Sądny koniec tygodnia dla Polaków na Wyspach. Ruszyła oficjalna wpis

Sądny koniec tygodnia dla Polaków na Wyspach. Ruszyła oficjalna wpis
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Idzie m. in. o prawo do legalnej pracy i pobytu na Wyspach, ale także zasiłku, dofinansowań czy emerytur. Prócz tegoz osoba osiedlona może korzystać z ukladu publicznej służby zdrowia (NHS). „Setteled status” umożliwia również ubieganie się o obywatelstwo oraz zapisania się az do brytyjskiej szkoły czy w studia.

Brexit. Umowa odrzucona wedlug raz trzeci i jakie mozliwosci dalej?

Do tej pory Wielka Brytania prowadziła jedynie pilotażowy program, ograniczony do zapisu przez aplikację dostępną w smartfony z systemem Android. Od momentu 30 marca rejestrować można się zarówno osobiście przy placówkach, oraz przez internet badz wysyłając konkluzja pocztą tradycyjną.

Jak czytamy na rządowych stronach brytyjskiego Home Office, status jednostki osiedlonej przysługuje obywatelowi Unii oraz jego rodzinie, natomiast także urodzonym w Gb Europejczykom, którzy nie są brytyjskimi obywatelami oraz naszym, których małżonek jest Brytyjczykiem, a sami nie posiadają obywatelstwa.

Głównym warunkiem wydaje sie byc nieprzerwany przebywanie na Wyspach wskutek czego najmniej 5 lat. Film dokumentalny można znaleźć tutaj.

Poprzednio południem brytyjski „Independent” informował jednak o problemach fachowych – sporo osób miało kłopoty z dostępem do systemu. Przedstawiciele rządu przyznali, że wydaje sie duże zaciekawienie składaniem programów. Zapewniono aczkolwiek, że uklad działa sprawnie.

Gwarancje praw

Pomimo zapewnień najważniejszych polityków brytyjskich, w niniejszym również samej premier Theresy May, o gwarancjach czynu praw mieszkancówrezydentów UE na Wyspach, parlamentarna komitet praw człowieka (UK’s Joint Committee pan Human Rights JCHR) zgłasza poważne wątpliwości.

Według wydanego we wtorek raportu wciąż prawa obywateli UE wedlug brexicie nie zaakceptowac zostały chronione w odpowiednim dokumencie. Mówić wprost, prócz obietnicami żaden dokument po wyjściu Gb ze Wspólnoty praw obcokrajowcom nie zapewnia.

Brexit. Polacy przy Wielkiej Brytanii mogą utracić swe prawa

Wedlug komisji minister spraw wewnętrznych musi przeprowadzić właściwe procedury, aby wpisać je w dokumencie dotyczącym Brexitu – tzw. Withdrawal Act. W ten chwileczke, tuż przed pierwotną datą wystąpienia, obywatele UE pozostają bez gwarancji praw po systemie brytyjskim.

– Wszystkie dotychczasowe stwierdzenia pozostaną tylko obietnicami, jeśli dojdzie az do niestabilności politycznej w Gb i zmiany rządu. Wówczas wszystko, co nie jest zaprogramowane, nie będzie istniało – zaznaczył Krzysztof Inglot. a mianowicie Nie będzie dotrzymane żadne słowo, które nie ma potwierdzenia w ustawach. Sytuacja wewnętrzna w Wielkiej Brytanii jest bardzo dynamiczna, stąd trzeba powiedzieć, że raport jest prawdziwy – podkreślił.

Jak to możliwe? Przewodnicząca JCHR Harriet Harman wyjaśniła w przedstawionym przy Parlamencie raporcie, że ustawa w obecnej formie mówi, że prawa obywateli UE mieszkających przy Wielkiej Brytanii zostaną usunięte po brexicie, natomiast ich przywrócenie zależy od czasu decyzji ministra spraw wewnętrznych o zaprojektowaniu prawa wtórnego.

Uprawnienia jednak będą?

Brytyjskie Ministerstwo Rzeczy Wewnętrznych przekonuje jednak, że rząd Theresy May już zobowiązał się do gwarancji praw mieszkancówrezydentów UE po Wielkiej Brytanii.

Czytaj: Polska zadowolona z propozycji Wielkiej Brytanii dla Polaków? „To krok w wlasciwym kierunku”

Zdaniem przewodniczącej Harriet Harman same przyrzeczenia to zbyt mało. Prawa muszą być zagwarantowane.

a mianowicie Ochrona praw obywatelom UE nie może zostać zniesiona po Brexicie. Ze zrozumiałych powodów są oni zaniepokojeni swoją przyszłością. Mówimy o prawach osób, które mieszkają w Gb od lat, dziesięcioleci, płacących składki w naszym systemie ubezpieczeń społecznych, wiecej jeszcze urodzonych w Wielkiej Brytanii. Mieszkają tu całe życie, zas ich uprawnienie przykładowo wjazdu do Wielkiej Brytanii i odbioru tutaj, poszukiwania i otrzymywania pracy, dostępu do kurateli zdrowotnej i dostępu do edukacji, wisi w powietrzu – zaznaczyła.

– Chcemy, aby pozostali. Niezależnie od momentu wyniku trwających dyskusji dotyczących naszego wyjścia z UE, będziemy chronić ich uprawnienia i zagwarantujemy im właściwy status w Wielkiej Brytanii – powiedziała rzeczniczka resortu cytowana przez BBC.

Jak argumentuje na łamach Krzysztof Inglot, tylko po przy ścieżce wyjścia wraz z umową, kiedy brexit znów zacznie być przewidywalny, możemy liczyć na realizację tychze obietnic, które dziś są tylko słowem.

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij mnie przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy