SN ws. procesu karnego b. europosła Witolda Tomczaka

SN ws. procesu karnego b. europosła Witolda Tomczaka
27 lipca, 2020
Category: inne

Sąd w Ostrowie Wlkp. rozpatrzy sprawę karną byłego europosła Witolda Tomczaka a mianowicie zdecydował po środę Sąd Najwyższy. Tomczak jest oskarżony o znieważenie policjantów.

Tym samym SN nie uwzględnił wniosku o wyznaczenie odrebnego sądu do rozpatrzenia tej sprawy. Konkluzja złożył sąd w Ostrowie Wlkp., zanim którym toczy się proces b. parlamentarzysty.

Sprawa Tomczaka ciągnie się od 10 lat. Przy czerwcu 2009 r. ostrowski sąd umorzył ją z powodu przedawnienia, ale sąd okręgowy w Kaliszu – po złożeniu zażalenia przez prokuraturę – postanowił, że dzierzy wrócić ponownie na wokandę i proces ma się rozpocząć na nowo.

„Sprawę będzie rozpoznawał sąd w Ostrowie Wlkp. ” – powiedziała w środę PAP Teresa Pyźlak wraz z biura prasowego SN.

Tomczak i jego obrońcy czesto zgłaszali obserwacje o przekazanie sprawy do innego sądu, poza okręg kaliski.

Moral do SN przekazano na podstawie artykułu 37 Kodeksu postępowania karnego, który mówi, że SN może z inicjatywy właściwego sądu przekazać sprawę do poznania innemu sądowi równorzędnemu, jeśli wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości.

„Sąd zwrócił się o przekazanie sprawy na to, żeby nie budziło wątpliwości oskarżonego, że nie zaakceptowac będzie traktowany bezstronnie. Tę bezstronność oskarżony kwestionował wiele razy” a mianowicie powiedziała prezes sądu przy Ostrowie Wlkp., Renata Kubiak.

Podczas pierwszej rozprawy na początku lutego nie doszło do odczytania aktu oskarżenia, przesłuchania podejrzanego i wezwanych dziesięciu świadków.

O postanowieniu SN Tomczak dowiedział się od PAP. Powiedział, że spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. „Nadal odmówi mi się prawa rozpoznania sprawy poprzednio obiektywnym sądem, przed sądem, wokół którego nie będą dominowały emocje” – oświadczył.

W lipcu 1999 r. Tomczak został zatrzymany w ciagu nocy przez policjantów, którzy zauważyli, że wóz, którym kierował, jedzie „pod prąd” jednokierunkową ulicą. Według oskarżenia miało wtedy dojść do nazwania policjantów „palantami”.

Tomczak, wraz z zawodu doktor medycyny, kandydował do PE z okręgu kalisko-leszczyńskiego. Wcześniej był posłem z przedramienia Porozumienia Naszego, a później z LPR. Od 2005 r. należał do frakcji „Niepodległość jak i równiez Demokracja”. Przy ostatnich wyborach do PE startował jak „jedynka” wraz z wielkopolskiej listy Prawicy Rzeczypospolitej. Jego seria nie przekroczyła progu wyborczego. (PAP)

zak/ abr/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy