Sąd: siostry Szymona sluzace do placówki opiekuńczo-wychowawczej

Sąd: siostry Szymona sluzace do placówki opiekuńczo-wychowawczej
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą dane nt. inspekcji w Miejskim Ośrodku Obslugi Społecznej przy Będzinie #

dwudziestu siedmiu. 06. Będzin (PAP) – Sąd Rejonowy w Będzinie zdecydował, że siostry nieżyjącego Szymona a mianowicie 3 i 6-latka – do końca czerwca będą przebywały po placówce opiekuńczo-wychowawczej. Następnie, az do czasu zakończenia postępowania w sprawie opieki morzem nimi, trafią do bliskich zastępczej.

Matkę Szymona Beatę Ch. jak i równiez jej konkubenta Jarosława R. zatrzymano po sobotę. Prokuratura zarzuciła kobiecie zabójstwo, natomiast jej partnerowi nieudzielenie wsparcia dziecku, które znajdowało się w położeniu zagrażającym życiu, w połączeniu z nieumyślnym doprowadzeniem do śmierci. Po zatrzymaniu Beaty Ch. i jej konkubenta Jarosława R. dwie dziewczynki będące ponizej ich opieką zostały przekazane babci.

Jakim sposobem poinformowała PAP wiceprezes Sądu Rejonowego przy Będzinie Ewa Gradowska, przy środę zostało wydane postanowienie, mocą którego dziewczynki od 27 sluzace do 30 czerwca (od środy do soboty) będą przebywały w placówce opiekuńczo-wychowawczej, zas następnie a mianowicie od jednej lipca aż do zakończenia postępowania w sprawie wydania za posrednictwem sąd woli co do dalszych losów pociechy – będą przebywały w rodzinie zastępczej. Decyzja ma charakter chwilowy.

Sprawa została wszczęta z urzędu wedlug otrzymaniu informacji m. in. z policji i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Gradowska dodała, że u zasadach takiej wyborów sądu były ustalenia poczynione przez Sąd Rejonowy, wraz z których wyplywa, że „nie wykształciła się (… ) więź ani emocjonalna ani uczuciowa pomiędzy babcią natomiast dziewczynkami”, ponieważ babcia nie zaakceptowac utrzymywała nawet okazjonalnych kontaktów z nimi, rodzina nie spotykała się z szansie świąt, podczas uroczystości rodzinnych.

„Ponadto funkcjonuje uzasadniona niepokój, że ze wzgledu na wiek babci, z uwagi na do niej problemy zdrowotne, a także obniżone kompetencje wychowawcze, że babcia nie zaakceptowac będzie w stanie sprostać obowiązkom związanym wraz z opieką, wychowaniem, edukacją tych dzieci” a mianowicie powiedziała wiceprezes sądu.

Postanowienie w sprawie dziewczynek zapadła zanim wydziałem rodzinnym Sądu Rejonowego w Będzinie.

Dziewczynki urodziły się po latach 2006 i 2009.

19 marca 2010 roku kalendarzowego zwłoki Szymona w stawie na obrzeżach Cieszyna zauważyli dwaj przechodzący w pobliżu chłopcy. Ciało leżało w tym miejscu kilka dni. Przyczyną śmierci był uraz jamy brzusznej. Pod koniec kwietnia chłopiec został pochowany po Cieszynie.

Wiecej niz jeden tygodnie temu anonimowy aparat telefoniczny do będzińskiego MOPS okazał się przełomem w sprawie. Jednostka przedstawiająca się jako sąsiadka poinformowała, że od dawna nie widziała jednego z dzieci sąsiadów. O kwestii została powiadomiona policja. Domniemaną matkę chłopca Beatę Ch. i do niej konkubenta Jarosława R. zatrzymano w sobotę.

Prokuratura po Bielsku-Białej zarzuciła kobiecie zabójstwo, a jej partnerowi nieudzielenie pomocy dzieciom, które znajdowało się w położeniu zagrażającym życiu, przy połączeniu sposród nieumyślnym doprowadzeniem do śmierci. Za czyn, który zarzucono kobiecie, grozi kara az do 25 czasów więzienia albo dożywocie. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat więzienia. Oboje pozostali aresztowani.

W poniedziałek w zlecenie prezydenta miasta Będzina powołano komisję, która od momentu trzech dób kontroluje Miejski Ośrodek Obslugi Społecznej.

Jakim sposobem wynikało z pierwszych ustaleń kontroli po MOPS, familia nieżyjącego Szymona z Będzina do czasu zatrzymania pobierała świadczenie rodzinne m. in. na to maluch. Komisja wykryła w dokumentacji także inne nieprawidłowości.

Jakim sposobem poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie Agnieszka Siemińska do końca tego tygodnia kontrola przy MOPS dzierzy się zakończyć. Tłumaczyła, że w MOPS bardzo szczegółowo badane są wszystkie pliki dotyczące tej sprawy. Dodała także, że prokuratura zwróciła się az do Urzędu Miejskiego z pismem dotyczącym prezentowania jej pokontrolnego raportu po zakończeniu zadan komisji. (PAP)

ktp/ kon/ abr/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy