Sforsowana ważna bariera. Inwestorzy spanikowali

Sforsowana ważna bariera. Inwestorzy spanikowali
27 lipca, 2020
Category: gielda

Nowoczesnej sesji giełdowej nie można zaliczyć az do udanych. Na WIG20 pękła ważna bariera 2400 punktów, a przed spadkiem uchroniły się tylko 4 spółki. Czerwono było zresztą dzieki wszystkich najważniejszych indeksach na starym kontynencie i AMERYCE.

Duży wpływ miały na to nowoczesne rozczarowujące albumy indeksów PMI z największych gospodarek tereny euro. Nerwowość wzmagają także dalsze spekulacje na temat przyszłości Cypru. Co ciekawe, jednym sposród najmniej tracących indeksów był włoski FTSE MIB. Niedaleko 1, 5-procentową stratę zanotował za to jezyk francuski CAC40. W podobnych nastrojach handel zakończyli inwestorzy sposród GPW. WIG20 ostatecznie kończy dzień w 2395 punktów (-1, 11 procent).

Ujrzyj, jak kształtowały się kursy najważniejszych indeksów w Europie Zglos wykresy sluzace do Twojej witryny www

Na GPW obroty wyniosły 888 mln zł. Największą część stanowiły transakcje na KGHM (198 mln zł), którego papiery warte są już zaledwie 159 zł (-2, 45 procent) a mianowicie najmniej od 30 października 2012 r..

Nie była to aczkolwiek najbardziej przeceniona spółka. Przeszlo 5 procent taniały przymioty Kernela natomiast blisko trzech, 5 procent Bogdanka, która zawiodła akcjonariuszy wynikami zbyt IV kwartał.

Pod kreską znalazło się zresztą aż 15 z 20 spółek. Jedyną znacząco zyskującą w wartości spółką wśród blue chipów była Telekomunikacja Nasz kraj. Na rynku pojawiły się spekulacje dotyczące wydzielenia telefonii stacjonarnej i utworzenia nowego uniwersalnego hurtowego operatora.

Według analityków KBC Securities, z punktu widzenia TPSA, sprzedaż tegoz segmentu mogłaby stanowić znaczący zastrzyk gotówki i pozwoliłaby na sfinansowanie niezbędnych zakupów nowych częstotliwości/ odnowienie autoryzacji na już posiadane częstotliwości oraz na oddłużenie. W tej chwili są to czysto akademickie rozważania, aczkolwiek wpływały dzisiaj pozytywnie na kurs dzialaniu TPSA. Cena ich wzrosła 1, 34 procent.

Dużo traciły także średnie spółki z mWIG40 (1, 05 procent). Mogło być o wiele gorzej gdyby nie energetyczna spółka – Enea. Kurs na zamknięciu wzrósł o ponad czterech procent. Jest to wynik upublicznienia papieru rocznego. Wprawdzie zysk netto okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków i wyniósł 70, 2 mln zł, jednak przy dobry nastrój wprowadziły inwestorów dane dotyczące zysku operacyjnego, który po IV trymestrze 2012 r. wyniósł 93, 9 mln zł i był aż o 37 procent wyższy od prognoz.

Handel wciąż trwa zbytnio oceanem. Sprawa jednak nie różni się wiele od tego co obserwowaliśmy na Starym Kontynencie.

Zobacz notowania głównych indeksów wraz z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nie pomagają chociazby bardzo rzetelne dane makroekonomiczne. Po dodatnich informacjach w branzy pracy jak i równiez przemysłu, około godziny 15: 00 poznaliśmy także odczyt indeksu Fed z Filadelfii. Wzrósł pan w czerwcu do dwóch punktów z -12, piec punktów po lutym. jest to jednocześnie wynik o czterech punkty wyższy od oczekiwań analityków. Wartość indeksu powyżej zera uwypukla rozwój sektora przetwórczego, co uważane jest za równoznaczne ze wzrostem gospodarczym.

WIG20 najniżej od czterech miesięcy. Nie pomogły chociazby…

Damian Słomski, godz. 15: 00

Az do gry dołączyli amerykańscy wspólnicy. Pomimo rzetelnych informacji sposród amerykańskiej ekonomii główne indeksy z Wall Street w pierwszych minutach handlu tracą między 0, 4 a 0, 8 procent. Również nastroje w warszawskim parkiecie pozostają złe. WIG20 jest już niepokojąco blisko stopnia 2400 punktów tracąc 0, 7 procent.

Powiało wiosną wraz z amerykańskiego przemysłu. Zgodnie z oczekiwaniem analityków rejestr PMI gwoli przemysłu AMERYCE w czerwcu osiągnął wartość 54, dziewiec punktów wzgledem 54, trzech punktów miesiąc wcześniej. Również dobre dane dotyczą rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po jednego razu pierwszy na temat zasiłek na rzecz bezrobotnych wyniosła 336 tys., czyli lepiej od oczekiwań analityków ankietowanych przez agencję Reutera. Spodziewali się oni 342 tysięcy.

Lepsze dane póki jak nie wpływają na poprawę nastrojów inwestorów. Większość najważniejszych indeksów giełdowych w Europie roni już przeszlo 1 procent. Nieco mniejsza skala przeceny jest dzieki indeksie naszych blue chipów. Relatywnie to więc całkiem nienajgorszy wynik, jednak niepokój wzbudza bliskość bariery 2400 punktów, która nie była naruszona od czasu 28 listopada 2012 roku.

Kurs WIG20 zbliża się do ważnego poziomu Dolacz wykresy az do Twojej witryny www

Co ciekawe aż 9 spółek z WIG20 gubi już wiecej niz 1 %. Najwięcej tanieją akcje Asseco (-2 procent) i Bogdanki (-3, piec procent). Węglowa spółka zaprezentowała dzisiaj meldunek finansowy, wraz z którego wynika, iż zarobek netto wyniósł w IV kwartale 2012 roku dwunastu, 6 mln zł, czyli ponad trzydziestu procent marniej od oczekiwań rynkowych.

Mniejsza nerwowość na GPW. Inwestorzy czekają na…

Paweł Zawadzki, godzina 12: 41

Wyraźnie słabsze od prognoz dane sposród europejskiego przemysłu i usług spowodowały gwałtowną zmianę kierunku na GPW. Spadki dość szybko aczkolwiek wyhamowały. Udzialowcy czekają dzieki wiadomości z amerykańskiej produkcji.

Zestawienie największych spółek notowanych w GPW po dalszym ciągu traci niespełna 0, piec procent. Wyraźnie pogorszyła się natomiast sprawa w przypadku spółek średnich i małych.

Zobacz przebieg nowoczesnej sesji na GPW Dolacz wykresy az do Twojej strony internetowej

Jeszcze marniej radzą osobiscie indeksy najważniejszych europejskich giełd. Niemiecki DAX i brytyjski FTSE tracą po około 0, 7-0, 8 %, a francuski CAC jest już przeceniany o wiecej niz 1 procent. Również przy ich wypadku ostatnie godziny notowań upłynęły pod emblematem lekkiej stabilizacji kursów.

Zmienność na giełdach powinna jednak znów rosnąć wraz z napływającymi na rynki wiadomościami wraz z gospodarki amerykańskiej. Tych dziś nie braknie. Te najbardziej istotne to liczba oryginalnych bezrobotnych (13: 30), PMI dla przemysłu (14: 00), sprzedaż domów na rynku wtórnym (15: 00) i rejestr obrazujący nastroje w przemyśle w obszarze Filadelfii (również 15: 00).

GPW: Odpowiedni start i gwałtowna przemiana kierunku. Jak się stało?

Paweł Zawadzki, godzina 10: 04

Oprogramowanie QE3 będzie kontynuowany – ta wiadomość zachęciła az do kupowania akcji na Wall Street. Krajowych inwestorów po początkowej fazie sesji wsparły także wiadomosci z Chin. Entuzjazm szybko jednak zgasiły wiadomości wraz z europejskiej produkcji.

Zestawienie największych spółek wystartował w około 0, 5-procentowym plusie. Bardzo szybko sluzace do gry jednakze włączyli się sprzedający. Aktualnie WIG20 znajduje się na podobnej skali minusie, a lepiej od niego radzą sobie zarówno mWIG40, jak i równiez sWIG80.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 dzieki żywo Dolacz wykresy sluzace do Twojej strony internetowej

Udany początek sesji w GPW to zasługa dwóch kwestii a mianowicie wzrostów dzieki Wall Street i lepszych od prognoz danych sposród Chin. Amerykańskich inwestorów az do kupowania akcji zachęcił kierownik Fedu Ben Bernanke, który zapowiedział kontynuowanie programu luzowania ilościowego (QE3, drukowania dolarów). Pozytywnie zaskoczył także – obrazujący kondycję chińskiego sektora przemysłowego – indeks PMI. Wskaźnik wzrósł z piecdziesiat, 4 az do 51, 7 punktów, kiedy analitycy oczekiwali wzrostu az do około 51 punktów.

Równie dobrze nie zaakceptowac wypadły a mianowicie publikowane dziś – wskaźniki obrazujące aktywność w przemyśle i usługach w Europie. _ Hurtem _ rozczarowały wszystkie najważniejsze. Indeksy PMI dla Francji i Niemiec okazały się albowiem nie tylko mniej znaczace od oczekiwań analityków, lecz w większości wypadków również gorsze niż przed miesiącem. Rozczarowującą tendencję potwierdziły a mianowicie opublikowane poprzednio kilkoma minutami – masowe dane gwoli całej strefy euro.

Ben Bernanke ożywi wymiana handlowa na parkietach w Europie

Łukasz Pałka, 20. 03, godzina 21: 40

Przynajmniej po pierwszej części czwartkowego gospodarki na warszawskim parkiecie maja obowiazek dominować dobre nastroje. Zdaje się, że sprawa krachu na Cyprze przynajmniej na chwilę zejdzie na dalszy plan.

Można powiedzieć, że kierownik amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke znów zachęcił inwestorów do kupienia akcji. Na środowym posiedzeniu Fed zadeklarował, że nadzwyczajnie niskie mieszaniny procentowe zostaną utrzymane faktycznie długo, jakim sposobem wskaźnik bezrobocia będzie utrzymywał się powyżej 6, piec procent. Do tego skup obligacji w ramach programu ratunkowego QE3 na razie pozostanie bez przemian, czyli w stopniu 85 miliardów dolarów miesięcznie.

Zaprezentował też dość rzetelne prognozy makroekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki. Wynika z tych propozycji między pozostalymi, że po 2015 roku kalendarzowego wskaźnik bezrobocia w AMERYCE może spaść nawet az do poziomu szesc procent.

Owe długo wyczekiwane przez rynek informacje wystarczyły, by zachęcić w środę inwestorów dzieki Wall Street do zakupu akcji. Jednakowo będzie pewnie wyglądać przy czwartek pozycja na tych popularnych rynkach. Już w środę podczas gospodarki było widać, że na GPW nieznaczną przewagę znów zaczynają odzyskiwać inwestorzy kupujący akcje. Odreagowanie spadków nie było jednak znaczące jak i równiez potem część z nich zdecydowała się na realizację zysków. Wskaźnik WIG20 obronił jednak pulap z wtorkowego zamknięcia.

Notowania indeksu WIG20 podczas sesji giełdowej w środę Zglos wykresy do Twojej strony internetowej

Dobrą gwoli graczy informacją jest również to, że władze Cypru nie zdecydowały się na razie na przedlozenie kontrowersyjnego podatku od depozytów zgromadzonych w tamtejszych instytucjach finansowych. Taki chód z pewnością wywołałby bowiem ogromne zamieszanie na tych popularnych rynkach. Oczywiście wciąż jest obawa na temat finanse ogólne tego panstwa i jego ewentualne bankructwo, ale już ubiegłoroczny przykład Grecji przyzwyczaił inwestorów do tego typu sytuacji.

[ ( http://static1./i/reklama/markets/markets_580x50.png ) ] (http://diff.smartadserver.com/call/cliccommand/7586304/188715/20130116110420?http://www./pieniadze/strefa-forex/#utm_source=&utm_medium=referral&utm_content=belka580x30-komentarze-gieldowe&utm_campaign=strefa-forex)

Czwartek winien nam więc upłynąć przy dość dobrych nastrojach. Istotne dla inwestorów będą wciaz przed południem doniesienia sposród Europy Zachodniej, gdzie będą publikowane najlepsze wskaźniki PMI dla sektora przemysłowego. Jesli w przypadku całej strefy euro znów prawdopodobnie zobaczymy spowolnienie obrazowane poprzez wynik w stopniu poniżej 50 punktów, to już w przypadku Niemiec prognozy mówią na temat ożywieniu. A z punktu widzenia polskich firm to bardzo dobra wiadomość.

Po południu wpływ dzieki notowania mogą mieć natomiast informacje wraz z USA. Przy kontekście minionego wystąpienia Bena Bernanke powinno sie zwłaszcza śledzić najnowsze wiadomosci na temat liczby osób, które po przy jednym spotkaniu pierwszy zgłosiły się po ubiegłym tygodniu po zasiłki dla bezrobotnych. Pozytywne zaskoczenie byłoby na rzecz inwestorów dodatkową zachętą az do kupna akcji.

Na zakończenie warto zwrócić uwagę, że w czwartek swoje rezultaty opublikuje wyjątkowo dużo spółek. Wśród ludzi największych można wymienić Bogdankę oraz Lotos. Drobnych inwestorów z pewnością zainteresuje również to, czymze pochwali się Polski Holding Nieruchomości, to znaczy ostatnia spółka Skarbu Państwa, która trafiła na stoleczny parkiet.

Odwiedź fanpage pisarza na Facebooku.

Porównaj w wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy