Sankcje w stosunku do Rosji. Serbia posłucha UE

Sankcje w stosunku do Rosji. Serbia posłucha UE
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Serbia zapewniła, że nie zaakceptowac będzie wspierać eksportu az do obłożonej zachodnimi sankcjami Rosji – po ostrzeżeniu UE, by nie eksploatowała rosyjskiego embarga dzieki zachodnie artykuły spożywcze. Belgrad nie przyłączy się aczkolwiek do sankcji wobec Moskwy.

Premier Aleksandar Vuczić (na zdjęciu) powiedział, że otrzymał w tym tygodniu notę od przedstawiciela UE w Belgradzie z apelem, by Serbia nie zwiększała eksportu az do Rosji w geście solidarności z Unią, o członkostwo w której Belgrad zabiega. Na konferencji prasowej Vuczić oświadczył, że Serbia nie planuje rozwijać dodatkowo eksportu do Rosji, ale też nie przyłączy się az do zachodnich sankcji.

_ a mianowicie Będziemy postępować zgodnie z otrzymanymi rekomendacjami, jednak nie wprowadzimy sankcji przeciw Rosji _ – zaznaczył, zastrzegając, że Belgrad nie zaakceptowac zabroni serbskim firmom zawierania nowych kontraktów.

Tłumaczył, że _ strategiczną drogą _ Serbii wydaje sie droga sluzace do UE, ale _ wraz z względu na Serbię i jej obywateli konieczne wydaje sie utrzymanie rzetelnych, przyjacielskich zaleznosci z Rosją _.

UE ostrzegła panstwa kandydujące, aby nie starały się wykorzystać rosyjskiego embarga dla własnych korzyści. _ – Dla zapewnienia jedności społeczności międzynarodowej i podtrzymania prawa międzynarodowego Unia Europejska wypatruje, że panstwa trzecie jak i równiez kraje kandydujące powstrzymają się od kroków obliczonych w wykorzystanie oryginalnych możliwości komercyjnych (… ) _ – głosi oświadczenie wydane przy ubiegłym tygodniu przez szefów dyplomacji krajów UE.

W charakterze kandydat az do członkostwa w UE Serbia znalazła się pod presją, by prowadzić politykę zagraniczną w aprobacie z linią krajów członkowskich. Tymczasem serbscy producenci żywności liczą, że skorzystają dzieki sporze handlowym między Moskwą a Zachodem, stawiając serbskie władze po niewygodnej sytuacji i zmuszając do manewrowania między aspiracjami unijnymi jak i równiez tradycyjnymi związkami z Rosją.

_ a mianowicie Z zaspokojeniem przyjmujemy uwagę, z jaką serbski rząd pochodzi sluzace do tej sprawy, i doceniamy konstruktywne nastawienie ogłoszone za posrednictwem premiera Vuczicia _ – oświadczył przy piątek rzecznik komisarza UE ds. rozszerzenia Sztefana Fuele, Peter Stano.

Niektórzy serbscy producenci, zwłaszcza owoców, odnotowali pewien rozwój popytu ze strony Rosji, ale możliwości są ograniczone. W 2013 roku wylacznie 7, 2 proc. serbskiego całkowitego eksportu trafiło do Rosji a mianowicie odnotowuje agencja Reutera.

Natomiast AP pisze, że serbskie władze miały nadzieję w zwiększenie eksportu rolno-spożywczego do Rosji sposród obecnych 170 milionów dolarów rocznie az do 300 mln dolarów.

Rosja w tym miesiącu na dwanascie miesiecy zakazała importu mięsa, ryb, nabiału, owoców i warzyw ze Stanów Zjednoczonych, UE, Norwegii, Kanady i Australii w odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciw Rosji w odpowiedzi na rolę Kremla w konflikt na zachodniej Ukrainie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy