Sejm o planie ustawy na temat pracownikach samorządowych

27 lipca, 2020
Category: inne

Kluby NA, Lewica i PSL poparły w środowej debacie przy Sejmie rządowy projektu ustawy o pracownikach samorządowych. PiS propozycje rządowe poprze, ale tylko kiedy zostaną uwzględnione poprawki lokalu zgłoszone sluzace do projektu.

Ponieważ kluby PO, PiS i Lewica zgłosiły przeróbki – plan będzie ponownie rozpatrywany za posrednictwem komisję samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Projekt rządowy zakłada metrów. in., że kandydaci na stanowiska kierownicze w samorządzie nie będą musieli mieć dwuletniego stażu w administracji, a jedynie trzyletnie doświadczenie zawodowe badz w prowadzeniu biznesu. Posiada to zachęcić do robocie w administracji samorządowej ludzie z doświadczeniem biznesowym.

Według posła Lewicy Witolda Gintowta-Dziewiałtowskiego, przyjęcie takowego przepisu może mieć „nieprzewidywalne skutki”. Szczególnie że – jak dodał – nie zaakceptowac określono które to doświadczenia fachowe musieliby mieć kandydaci dzieki pracowników samorządowych.

Radosław Witkowski (PO) ocenił, że projekt „wstrząśnie skostniałymi strukturami samorządów”. Jako przykład pozytywnych przemian podał uelastycznienie czasu robocie pracowników samorządowych i zapoczatkowanie zasady, że to szef jednostki będzie określał wytyczne płacowe, jak pozwoli w zatrudnienie fachowych kadr. „Nie będzie przeszkód, aby gaza fachowca była równie wysoka jak w sektorze prywatnym” – podkreślił.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło rozwiązanie przyjęte przy projekcie, by w każdym urzędzie marszałkowskim, urzędzie gminy oraz starostwie zatrudniono sekretarzy, których zajeciem będzie m. in. organizacja pracy urzędu i zarządzanie zasobami ludzkimi. „W małych gminach to stanowisko jest zbędne” a mianowicie ocenił Gintowt – Dziewiałtowski. Podobne stanowisko w tej sprawie ma PiS.

PiS nie podoba się, że sekretarzem będzie mogła zostać jedynie osoba z kilkuletnim stażem po samorządzie. Jerzy Rębek (PiS) zwrócił uwagę, że nie zaakceptowac będą zdolali ubiegać się o tę funkcję personel administracji ogólnej np. zatrudnieni w ministerstwach.

Rębek ocenił, że nie jawi sie byc dobre rozwiązanie polegające na tym, że sekretarza powołuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Jego zdaniem, powołanie przez radę gminy, powiatu czy województwa daje większą szansę w niezależność działania sekretarza.

Zastępca szefa Kancelarii Prezesa Wskazówki Ministrów Adam Leszkiewicz tłumaczył, że przy zamyśle rządu sekretarz miał pełnić podobną rolę jak dyrektor generalny w korpusie służby cywilnej. Jego zdaniem, osoba pełniąca tę funkcję winna znać praktykę pracy urzędu samorządowego.

Kluby PiS, Lewicy i PSL zgłosiły także zastrzeżenia sluzace do zapisu mówiącego, że sekretarz nie może należeć az do partii politycznej, ani jej tworzyć. To fikcja a mianowicie ocenili.

Projekt zakłada przedlozenie w samorządzie nowej sektora pracowników – doradców i asystentów. Porozumienie o pracę będzie sposród nimi podpisywana na czas pełnienia funkcji za posrednictwem kierownika jednostki. Według Rębeka, status doradców i asystentów „jest niejasny”.

Klub Lewicy chce rozszerzenia katalogu osób, które nie będą mogły być powołane na funkcję sekretarza wraz z względu w popełnienie przestępstwa umyślnego na temat starostów jak i równiez marszałków.

Rządowy projekt stosuje w praktyce ponadto obowiązek zatrudnienia terminowo określony ludzie po jednego razu pierwszy podejmującej pracę w administracji. Określono w nim, na jakiej bazie są zatrudniani pracownicy samorządowi – wybrania, powołania, dokumenty urzedowe o pracę. Zrezygnowano sposród mianowania w charakterze formy nawiązania stosunku pracy, które dzis stosowane jest tylko po gminach.

Rząd przewiduje także możliwość zatrudniania na niektórych stanowiskach osób nie posiadających obywatelstwa polskiego.

Nowa ustawa, ma zastąpić wielokrotnie nowelizowany dokument sposród 1990 r. o pracownikach samorządowych. (PAP)

tgo/ par/ woj/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy