatrzymy je” – powiedział Wiłkow, zapytany przez PAP na temat zwrot nazwanych przez polskie władze dóbr kultury.

Według Wiłkowa, Rosja zwraca odmiennym państwom obiekty, wobec których nie ma wątpliwości, że nie należą sluzace do strony rosyjskiej. Jak dodał, kwestia ta została uregulowana jeszcze przy 1945 roku kalendarzowego.

Natomiast mówiąc o niemieckich dziełach sztuki wywiezionych na II wojnie światowej do Rosji tłumaczył, iż znalazły się tam one wedle prawem i w ramach rekompensaty za straty wojenne.

W spotkaniu poświęconemu działalności ministerstwa kultury jak i równiez środków komunikatu Federacji Rosyjskiej w sprawie odzyskania dóbr rosyjskiego dziedzictwa kulturowego straconego podczas II wojny światowej obecny był kierownik resortu kultury Aleksandr Sokołow.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ jo/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy