Skazany za gwałt w Anglii Jakub T. trafił do aresztu w Poznaniu

Skazany za gwałt w Anglii Jakub T. trafił do aresztu w Poznaniu
27 lipca, 2020
Category: inne

Policja przewiozła Jakuba T., skazanego zbytnio gwałt przez brytyjski sąd, do aresztu śledczego po Poznaniu – poinformował przy środę PAP rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Jakub T. we wtorek późnym wieczorowa pora wylądował w lotnisku Okęcie w Warszawie jak i równiez został przekazany polskiej policji.

Młody poznaniak ma w Polsce status aresztowanego do czasu posiedzenia polskiego sądu po jego kwestii. Sąd na posiedzeniu dostosuje do wymogów polskiego uprawnienia brytyjski wyrok i zadecyduje o rejonie jego osadzenia.

„Adwokaci Jakuba T. złożyli zażalenie dzieki decyzje na temat jego aresztowaniu i sluzace do czasu rozpatrzenia tego zażalenia przez Sąd Apelacyjny posiedzenie dostosowujące nie może się odbyć” a mianowicie powiedział przy środę PAP rzecznik Sądu Okręgowego po Poznaniu Jarema Sawiński.

Kwestia dostosowania osadu brytyjskiego sądu będzie precedensową w relacji polskiego sądownictwa. W Polsce zbyt gwałt ze szczególnym okrucieństwem grozi wyrok do pietnasty lat pozbawienia wolności.

Według obrońców sąd może mieć problem wraz z przystosowaniem kary do rodzimych realiów.

„W Polsce zbyt gwałt najwyższa kara to 12 lat pozbawienia wolności, ale polski kraj jest zobligowany międzynarodowymi umowami zeby zastosować się do wyroku sądu brytyjskiego i tutaj mogą wyniknąć problemy prawne” – powiedział PAP obrońca Jakuba T. adwokat Wojciech Wiza.

28 stycznia tego roku ława przysięgłych sądu w Exeter uznała Jakuba T. zbyt winnego gwałtu i umyślnego wywołania po lipcu 2006 r. trwałych obrażeń 48-letniej Brytyjki (jest przykuta do wózka inwalidzkiego). Za 1 i inny czyn sąd wymierzył mu kary dożywocia, ale sposród możliwością warunkowego zwolnienia wedlug 9 czasach. Takiej sprawy nie przewidują polskie strategie karne -skazany na dożywocie może się starać na temat warunkowe zwolnienie po odsiedzeniu 25 latek.

Jakub T. nie przyznał się do winy. Jednym z dowodów po tej sprawie było badanie materiału DNA. Materiał DNA znaleziony w narządach rodnych ofiary był zbieżny sposród DNA Jakuba T.

Sąd Okręgowy przy Poznaniu zgodził się dzieki wydanie Jakuba T. brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ten zwyczaj jest szybszy i prostszy od ekstradycji), warunkując zgodę tym, że ewentualną karę Jakub T. odbędzie na terytorium polski.

Starania na temat wydanie Jakuba T. sluzace do Polski rozpoczęły się przy kwietniu br. Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu po piśmie az do sądu po Exeter pytał, kiedy zmuszony zostanie odesłany do Naszego kraju. Brytyjski wymiar sprawiedliwości odmówił udzielenia informacji, uznając, że sąd „nie ma pełnomocnictwa” do występowania w sprawie T.

Polskie ministerstwo sprawiedliwości wystosowało pismo do brytyjskiego odpowiednika z prośbą, aby wspomogło działania poznańskiego sądu co do T. Dzieki początku czerwca brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że Jakub T. w ciągu 14 dób zostanie przekazany Polsce.

Obrońcy Jakuba T. analizują sprawę ewentualnej apelacji od wyroku w angielskim sądzie.

Po lutym prezydent Lech Kaczyński powiedział, że nie prognozuje ułaskawienia Jakuba T. „Nic o tym nie jestem pewny i predzej gwałcicieli nie ułaskawiam” – powiedział. (PAP)

kpr/ malk/dym/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy