Spadkobiercy Branickiego – wyjawszy odszkodowania zbyt ziemię „Dębiny”

27 lipca, 2020
Category: rózne

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że spadkobiercy przedwojennego właściciela Wilanowa Adama Branickiego nie dostaną odszkodowania za jego dawne ziemie, wyciagniete przez Skarb Państwa po użytkowanie wieczyste spółdzielni mieszkaniowej Dębina. Wcześniej sąd ów zasądził powodom 15 mln zł.

Chodzi o 8 ha na warszawskim Ursynowie tuz przy Parku Natolińskim. Media podawały, że mieszkania w spółdzielni wykupili metrów. in. b. premier Leszek Miller, b. szef MON Jerzy Szmajdziński i inni politycy SLD.

W środę SA odrzucił roszczenia Branickich wobec Skarbu Państwa. Domagali się te banki prawie 85 mln zł odszkodowania z kolei, że tuz przy bezprzetargowym przekazaniu gruntu po użytkowanie SM Dębina pominięto ich uprawnienie pierwokupu, jak spadkobierców dawnych właścicieli.

W 2005 r. SA przyznał im ok. 15 mln zł zabezpieczenia. W kwietniu 2006 r. Sąd Najwyższy zwrócił jednak sprawę sluzace do SA podkreślając, że porozumienie miedzy Skarbem Państwa zas spółdzielnią, która postawiła w tym miejscu później domy, jest od początku nieważna.

W środę przewodnicząca składu SA sędzia Barbara Trębska powiedziała, uzasadniając wyrok, że w sytuacji, kiedy grunt nie zmienił właściciela, ani nie zaakceptowac zostało sprzedane prawo do niego, nadal spadkobiercom Branickich przysługuje upowaznienie pierwokupu. Dlatego żadne z roszczeń nie zaakceptowac może być uznane zbyt zasadne.

„Skoro powodom nadal przysługuje prawo pierwszeństwa, nie mogą dochodzić odszkodowania za jego brak” – powiedziała sędzia Trębska. Przypomniała, że skoro nieważna umowa dotyczyła Skarbu Państwa i Dębiny, to te strony między sobą muszą uzgodnić reguly zwrotu pieniędzy wydanych za posrednictwem spółdzielnię. Ludzie trzecie – spadkobiercy Branickich – nie zaakceptowac mają w tym interesu prawnego, mimo, że pozostają w prawie w wypadku, gdyby Skarb Państwa chciał sprzedawać tę ziemię.

Prezes, rada i zarząd spółdzielni nie komentują wyroku uznając, że to spór między Skarbem Państwa, a spadkobiercami Branickich – poinformowano PAP w spółdzielni. Dębina nie zaakceptowac zna wyborów sądu na temat nieważności dokumenty urzedowe o użytkowanie wieczyste, zatem nie będzie komentarza.

Środowy wyrok wydaje sie byc prawomocny, jednak przysługuje od czasu niego kasacja do SN.

Spadkobiercy Branickiego wytoczyli w porzadku. 10 procesów z roszczeniami o swą własność. Walczą m. in. o ruch ziemi przy pobliżu pałacu w Wilanowie, której właścicielem jest Szkoła Główna Osoby prywatne Wiejskiego, na temat park jak i równiez pałac po Natolinie i o ruchomości z pałacu w Wilanowie. (PAP)

ago/ sta/ malk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy