Schetyna: w środę decyzja ws. głosowania zmian w konstytucji

Schetyna: w środę decyzja ws. głosowania zmian w konstytucji
27 lipca, 2020
Category: inne

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował przy poniedziałek, że w środę zapadnie postanowienie, czy Sejm na swym ostatnim posiedzeniu w naszej kadencji, będzie głosował ponad zmianami przy konstytucji, zaproponowanymi przez prezydenta i dotyczącymi członkostwa Polski w UE.

„Czekam na opinię Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Obcych, jestem przy stałym kontakcie z przewodniczącym Komisji Konstytucyjnej, zobaczymy, przy środę będziemy decydować na Konwencie (Seniorów)” – powiedział dziennikarzom marszałek Sejmu.

Schetyna dodał, że poseł Jarosław Gowin (PO), który aplikuje sejmową komisją nadzwyczajną zajmującą się zamyslem zmiany konstytucji, „dużo zrobił, żeby zbudować polityczną zgodę, wydawało się, że caloksztalt jest bardzo bliskie, ale są różnice”.

„Przypomnę, że powinna być większość konstytucyjna, żebyśmy mogli to przeprowadzić. Nie mówię jeszcze, że sprawa wydaje sie byc stracona, będziemy nad tym jeszcze pracować” – dodał Schetyna.

Przy końcu sierpnia w Sejmie odbyło się w Sejmie drugie odczytywanie projektu zmian w konstytucji. Komisja wyjatkowa, która przedstawiła sprawozdanie, pracowała nad 2 projektami: autorstwa prezydenta Bronisława Komorowskiego i posłów PiS. Zmiany przewidują m. in. wpisanie do konstytucji swiezego rozdziału Xa regulującego kwestie członkostwa Naszego kraju w UE.

Prezydencki wzór zakłada zmodyfikowanie art. 90. konstytucji mówiącego o przekazywaniu organizacjom międzynarodowym kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Swoim usunięcie proponował początkowo w swoim projekcie zarówno PiS, jak i prezydent. Posłowie zdecydowali jednak, by zapisać w nim, że zgodę w przekazanie takich kompetencji powinien wyrazić Sejm większością co najmniej 2/3 głosów i Senat – większością bezwzględną.

Komisji nadzwyczajnej w lipcu udało się osiągnąć kompromis co do zmian przy konstytucji, zaproponowanych przez prezydenta i dotyczących członkostwa Polski w UE. Było to możliwe m. in. dzięki wycofaniu przez szefa komisji poprawki, która dotyczyła tak zwanym. procedury kładki, czyli kompetencji rządu i prezydenta w wypadku zmiany treści umowy międzynarodowej następującej po drodze decyzji organu UE.

Wedlug projektem przemiana treści takowej umowy domaga sie uprzedniej potwierdzenia prezydenta, udzielanej na konkluzja rządu, jeżeli dotyczy: trybu stanowienia aktów prawnych przez organy UE, w tym odstąpienia od reguly głosowania jednomyślnego, składu organów Unii Europejskiej a takze spraw uregulowanych w ustawie, lub w których ustawa zasadnicza wymaga ustawy (chodzi o kwestie obronności i uprawnienia karnego – PAP). I tej krancowej kwestii dotyczą kontrowersje.

Rząd nie pragnie się poniewaz zgodzić na tego rodzaju rozszerzenie kompetencji prezydenta i domaga się wykreślenia zapisu, który wymagał zgody prezydenta w tychze dwóch rejonach – prawa karnego i obronności. Gowin złożył poprawkę o wykreślenie tego protokolu; ostatecznie jednakze ją wycofał, gdyż posłowie PiS sygnalizowali, że są temu przeciwni.

PO zgłosiła podczas sierpniowej debaty kilka poprawek sluzace do projektu – m. in. dotyczące obniżenia progu obok podejmowaniu za posrednictwem Senat woli o przekazywaniu organizacjom międzynarodowym oraz UE kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach – ale komisja nadzwyczajna rekomenduje Sejmowi odrzucenie ich kazdego.

Według Schetyny podczas rozpoczynającego się w czwartek ostatniego posiedzenia Sejmu, rozpatrywane będzie sprawozdanie dotyczące raportu komisji śledczej ds. nacisków. Przedstawi je przewodniczący komisji Andrzej Czuma (PO). „Tak, jest w projekcie (obrad – przyp. PAP), wszystko wydaje się być przygotowane i będzie sprawozdanie” – powiedział Schetyna. (PAP)

rgr/ mok/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy