Sobolewski: KNF opóźnia debiuty, poniewaz rozpieściła spółki

Sobolewski: KNF opóźnia debiuty, poniewaz rozpieściła spółki
27 lipca, 2020
Category: gielda

_ Dlaczego Komisja Nadzoru Finansowego opóźnia debiuty spółek, lub WIG30 zastąpi WIG20, zas także na temat rekordowym roku na GPW, _ _ rozmawia wraz z Ludwikiem Sobolewskim, szefem warszawskiego parkietu. _

Marek Knitter: GPW zanotowała rekordową liczbę debiutujących spółek. Co jeszcze przed nami?

*Ludwik Sobolewski: *Posiadamy już pobity rekord sposród 1997 roku, kiedy w giełdzie pojawiły się 62 nowe spółki. Trzeba pamiętać, że wówczas weszło przy tej grupie aż pietnasty NFI. W regulowanym rynku oczekuję, że do końca roku zadebiutuje łącznie 70-80 spółek. Według badań PricewaterhouseCoopers _ IPO Watch, _ GPW wyszukuje się w drugim obszarze w Europie w kategorii debiutów, zaraz zbyt London Stock Exchange. Warszawa wyprzedziła tego rodzaju rynki jak Frankfurt badz Euronext. Jeżeli chodzi na temat zagraniczne, to rok temu przewidywałem, że będzie 6-8, tymczasem już jest 12, a wraz z dwie-trzy nadal się pojawią. Wiele więc wskazuje na to, że będziemy mieć łącznie 20 spółek spoza Lokalny notowanych dzieki GPW i zaczyna to wyglądać coraz to ciekawiej i poważniej.

M. K.: Coraz więcej spółek zwraca uwagę, że Komisja Dozoru Finansowego bardzo długo zatwierdza prospekty emisyjne. Można jakoś przyspieszyć tenze proces?

L. S.: Zdaje mi się sensowne, aby Komisja zmieniła trochę podejście do zatwierdzania prospektów emisyjnych. Uważam, że KNF musi zwracać uwagę na wazne błędy, tego typu, które mają znaczenie dla ochrony inwestorów. Natomiast niedociągnięcia mniej istotne, które mają raczej wpływ na czytelność i ocenę staranności sporządzenia prospektu, musi przepuszczać badz tolerować. Instytucje, emitenci przyzwyczaili się, że Komisja wszystko poprawi. Na skutek tego ludzie w Komisji wykonują tytaniczną pracę, przy pewnym obszarze wyręczając ludzi, którzy nie zaakceptowac powinni być wyręczani. _ W Polsce zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez KNF trwa średnio 2-3 miesiące. W większości krajach UE jest to 2-3 tygodnie. _ To przewodzi z kolei az do poważnego przedłużania się całego procesu zatwierdzania prospektów jak i równiez do pogorszenia relacji między KNF a rynkiem.
Emitenci jak i równiez firmy srodowiska biznesu powinni brać większą i publiczną odpowiedzialność za jakość prospektów, a Komisja powinna skupiać się wylacznie na sytuacjach ważnych dla inwestorów. Obok takim podejściu, w razie opinii za zatwierdzenie prospektu wraz z niedoróbkami i śladami niechlujstwa, będziemy bronić Komisji zwracając uwagę, że jakość owego dokumentu zależy przede wszystkim od momentu emitenta, doradców finansowych, audytorów czy domów maklerskich. Dzięki temu zrealizowany zostanie szansa podniesienia jakości usług doradczych, które – tu zgadzam się z KNF – pozostawiają często duzo do życzenia.
Oczywiście to powinien się mieścić w granicach obowiązującego prawa jak i równiez ustawowych zadań KNF. W moim odczuciu, mieści się.

Metrów. K.: Nowy rynek w postaci NewConnect przyniósł oczekiwane efekty?

*L. S.: *Po silniejszych wahnięciach dzieki NewConnect z pojawieniem się pierwszych spółek, rynek ów się ustabilizował. Nie ma takiej wysokiej zmienności, jak się wcześniej obawiałem. Rośnie zainteresowanie tym rynkiem zarówno ze strony poszczególnych jak i instytucjonalnych inwestorów. Sluzace do końca roku spodziewam się, że dzieki NewConnect będzie notowanych więcej niż 20 spółek. Z tej cyfry może najwyżej dwie pojawiłyby się w dziedzinie regulowanym, reszta nie znalazłaby się na rynku publicznym, gdyby nie NewConnect. Pamiętajmy że od powstania NC upłynęły raptem dwa miesiące. Rynek jest po fazie glebokiego formowania się, a nasza firma w okresie preznej pracy nad jego najwazniejszym kształtem.

ZOBACZ TAKŻE: Na rynku NewConnect będzie kilkanascie spółek .
M. K.: Czy udzialowcy będą zdolali poznać szczegóły memorandum informacyjnego danej spółki wchodzącej na NewConnect poprzednio zakończeniem zapisów na akcje?

*L. S.: *Poinformowaliśmy autoryzowanych doradców, żeby ujawniali memorandum inwestorom z uwagą, że jest to nadal dokument nie zaakceptowac zatwierdzonych za posrednictwem GPW. Oczywiście może mezczyzna się później zmienić. Uważam jednak, że taką dane można wspólnikom przedstawiać jak i równiez jest to pewne.

M. K.: Glowicie się morzem zmianą indeksu WIG20 w WIG25 albo WIG30?

*L. S.: *Czy rozszerzymy indeks do 25 czy 30 spółek jak i równiez czy po ogóle rozszerzymy, będzie przy dużej mierze zależało po to, jacy emitenci się pojawią na GPW. Nie tylko ważna jest liczba, ale również ich wielkość, free float akcji (wskaźnik, który określa procent akcji w wolnym obrocie – przyp. Metrów. K. )., czy firma. Mogą to, być zarówno firmy sprywatyzowane, których znaczące pakiety dzialaniu posiada aktualnie Skarb Państwa, lub wlasne spółki, w niniejszym z zagranicy.

M. K.: Kiedy definitywnie może nastąpić zmiana indeksu WIG20?

*L. S.: *Glównie musi kobieta być wiarygodna dla rynku. Jest to więc poważna rozstrzygniecie, która winna odzwierciedlić przebudowany obraz całego rynku, jednak zarazem kształtować jego postrzeganie. Chciałbym, aby do rozbudowania indeksu mogło dojść sluzace do końca 2009 roku. Sposród pewnością nie zamierzamy przeprowadzić zmiany po przyszłym roku kalendarzowego.

UJRZYJ TAKŻE: GPW robi porządki z indeksami
Metrów. K.: Na rzecz inwestorów istotne znaczenie ma płynność akcji. Szansą na poprawę do niej na wlasnym rynku dzierzy mieć wprowadzenie* krótkiej sprzedaży. Kiedy mogą się wspólnicy jej spodziewać?*

*L. S.: *Niestety Sejm poprzedniej kadencji nie zaakceptowac zdążył uchwalić ustawy, dokad zawarte są odpowiednie zapisy dotyczące właśnie krótkiej sprzedaży. Należy zauważyć, że posiada ona rys prorozwojowy dla rynku akcji. Krótka sprzedaż ma metrów. in. poważny wpływ na ustabilizowanie się rynku, zas także wprowadza większą odporność na różnego rodzaju wstrząsy. Liczę, że nowy Sejm przyjmie w miarę predko ustawę. Miesci ona komplet tego, co wydaje sie potrzebne. Nie zaakceptowac powinno być pokusy doregulowania tej problematyki na poziomie aktów wykonawczych, bo wtedy calosc źle się skończy, jak w przypadku krótkiej sprzedaży oznaczałoby, że pozostałaby ona ciagle na papierze.

M. K.: Jakie plany planuje giełda realizować w przyszłym roku?

Krótka sprzedaż _ opiera sie na pożyczeniu akcji za posrednictwem inwestora za pośrednictwem mieszkaniu maklerskiego, które musi zwrócić w określonym terminie, odkupując je później na giełdzie. _

*L. S.: *W dalszym ciągu większy nacisk będzie kładziony na tek krok, aby robić giełdę szybciej międzynarodową, cos wiecej niz poprzez obecność samych spółek, ale również inwestorów obcych i pośredników. Będziemy uruchamiać portal internetowy, który będzie poświęcony spółkom zagranicznym. Chcemy, aby tam pojawiały się m. in. analizy dla poszczególnych firm już notowanych, jakie mozliwosci będzie wpływać nie tylko w ich większą płynność, jednak również ciekawosc ze strony przyszłych emitentów.
Uruchomimy także portal IPOFactory. Możliwe, że będziemy też zmieniać coś przy opłatach na rzecz emitentów. Przymierzymy się także do pomyslu stworzenia rynku typu NewConnect, ale na rzecz papierów dłużnych.

M. K.: To znaczy, że giełda będzie kontynuowała działania w krajach z naszego obszaru?

*L. S.: *Tak. Planujemy zintensyfikować stosowane przez nas działania atrakcyjne i akwizycyjne na Ukrainie, w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii, na Litwie, Estonii i na Łotwie. Ukraina zostaje najbardziej strategicznym kierunkiem. Pewnie uruchomimy od czasu dawna zapowiadane przedstawicielstwo GPW w Kijowie. W Rumunii staliśmy się akcjonariuszem giełdy Sibex jak i równiez zamierzamy znacząco rozwinąć naszą współpracę wraz z tym rynkiem, o której szczegółach na razie nie mogą powiedzieć.

M. K.: Są już w drodze dzieki GPW kolejni emitenci sposród tych krajów?

*L. S.: *Mamy rozpoczęte projekty „emitenckie” w Bułgarii, które zapewne zrealizują się w przyszłym roku. Mamy zgłoszenie ze strony zainteresowanej notowaniem w Warszawie spółki łotewskiej. Z Estonii pojawiły się w tym roku 2 spółki, lecz tam nadal jest pewny potencjał. Na Litwie jest spore ciekawosc i może się coś pojawić. Jednocześnie chciałbym, zeby w 2009 roku nasze domy maklerskie zaczęły w duzym stopniu bardziej myśleć w sposób międzynarodowy niż do tej pory. Ważne, aby rozwijały swoje biznesowe zainteresowania jak i równiez aktywność na rynkach regionu, gdyż w pojedynkę bardzo trudno będzie nam działać.

Metrów. K.: Dziękuje za rozmowę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy