Solidarność: Uszanujcie upowaznienie pracowników handlu do świąt

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Z apelem o skrócenie czasu otworzenia sklepów przy Wigilię Bożego Narodzenia zwróciła się sluzace do pracodawców Dzial Krajowa Pracowników Handlu NSZZ _ Solidarność _. Występując w imieniu pracowników i katalogów rodzin związkowcy chcą, zeby sklepy przy Wigilię były zamykane już o godz. 13.

_ Głęboko wierzymy, że szczególny rys Świąt Bożego Narodzenia, tak mocno zakorzeniony w tradycji polskiego chrześcijaństwa, sprawi, że nasz postulat ograniczenia gospodarki w tym przedświątecznym dniu spotyka się sposród pozytywnym odzewem. Zwracamy się również sposród prośbą do wszystkich klientów o uszanowanie naszego uprawnienia do rodzinnego spędzania świąt i wcześniejsze zrobienie niezbędnych zakupów _ – napisali związkowcy.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki NSZZ _ Solidarność _ Alfred Bujara przypomniał, że z podobnym apelem związkowcy występują kazdego roku. – _ Pracodawcy odpowiadali nam, że nasze nastawienie trafiało sluzace do nich zbytnio późno i nie zdolali już niczego zmienić. Totez w tym roku rozsyłamy nasz apel już w tej chwili, kiedy są ustalane oprawy pracy na grudzień _ – powiedział Bujara.

Na temat poparcie apelu związkowcy zwrócili się również do przedstawicieli polityki, interesu, Kościoła i mediów.

Jakim sposobem szacuje Solidarność, problem odnosi sie do 150 tys. pracowników handlu, którym przybedzie pracować w wigilijne popołudnie. Według związkowców, duże necie handlowe planują tego dnia zamykać swoje sklepiki o godz. 16, 17, a nawet o 18.

[ ( http://static1./i/h/91/t114011.jpg ) ] (http://news./artykul/duda;pokonal;sniadka;solidarnosc;ma;nowego;szefa,222,0,696798.html) Dudziarz pokonał Śniadka. Solidarność dzierzy nowego szefa
– _ Do tego należy dodać godzinę na posprzątanie sklepiku. Jeszcze pozostaje dojazd az do domu, natomiast jak wiadomo w ponizszym dniu ilosc kursów środków komunikacji publicznej jest znacznie ograniczona. Więc proszę sobie wyliczyć, o której wam ludzie dotrą do swych domów _ – podkreślił Bujara.

Związkowcy przekonują, że o ile 24 grudnia rano sklepy mają sporo klientów, to już w wigilijne popołudnie dochody z są znikome. – _ Wydaje się, że sieci tylko wraz z względów wizerunkowych – zeby pokazać, że są za kazdym razem dostępne dla klientów a mianowicie pozostają przy Wigilię rospostarte tak długo. Jestem przekonany, że dużo lepiej wizerunkowi tych sieci przysłużyłaby się decyzja o zamknięciu sklepu w tym dniach wcześniej. Pokazałyby wtedy wlasne ludzkie oblicze _ – zaznaczył szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu.

W ocenie eksperta PKPP Lewiatan Jeremiego Mordasewicza, decyzję o potencjalnym wcześniejszym zamknięciu sklepów po Wigilię Bożego Narodzenia należy pozostawić pracodawcom.

– _ Właściciele sklepów mają poważny dylemat, gdyż z jakiejs strony mają swoich pracowników, którzy chcieliby pracować jakim sposobem najkrócej. Jednak z drugiej strony są klienci, którzy często robią zakupy na ostatnią chwilę. Uważam, że decyzję odnośnie czasu roboty sklepów po Wigilię Bożego Narodzenia, mialo się pozostawić swobodnemu uzgodnieniu pracowników i ich pracodawcom _ a mianowicie powiedział Mordasewicz.