Stalowa Wola: W piątek pielęgniarki mają odejść od czasu łóżek pacjentów

27 lipca, 2020
Category: rózne

Pielęgniarki i położne ze szpitala w Stalowej Woli (Podkarpackie) zapowiadają dzieki piątek rankiem rozpoczęcie strajku. O godz. 9 rano odejdą od łóżek pacjentów. Akcja potrwa do godz. 14. trzydziestu pieciu czyli az do końca w dzien zmiany.

Pielęgniarki zdecydowały o odwieszeniu akcji (strajk miał się rozpocząć w czwartek o 7 rano), którą po czwartek zawiesiły ze względu na pertraktacje z dyrekcją. Jednak czwartkowe rozmowy wraz z dyrektorem zakończyły się fiaskiem.

„Rozmowy nic nie dały. Zatem rozpoczynamy strajk bezterminowy. Chyba, że dyrektor przybedzie do nas i powie, że zgadza się w naszą propozycję, wówczas strajku nie będzie” – powiedziała w czwartek wieczorem PAP przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych w stalowowolskim szpitalu Wiesława Wojtala.

Dodała, że ostatnia propozycja pielęgniarek to 350 zł podwyżki od stycznia i nastepne 350 zł od kwietnia, po podpisaniu nowego kontraktu przez szpital. Tymczasem zarzad zgadza się tylko dzieki pierwszą część podwyżki.

Wcześniej siostry domagały się wzrostu wynagrodzenia na temat 750 zł, dyrekcja proponowała 325 zł dla pielęgniarek i 350 zł dla pracowników z wyższym wykształceniem medycznym.

Wedlug zakończeniu piątkowego protestu do pracy wrócą tylko te siostry, które mają 12-godzinne dyżury, natomiast pozostałe pójdą do domów. W czasie strajku na oddziałach pozostanie minimalna obsada, to znaczy. siostry oddziałowe wraz z kilkoma innymi pielęgniarkami.

Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka szpitala Zofia Dłużniak, jeżeli na oddziale w normalnych warunkach pracuje np. 12 pielęgniarek, to w strajku weźmie udział połowa.

Strajk nie zawiera oddziału dializ, anestezjologii jak i równiez pogotowia ratunkowego. Na weekend akcja zostanie zawieszona. Pielęgniarki wznowią ją od poniedziałku.

W kwietniu w szpitalu odbyło się referendum strajkowe. Wzięły tutaj udział wszelkie grupy zawodowe pracujące po szpitalu. Zdecydowana większość zagłosowała za strajkiem.

Jednak po strajku uczestniczyć będzie wylacznie związek zawodowy pielęgniarek jak i równiez położnych. Z kolei technicy RTG, laboranci oraz członkowie „Solidarności” i Federacji Związków podpisali porozumienie z dyrekcją.

Dzieki Podkarpaciu po szpitalu po Przemyślu od momentu ubiegłego tygodnia trwa strajk pielęgniarek jak i równiez położnych. Na co dzien na pare godzin odchodzą od łóżek pacjentów. Zagrożenie strajkiem jest także przy szpitalu po Krośnie. (PAP)

api/ wkr/ mhr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy