Schetyna: Palikot winien ważyć słowa

Schetyna: Palikot winien ważyć słowa
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą wypowiedzi posłów PiS z „hazardowej” komisji śledczej #

03. dwunastu. Warszawa (PAP) – Szef klubu PO Grzegorz Schetyna uważa, że wypowiedź Janusza Palikota (PO) dotycząca odwołania wiceministra finansów Jacka Kapicy była niezręczna. Zdaniem Schetyny, Palikot musi bardziej ważyć słowa, wówczas gdy wypowiada się o sytuacjach, którymi absorbuje się komitet śledcza jak i równiez prokuratura.

W środę Palikot w TVN24 zażądał od czasu premiera Donalda Tuska odwołania Kapicy. „Powody, dla których został odwołany Schetyna, Drzewiecki i Chlebowski nie są większe badz jakoś istotnie różne od czasu powodów, na rzecz których można by było odwołać dzis pana Kapicę” – powiedział. Chodzi o doniesienia dziennika „Polska” mówiące o tym, że wiceminister finansów podczas prac nad zmianami w tak zwanym. ustawie hazardowej wspierał zapisy forsowane przez lobbystów dla Totalizatora Sportowego.

„Wypowiedź Palikota oceniam jako niezręczną. Rozmawialiśmy na spotkaniu prezydium (klubu) Platformy o jego wypowiedzi. Na prośbę przewodniczącego sejmowej komisji śledczej (ds. wyjaśnienia afery hazardowej) Mirosława Sekuły, wspólnie ustaliliśmy, że Palikot powinien wiecej ważyć słowa – jeśli wypowiada się o pracach, którymi zajmuje się komitet śledcza i prokuratura, a nie klub Platformy” – powiedział Schetyna w czwartek na konferencji prasowej po Sejmie.

Również w czwartek Palikot wycofał się ze swojego apelu o odwołanie Kapicy. Jakim sposobem wyjaśnił, otrzymał informację, że Kapica dzierzy złożyć zawiadomienie do prokuratury przeciwko dziennikowi „Polska”, który opublikował informacje na swoim temat. „Jeśli tak się stanie (wiceminister złoży potwierdzenie – PAP) będzie to świadectwo tego, że Kapica jest przekonany, że informacje medialne są nieprawdziwe” – podkreślił. Dlatego – według Palikota – należy wstrzymać się sposród decyzją na temat jego odwołaniu.

Palikot zastrzegł jednocześnie, że – jeśli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa nie wpłynie do prokuratury – to „w świetle tego, jakie mozliwosci media powiedziały o roli” Kapicy przy pracach ponad ustawą hazardową, wiceminister winien odejść sposród rządu. Pare godzin później Kapica poinformował, że po ciągu paru dni skieruje pozew przeciwko dziennikowi „Polska”.

O wypowiedź Palikota odnosnie tematu Kapicy pytani byli też na czwartkowej konferencji prasowej zasiadający w „hazardowej” komisji śledczej posłowie PiS. Zbigniew Wassermann powiedział, że „byłby ostrożny przy przecenianiu owego, co mówi Janusz Palikot, w szczególności gdy nie zaakceptowac prezentuje w dodatku gadżetów”. „To może być mało wiarygodne” – dodał.

Z kolei Beata Kempa podkreśliła, że posłowie PiS „nie chcą być sędziami, tak jak pan Palikot i ferować wyroków poprzednio przesłuchaniem, lecz (dopiero) po odebraniu przyrzeczenia od pana Jacka Kapicy”. Dodała, że ma nadzieję, iż wszelkie wątpliwości dotyczące Kapicy zostaną wyjaśnione zanim komisją śledczą.

Schetyna powiedział też po czwartek PAP, że nie zaakceptowac rozmawiał z Palikotem o projekcie ustawy w sprawie eutanazji. „Nic jemu nie zakazywałem, w ogóle nie było rozmowy, nie istnieje tematu” a mianowicie podkreślił. Według czwartkowego dziennika „Polska” Palikot – na przekór Schetynie a mianowicie pracuje ponad przepisami na temat eutanazji. „Polska” podała, że Schetyna zabronił Palikotowi zadan nad projektem, ten jednak nie posłuchał i potrzebuje „przepchnąć” projekt ustawy za posrednictwem komisję „Przyjazne państwo”.

Schetyna pytany w konferencji prasowej o operacje Palikota morzem projektem ws. eutanazji powiedział: „Nie widzę tutaj żadnego problemu, to nie jest ani projekt WEDLUG, ani pomysł PO, ani to nie będzie decyzja Platformy”.

Również inni politycy Platformy zapewniają, że klub PO nie zaakceptowac będzie pracował nad zamyslem w sprawie eutanazji.

Palikot powiedział w czwartek dziennikarzom, że w kwietnio na posiedzeniu komisji „Przyjazne Państwo” odbędzie się dysputa na temat rozwiązań dotyczących eutanazji. „Poprosiliśmy prawników o zmianę (projektu) jak i równiez przedstawienie nowego. Zobowiązaliśmy się doprowadzić sluzace do pewnej dyskusji na ten temat” a mianowicie podkreślił Palikot. Przyznał, że prace nie idą predko, ale – jak zastrzegł – „materia jest skomplikowana”.

„Przetłumaczyliśmy w polski rozwiązania niemieckie jak i równiez będziemy je również dyskutowali, bo aktualnie jest to wylaczne całościowe rozwiązanie w niemal europejskim problemów związanych sposród eutanazją” – powiedział Palikot. (PAP)

mrr/ laz/ ajg/ luo/ mok/ gma/